Podczas poszukiwań idealnej nieruchomości, jaką jest dom, musimy wykazać się dużą wyobraźnią. Musimy bowiem przewidzieć, ile pomieszczeń będzie nam potrzebnych, jaką powierzchnię będą musiały mieć pokoje, aby zapewnić nam komfort mieszkania, czy chcemy dom, w którym kuchnia jest wydzielona z salonu, tworząc otwartą przestrzeń, czy może wolimy osobne, bardziej zamknięte i oddzielone od siebie pomieszczenia. Wreszcie, czy zależy nam na dużym ogrodzie, w którym będziemy mogli urządzać grille i spędzać wolny czas ze znajomymi, czy może zależy nam bardziej na małym, prywatnym kąciku, nie wymagającym częstej pielęgnacji, w którym będziemy mogli wypocząć po ciężkim dniu pracy. Istotna jest również podstawowa kwestia – jaka ma być nasza nieruchomość. Czy chcemy jednorodzinny dom wolnostojący, czy może bardziej odpowiadał by nam dom szeregowy albo dom w zabudowie bliźniaczej.

W czasach, kiedy niemal wszyscy jesteśmy mobilni i samochód stanowi przydomowy niezbędnik, bardzo ważne jest określenie, gdzie chcemy go garażować. Czy bardziej odpowiada nam wiata garażowa, czy może zdecydowanie bardziej wolelibyśmy garaż w bryle budynku?

Oba rodzaje garaży mają swoje wady i zalety. Jeśli zdecydowalibyśmy się na dom z wiatą garażową, będziemy mogli wygospodarować większą przestrzeń na pokoje w domu. Możemy na przykład stworzyć na parterze dodatkową sypialnię lub gabinet. Jeśli jesteśmy zwolennikami przestronnych pomieszczeń, możemy spokojnie zdecydować się na urządzenie większego salonu czy kuchni. Przy takim układzie doskonale prezentują się duże, otwarte przestrzenie, gdzie granice pomiędzy salonem, jadalnią a kuchnią zostają niemal zatarte. Niemniej domy z wiatą garażową posiadają również pewne wady. Przede wszystkim wiata garażowa wymaga poświecenia części ogrodu. Może ona przy tym mieć dwie formy. Pierwsza, zajmująca nieco mniej miejsca, to wiata przylegająca do ściany domu. Jest to tak naprawdę daszek, pod którym możemy zaparkować samochód. Drugi rodzaj to wolnostojąca wiata garażowa. Najczęściej wykonana jest z drewna i stanowi osobną część domu. Również jest to jednak daszek, tyle że z bocznymi ścianami. Samochód zaparkowany pod wiatą garażową z pewnością będzie bardziej narażony na skutki warunków pogodowych, zwłaszcza w zimie, kiedy wiata garażowa nie chroni w pełni przed śniegiem i mrozem. Samochód jest też praktycznie niezabezpieczony przed ewentualnym włamaniem czy kradzieżą pojazdu.

Jeśli z kolei wolelibyśmy dom w garażem w bryle budynku, z pewnością musimy liczyć się z mniejszą powierzchnią poszczególnych pokoi. Z racji tego, że garaż jest wkomponowany w bryłę domu, salon, kuchnia czy łazienka automatycznie będą mniejsze. Najczęściej, jeśli kupujemy dom piętrowy, pokoje znajdujące się na górze mają większą łączną powierzchnię i mogą nieco rekompensować nam mniej przestronny parter. Garaż znajdujący się w bryle domu zdaje się mieć jednak nieco więcej zalet, niż wad. Przede wszystkim powierzchnia ogrodu zostaje niezmieniona. Niewątpliwie jest to duży plus dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Garaż w bryle nieruchomości jest również o wiele bardziej solidny. Samochód jest bezpieczny, oddzielony bramą garażową. Eliminuje to w znacznym stopniu ryzyko kradzieży pojazdu oraz chroni go przed szkodliwymi warunkami pogodowymi. W garażu możemy także przechowywać inne przedmioty, jak na przykład rowery czy niepotrzebne na co dzień rzeczy, które chcemy ukryć przed gośćmi czy sąsiadami. Garaż wydaje się być do tego celu idealny.

Kupując dom musimy przemyśleć, jakie są nasze priorytety. Czy bardziej zależy nam na większej powierzchni domu, czy może stawiamy na bezpieczeństwo pojazdu.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca