Aby stworzyć kolorystycznie wyważone wnętrze mieszkania musimy ściśle trzymać się żelaznej zasady – najważniejszy jest umiar i równowaga. Nawet jeśli planujemy stworzyć wnętrze o stonowanej kolorystyce, co na pozór nie wydaje się zbyt trudne, możemy łatwo popełnić kilka aranżacyjnych błędów. Aby nasze mieszkanie miało niepowtarzalny charakter, a przy tym było zrównoważone, podpowiadamy jak wcielić powyższą zasadę w życie.

Jeśli mieszkanie ma być raczej stonowane i monochromatyczne, musimy przyłożyć dużą uwagę do równowagi kolorystycznej. Nawet jeśli nasze mieszkanie na mieć biało-czarne wnętrza, musimy pamiętać o tym, aby pomieszczenia nie były zdominowane przez jeden z kolorów. Jeśli więc planujemy, aby ściany naszego mieszkania były białe, to podłogi również powinny być jasne (niekoniecznie śnieżno-białe, może to być na przykład kolor ecru albo jasne szarości). Jeśli zaś chodzi o meble, to właśnie one w tym  przypadku powinny być czarne. Pamiętajmy, że oczywiście nie wszystkie meble muszą być ciemne. Możemy na przykład do czarnego wypoczynku dobrać biały stół, który nieco przetnie ciemną kolorystykę. Równie dobrym pomysłem jest wyposażenie mieszkania w czarne meble, których elementy, na przykład pojedyncze szuflady regału albo siedzisko krzesła są białe. Takie połączenie dwóch kolorów nada stonowanemu wnętrzu mieszkania nieco więcej charakteru.

Natomiast jeżeli jesteśmy miłośnikami kolorów i chcemy, aby wnętrze naszego mieszkania było barwne, również pamiętajmy o zasadzie równowagi. Nie łączmy ze sobą zbyt wielu kolorów, ponieważ wtedy wnętrze mieszkania, zamiast ciekawe, wydawać się będzie zagracone, niechlujne i nieprzemyślane. Najlepiej jest łączyć ze sobą 3-4 kolory. Na przykład urządzając salon naszego mieszkania  możemy połączyć ze sobą biel, brąz, szarości i przecinający je, intensywny fiolet. Jak rozplanować te kolory we wnętrzu? Jeśli chcemy, aby podłoga naszego mieszkania była szara, to możemy dobrać do niej grafitowo-białą sofę oraz białe fotele (bardzo efektywnie wyglądają skórzane meble wypoczynkowe). Do tego doskonale pasować będą biało-brązowe meble (na przykład meblościanka) oraz brązowo, drewniany stół, najlepiej w tym samym odcieniu co meble. Całość wzbogacać mogą barwne, fioletowe dodatki, jak na przykład fioletowa rzeźba, dywanik, bieżniki na stół, ozdobne świece itp. Jest to oczywiście jedynie przykładowe zestawienie kolorystyczne. Równie dobrze sprawdzi się połączenie na przykład bieli, szarości i soczystej zieleni.

Na jakiekolwiek zestawienie kolorystyczne do naszego mieszkania się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, aby kolorów nie było zbyt wiele. Wyobraźmy sobie bowiem, że do naszego przykładowego mieszkania z fioletowymi dodatkami dodamy granatowe, czerwone i zielone dodatki oraz ozdoby. Automatycznie wnętrze takiego mieszkania wyda się mało przemyślane i niespójne kolorystycznie.

Nie bójmy się bawić kolorem, ale i pamiętajmy o fakturach. Używając do aranżacji naszego mieszkania różnego rodzaju materiałów, tkanin i drewna nadamy wnętrzu większego charakteru i głębi. Czasami nawet stonowane kolorystycznie wnętrze, dzięki różnym fakturom, może zyskać większą głębię.

Jeżeli nie mamy pomysłu na to, w jaki sposób zaaranżować wnętrze naszego mieszkania, zawsze możemy wspomóc się gotowymi aranżacjami prezentowanymi w czasopismach i na stronach internetowych poświęconych projektowaniu. Gotowe projekty mogą nas zainspirować do poszukiwania własnych, nieco bardziej spersonalizowanych aranżacji.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca