Zakup oraz budowa domu to niezwykle emocjonujące wydarzenie. Zazwyczaj bez reszty pochłania nas wówczas to, w jaki sposób wykończymy wnętrze. Nie zapominajmy jednak, że elewacja domu jest równie ważna. To na nią w pierwszej kolejności zawracamy uwagę, zanim przekroczymy próg domu. Jest ona widoczna z daleka i niejako świadczy o właścicielu nieruchomości – wyraża jego gust, preferencje i upodobania. Często już na podstawie elewacji tworzymy wyobrażenie tego, jak dany dom wygląda wewnątrz. Dobrze więc, aby elewacja domu była spójna kolorystycznie i architektonicznie z wnętrzem tejże nieruchomości.

Spójność kolorystyczna

Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby elewacja domu była spójna z tym, jak urządzimy wnętrze. Dość dziwne wrażenie sprawiałby dom, którego zewnętrzna elewacja utrzymana byłaby w ciepłej kolorystyce i bardzo ozdobnym stylu (gzymsy, wykusze itp.), natomiast wnętrze domu utrzymane byłoby w chodnej kolorystyce a przy tym w minimalistycznym i nowoczesnym stylu.

Otoczenie też jest ważne

Nie powinniśmy zapominać również o tym, aby elewacja naszego domu była spójna z otoczeniem. Kiepsko prezentują się osiedla, gdzie każdy dom na inną elewację. Jeśli zatem wprowadzamy się na osiedle, gdzie wszystkie domy posiadają taką samą albo podobną elewację, my również powinniśmy wziąć to pod uwagę. Czyli na przykład jeśli wszystkie domy mają ciepłe, beżowe elewacje, my zdecydujemy się na chłodną, szarą, to nasz dom będzie zwyczajnie dziwnie się prezentował na tle całości, sprawiając wrażenie osamotnionego i separującego się.

Ozdobne czy proste?

Ostatnim elementem jest to, czy chcemy aby nasza elewacja stanowiła dodatkową ozdobę, czy była raczej spokojna i neutralna. Jeśli bowiem zależy nam na tym, aby dom sprawiał duże wrażenie już od progu, zachęcał do zatrzymania się na chwilę by przyjrzeć się całości, możemy pokusić się o więcej detali na elewacji. Mamy tu na myśli ozdobne gzymsy, cokoły, sztukaterie itp. Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami prostoty i wolimy, aby nasz nowoczesny dom nie dominował nad otoczeniem i nie rzucał się zbytnio w oczy, zdecydowanie powinniśmy pójść w stronę mało detalicznej, prostej elewacji, pozbawionej zdobień i miksowania różnych kolorów (np. ozdobne paski wokół okien i balkonów/tarasów innego koloru, niż cała elewacja).

Co jest teraz modne?

Widoczną tendencją jest to, że co kilka lat zmienia się moda na wygląd elewacji. Kiedyś modne były jasne, często wręcz białe elewacje, zdobione „barankiem”, czyli ozdobnym tynkiem cementowo-wapiennym. Później tendencja do wykonywania tego typu elewacji zaczęła stopniowo zanikać. Do niedawna królowały ciepłe, beżowe i raczej proste elewacje, wzbogacone jedynie lekkimi zdobieniami. Teraz uwidacznia się nowa tendencja. Coraz większą popularność zyskują chodne, nowoczesne elewacje domów. Najczęściej mają one zimne kolory, przechodzące od jasnych szarości po głęboki, ciemny grafit. Domy pozbawione są przy tym wszelkich zdobień, aczkolwiek jako element ozdobny stosowane są często subtelne, proste gzymsiki. Co więcej, projektanci większą uwagę przywiązują obecnie do zabawy kolorem dla uzyskania mocnego, barwnego akcentu.  Popularne jest łączenie dwóch odcieni jednego koloru (np. blado-szary z grafitem), jak również zestawianie ze sobą zupełnie przeciwstawnych kolorów (np. bieli lub szarości z czerwienią). Najczęściej dominuje łagodniejszy kolor, zaś ten mocniejszy stanowi akcent wzbogacający całość. Dzięki takiemu zabiegowi dom zyskuje oryginalnego wyrazu.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca