Kamienice cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób wybiera mieszkanie w kamienicy zamiast mieszkania w nowoczesnym budynku mieszkaniowym. Oczywistym jest, że kamienice mają swoje mankamenty. Przede wszystkim są to stare budynki, które niejednokrotnie wymagają sporych nakładów finansowych, aby je odrestaurować. Kolejną kwestią jest brak takich udogodnień jak winda, a do tego niewymiarowe, niewygodne stopnie schodów, tak charakterystyczne dla budynków, jakimi są kamienice. Często są to także budynki znajdujące się pod opieką konserwatora zabytków, co uniemożliwia swobodne aranżowanie przestrzeni zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kamienicy.

Niemniej jednak, pomimo licznych niewygód z jakimi należy się liczyć, mieszkania w kamienicach zyskują coraz większą liczbę zwolenników.

Mieszkania w kamienicach są niestandardowe, nieszablonowe i to właśnie za tę oryginalność ceni je wiele osób, które właśnie kamienice postanowiły uznać za swój dom.

Przy urządzaniu mieszkania w kamienicy należy pamiętać o tym, o czym wspomnieliśmy już wcześniej – o konserwatorze zabytków. Urządzając nasze mieszkanie musimy ściśle trzymać się jego wytycznych oraz zakazów, które dotyczą głównie elementów nośnych mieszkania.

Wysokie futryny drzwi, okna dają możliwość niekonwencjonalnej aranżacji, niespotykanej w żadnych apartamentach czy luksusowych mieszkaniach. Fakt, że pomieszczenia są wysokie, dodaje mieszkaniom w kamienicach więcej przestrzeni. Mieszkania takie są też zazwyczaj o wiele lepiej nasłonecznione, co zawdzięczają dużym oknom.

Mieszkanie w kamienicy wcale nie musi być urządzone w duchu lat, w których powstał budynek. Może być to zupełnie nowoczesne, luksusowe mieszkanie. Tradycyjne elementy mieszkania można wręcz zaakcentować (na przykład mocnymi kolorami przyciągającymi uwagę), co sprawi, że mieszkanie stanie się jeszcze bardziej charakterne.

Z racji tego, że mieszkania w kamienicach są wysokie, a poszczególne pomieszczenia bardzo przestronne, możemy swobodnie urządzać je zarówno w jasnej i stonowanej, jak również ciemnej i mocnej kolorystyce.

Stawiając na biel lub jasne, pastelowe odcienie, pamiętajmy o zachowaniu równowagi. Aby przeciąć biel mieszkania i sprawić, że wnętrze stanie się zrównoważone, zadbajmy o akcenty. Na tle jasnych ścian i mebli doskonale sprawdzają się takie ciemne przedmioty jak designerskie lampy, czarne i ozdobne donice czy figury wykonane z ciemnego drewna. Takie zestawienie dominującej bieli z ciemnymi akcentami sprawi, że nasze mieszkanie w kamienicy zyska większej głębi.

Jeśli natomiast wolimy postawić na ciemną kolorystykę, to możliwości mamy naprawdę wiele. Od klasycznych połączeń czerni i bieli, po drewniane elementy wykończenia. Bardzo nowoczesnym i popularnym ostatnio zestawieniem jest połączenie szarości wpadających w grafit z surowymi materiałami, jak cegła. Całość może zostać uzupełniona jasnymi elementami, na przykład białymi drzwiami albo meblami. Dzięki temu nasze mieszkanie zachowa dekoracyjną równowagę a przy tym będzie nastrojowe i przytulne.

W każdym wnętrzu mieszkania doskonale sprawdza się zielona roślinność, jak kwiaty czy niewielkie ozdobne drzewka. Nie ważne przy tym, czy nasze mieszkanie w kamienicy jest subtelnie jasne, czy nastrojowo utrzymane w ciemnej kolorystyce – żywe rośliny sprawią, że całość wyda się bardziej klimatyczna.

Nowoczesność możemy połączyć z klasyczną surowością oraz szykiem. Dzięki temu zyskamy mieszkanie o indywidualnym, dopasowanym do naszych kryteriów i upodobań charakterze.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca