Apartamenty utrzymane w brązowej kolorystyce cechują się ciepłym i przytulnym klimatem, który wręcz zachęca do błogiego wypoczynku. Zachowują przy tym swój wytworny, elegancki charakter. Z tego też względu, jeśli podoba nam się apartamentowa stylistyka, możemy z powodzeniem przenieść ją do naszego mieszkania, nie tracąc przy tym na ciepłym, domowym klimacie.

Projektując mieszkanie tak, aby swoim wyglądem przypominało ono apartament, powinniśmy kierować się prostą zasadą – im mniej, tym lepiej. Z pewnością w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na wyważonej kolorystyce. Czekoladowy brąz jest ciepłym, aczkolwiek dość dominującym i przytłaczającym odcieniem. Powinniśmy więc na tyle wyważyć ilość tego koloru we wnętrzu mieszkania, aby zachowało ono harmonię i elegancki charakter.
Jeżeli decydujemy się na ciemne podłogi, to ściany powinny odcinać się jaśniejszym, na przykład kremowym odcieniem. I odwrotnie – jeżeli chcemy, aby to ściany naszego mieszkania pomalowane były na czekoladowo, jego podłogi powinny być jasne. W obu przypadkach doskonale będą prezentowały się drewniane podłogi. Wprowadzają one ciepły klimat a przy tym kojarzą się z naturalnością. Dodatkowo sprawiają, że wnętrze mieszkania nabierze większego szyku, rodem z eleganckiego apartamentu.

Wybór mebli również nie powinien być pochopny. Jeśli zależy nam na tym, aby mieszkanie przypominało swoim wyglądem elegancki apartament, powinniśmy poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniego umeblowania. Eleganckie wcale nie oznacza bowiem drogie – wielu producentów oferuje naprawdę stylowe meble za niewielką cenę, jednak często wiąże się to z koniecznością zakupu mebli do jednego pokoju w kilku sklepach. Wybierając meble do naszego mieszkania postawmy na oryginalność i niepowtarzalność. Meble powinny być proste i nowoczesne, jednak wzbogacenie wnętrza mieszkania designerską sofą, stolikiem kawowym albo krzesłem nada całości większego szyku i znacznie bardziej upodobni zwykłe mieszkanie do ekskluzywnego apartamentu.

Również w tym przypadku kluczową rolę gra zrównoważona kolorystyka. Jeśli ściany mieszkania są ciemne, czekoladowe, a podłogi jasne, to w umeblowaniu powinny przeważać ciemne kolory. I odwrotnie, decydując się na jasne ściany i ciemne podłogi, powinniśmy rozjaśnić wnętrze mieszkania jaśniejszymi meblami. Nie oznacza to oczywiście, że muszą one być w całości białe, kremowe, czekoladowe albo czarne. Na przykład jeśli wybierzemy białą sofę, to stolik powinien odcinać się mocniejszą, ciemną kolorystyką.

W każdym przypadku doskonale sprawdza się drewno. Wybierając naturalne, lakierowane, drewniane meble sprawimy, że nasze mieszkanie będzie w jeszcze większym stopniu przypominać luksusowy apartament. Zadbajmy też o to, aby meble umożliwiały całkowite ukrycie przedmiotów codziennego użytku. Zauważmy, że w wystroju apartamentów dominuje minimalizm, zbędne przedmioty nie rozpraszają uwagi, czyniąc wnętrze bardziej harmonijnym. Takie też właśnie powinno być nasze mieszkanie.

Kluczową rolę odgrywają również dodatki do mieszkania. Warto jest wzbogacić jego wnętrze o elegancką, nowoczesną rzeźbę albo drzewko w eleganckiej donicy. Tego typu drobne elementy wzbogacają wnętrza i czynią je bardziej eleganckimi.

Jeżeli przy urządzaniu naszego mieszkania zachowamy umiar i będziemy pamiętali o równowadze kolorystycznej, z pewnością uda nam się uzyskać klimat rodem z eleganckiego, ale i przytulnego apartamentu.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca