Architektka Olga Szewczyk z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG przedstawia zalety wynikające z budowy domu parterowego z dodatkową przestrzenią na poddaszu, którą można zagospodarować w dowolnym momencie.

Układ funkcjonalny

Projekty domów z poddaszem do adaptacji to doskonałe rozwiązanie dla młodych osób, które planują stopniowe powiększanie rodziny i dlatego poszukują rozwiązania, które zapewni bezproblemową rozbudowę domu w przyszłości. W tego typu projektach, na parterze ulokowana jest zarówno strefa dzienna z kuchnią i salonem, jak i część nocna z dwoma lub trzema sypialniami. Na strychu znajduje się przestrzeń, którą inwestorzy mogą urządzić zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami. Takie rozwiązanie pozwala na etapowanie inwestycji i wykańczanie dodatkowych pomieszczeń wraz ze wzrostem możliwości finansowych i zmianą potrzeb mieszkańców – wyjaśnia architektka Olga Szewczyk.

Rozwiązania konstrukcyjne

Dla inwestorów, którzy planują późniejsze zagospodarowanie poddasza najkorzystniejszą opcją jest wybór projektu, specjalnie przygotowanego do takich założeń. Projekty domów z poddaszem przeznaczonym do późniejszej adaptacji, zakładają rozwiązania konstrukcyjne i architektoniczne dające możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni pod skosami. Na etapie projektowania dobrany jest odpowiedni kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej oraz układ konstrukcyjny więźby dachowej. Ważną kwestią jest wzmocniony strop, taki sam jak w domach piętrowych lub budynkach z poddaszem użytkowym, który nie będzie wymagał późniejszej przebudowy i dostosowania do większych obciążeń. Układ funkcjonalny parteru oraz konstrukcja stropu przewiduje miejsce na usytuowanie ergonomicznych schodów na poddasze. Projekty uwzględniają także rozmieszczenie okien dachowych lub okien w ścianach szczytowych – jest to jednak propozycja, ich ilość i rozmiar można dostosować do dowolnie zaaranżowanej przez inwestora przestrzeni – podkreśla architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Mieszkanie dla Młodych

Domy z poddaszem do późniejszej adaptacji stały się bardzo popularne ze względu na program Mieszkanie dla Młodych, który zakłada zwrot części podatku VAT za materiały budowlane dla osób, które budują dom systemem gospodarczym. Jednym z warunków otrzymania bonifikaty jest jednak ograniczenie powierzchni domu do 100 m2 lub maksymalnie 110 m2 w przypadku, gdy rodzina wychowuje troje lub więcej dzieci. W takiej sytuacji, doskonałym rozwiązaniem jest budowa domu parterowego z poddaszem do adaptacji, którego powierzchnia użytkowa parteru nie przekracza 100 m2. Bardzo ważne jest, aby obszar poddasza był w projekcie oznaczony jako nieużytkowy. Takie rozwiązanie pozwala na zbudowanie komfortowego domu bez konieczności rezygnacji z rządowego wsparcia.

Wachlarz możliwości

Poddasze do adaptacji oferuje szeroki wachlarz możliwości zagospodarowania powierzchni. Dla powiększającej się rodziny, doskonałym rozwiązaniem jest adaptacja przestrzeni na pokoje dla dzieci lub na intymny azyl przeznaczony do wyłącznej dyspozycji rodziców – z komfortową sypialnią połączoną z garderobą oraz oddzielną łazienką. Przestrzeń ta może się przydać także w sytuacji, gdy inwestorzy przewidują w przyszłości opiekę nad rodzicami znajdującymi się w jesieni życia. Seniorom z pewnością wygodniej będzie na parterze, natomiast poddasze sprawdzi się jako miejsce przeznaczone dla rodziców lub dzieci. Atuty poddasza z pewnością docenią przedstawiciele wolnych zawodów, którzy będą mogli urządzić tutaj wyciszony gabinet lub pracownię doskonale doświetloną oknami połaciowymi. Na ostatnią kondygnację można także przenieść pomieszczenia z parteru – pralnię, garderobę, schowki, co pozytywnie wpłynie na codzienną funkcjonalność i pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń na dole. Część inwestorów wykorzystuje przestrzeń poddasza na stworzenie pokoju rekreacyjnego z kinem domowym, siłownię lub domowe SPA – podpowiada Olga Szewczyk, architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Praktycznie i wygodnie

Dom z poddaszem do adaptacji to doskonała opcja dla osób ceniących codzienny komfort i praktyczne rozwiązania, pozwalające na łatwe powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Sposób zagospodarowania powierzchni pod skosami zależy od potrzeb oraz wyobraźni inwestorów. Ogromnym atutem takich domów jest także możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego, jakie oferuje program Mieszkanie dla Młodych.