Urządzenie małego mieszkania to w gruncie rzeczy wcale nie prosta sprawa. Jego właściciele muszą dobrze przemyśleć jak zaprojektują poszczególne wnętrza. Wyzwanie rośnie, kiedy projektanci muszą sprawić, aby jeden pokój pełnił funkcję dwóch osobnych pomieszczeń. Zaprojektowanie kuchni połączonej z salonem jest już niemal standardem. O wiele bardziej skomplikowane jest połączenie pokoju dziecięcego oraz pracowni (biura) w jednym pokoju.

W jaki sposób można połączyć dwa tak skrajne pomieszczenia w jednym? Oczywistym jest, że zarówno pracownia jak i pokój dziecięcy muszą zapewniać lokatorom prywatność i przestrzeń.

Poniżej prezentujemy, na co należy zwrócić uwagę projektując małe mieszkanie.

Jeśli musimy połączyć nasze biuro z pokojem dziecięcym, powinniśmy ustalić priorytety. Oczywistym jest, że większą uwagę powinniśmy przyłożyć do zapewnienia komfortu dziecku. Z tego też względu większa część pokoju powinna stanowić jego przestrzeń do zabaw i snu. Istotny jest również wiek dziecka – im starsze, tym tak naprawdę mniejszy problem z łączeniem funkcjonalności pomieszczenia.

To, w jaki sposób zaprojektujemy pokój zależy w dużej mierze od tego, jaką pracę będziemy wykonywać w domu. Jeśli ma to być na przykład biuro finansowe czy po prostu praca przy komputerze, to zadanie jest nieco prostsze. Gorzej, jeśli ma to być na przykład pracownia rękodzieła.

W pierwszym przypadku wystarczy tak naprawdę regał na dokumenty oraz biurko pod komputer. Obie te rzeczy mogą zostać ustawione w rogu pokoju. Dzięki temu większa przestrzeń będzie mogła zostać przeznaczona na łóżko dziecięce, szafki oraz pudła z zabawkami. Mimo wszystko szafki na dokumenty firmowe powinny być zamykane tak, aby dziecko nie miało do nich bezpośredniego dostępu. Wprawdzie w przypadku takiego rozwiązania przestrzeń do pracy będzie niewielka, jednak z pokoju będziemy mogli swobodnie korzystać na przykład kiedy dziecko jest w przedszkolu.

W momencie gdy nasze mieszkanie musi zapewnić nam miejsce do pracy, ale nie prowadzimy biura lecz pracownię artystyczną, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Musimy bowiem pamiętać o tym, że wykonywanie na przykład rękodzieła wiąże się z koniecznością używania wielu potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka przedmiotów, jak nożyczki, igły itp. Jeśli nasze dziecko jest na etapie raczkowania, chodzenia, poznawania świata, to powinniśmy rozważyć zorganizowanie naszego biura gdzie indziej, niż nasze mieszkanie. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że zostawimy na widoku jakiś niebezpieczny przedmiot i dziecko po niego sięgnie. Jeżeli natomiast pokój ma służyć noworodkowi lub znacznie starszemu dziecku (np. w wieku gimnazjalnym), możemy urządzić w takim pokoju naszą pracownię. Musimy przy tym pamiętać o tym, aby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa. Ważne jest zatem umieszczenie w pokoju pojemnych szafek lub komód. Bardzo istotne jest, aby były one zamykane na klucz, tak, aby po skończonej pracy wszelkie materiały mogły zostać przed dzieckiem schowane. Biurko może być wspólne – popołudniami służyć dziecku np. do odrabiania lekcji, a w godzinach kiedy jest ono w szkole, służyć nam do pracy. Dodatkowo, jeśli nasza praca wymaga używania wielu materiałów lub innych rzeczy o sporych gabarytach, możemy zbudować w pokoju mieszkania pawlacze. Również one powinny posiadać zamek i dawać właścicielowi mieszkania możliwość schowania przed zasięgiem rąk dzieci różnych przedmiotów służących do pracy.

Małe mieszkania zmuszają często do organizowania wspólnej przestrzeni życiowej w jednym pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak wcale, że jest to niemożliwe. Wystarczy inwencja i dobre przemyślenie, jakie meble czy przedmioty są nam niezbędne. Wówczas będziemy w stanie zaprojektować nasze mieszkanie tak, aby służyło nam pełną funkcjonalnością.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca