Garderoby nie są jeszcze w Polsce tak popularne. O wiele częściej, wchodząc do mieszkania albo domu, można zobaczyć szerokie szafy. Ich zawartość pozostawia często wiele do życzenia. Niejednokrotnie ubrania są poskładane w kostki i ułożone ciasno jedne na drugich. Szybkie odnalezienie i wyjęcie z szafy konkretnego ubrania może więc zająć nieco czasu i być irytujące. Jeśli więc mamy dom jednorodzinny i możemy wygospodarować jeden pokój, urządźmy w nim garderobę.

To, jak będzie wyglądać nasza garderoba, zależy przede wszystkim od tego jaki metraż ma nasz dom jednorodzinny i jak duży jest pokój, który ma zostać przeznaczony na ów garderobę. Poniżej przedstawimy więc dwa przykłady na to, w jaki sposób urządzić garderobę w przypadku małego oraz dużego pomieszczenia.

Jeśli nasz dom nie jest zbyt duży i nie możemy wygospodarować zbyt dużego pokoju na naszą garderobę, nie oznacza to wcale, że nie możemy jej mieć. Jeśli garderoba w domu będzie mała, musimy dokładnie rozplanować rozmieszczenie wnęk na wieszaki, półek itp. Pamiętajmy, że najważniejszy jest prosty dostęp do wszystkich rzeczy. Jeśli miejsca nie jest dużo, możemy wygospodarować nieco miejsca na regały. Z racji tego, że garderoba nie będzie duża, z pewnością nie będziemy mieli możliwości powieszenia na wieszakach wszystkich ubrań. Rozplanujmy rozmieszczenie wieszaków i półek tak, aby móc powiesić na wieszakach ubrania, które najbardziej się gniotą, na przykład z lnu. Powinny się na nich znaleźć również najbardziej uroczyste stroje, jak garnitury, garsonki czy suknie. Ubrania, które się nie gniotą mogą trafić na półki. Jeśli chodzi o oświetlenie, to w niewielkim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się jeden, centralny punkt świetlny na suficie. W naszej garderobie (na przykład nad wieszakami) możemy umieścić wąską półkę, na której ustawimy ozdobne kosze na drobne, rzadko używane rzeczy, na przykład paski, krawaty, apaszki, czy sezonowe rzeczy, jak czapki i szaliki. Doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych pomieszczeń jest także opuszczany pantograf. Przy jego zastosowaniu mamy możliwość zawieszenia na jednej szerokości ściany dwóch rzędów ubrań, jedne nad drugimi. Lustro wydaje się być nieodzownym elementem garderoby. Jeśli wiec nasz dom jest niewielki, a garderoba mała, z powodzeniem możemy umieścić lustro na wewnętrznej stronie drzwi do pokoju. Takie rozwiązanie nie będzie od nas wymagało poświęcenia cennych metrów przy ścianie, które będziemy mogli wykorzystać na regały. Jeśli garderoba jest niewielka, najlepiej, abyśmy urządzili ją w jasnej kolorystyce. Ciemne kolory zmniejszą bowiem optycznie pomieszczenie.

Jeśli nasz dom jednorodzinny jest duży i pomieszczenie, które chcemy przeznaczyć na garderobę jest sporych rozmiarów, możemy znacznie swobodniej urządzić wnętrze. Przede wszystkim możemy rozłożyć wiszące na wieszakach ubrania na znacznie większej powierzchni. Kiedy garderoba jest duża, możemy poświęcić przestrzeń na ścianie albo na środku pomieszczenia, aby ustawić w nim designerskie, duże lustro. Na dużej powierzchni często nie jest wykorzystywany środek pokoju. W tym przypadku, poza lustrem, na środku naszej garderoby możemy ustawić pasującą do wnętrza sofę, lub designerskie pufy. Z pewnością taki dodatek umili nam czas spędzany w naszej garderobie. Oświetlenie nie musi być tu centralne. Możemy zawiesić LEDy w suficie oraz umieścić w rogu pokoju stylową, stojącą lampę. Jeśli chodzi o kolorystykę dużej garderoby, to możliwości są nieograniczone. Pamiętajmy oczywiście, aby nie malować pomieszczenia wyłącznie w ciemnych, ciężkich barwach, ponieważ sprawi to, że cały pokój wyda się gorzej oświetlony.

Urządzenie garderoby nie wymaga wielkich nakładów finansowych. W Internecie oraz dedykowanych projektowaniu czasopismach możemy znaleźć wiele inspiracji.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca