Jakie są domy w stylu śródziemnomorskim? Powabne, naturalne, przytulne i stonowane. Styl śródziemnomorski łączy w sobie rustykalizm zestawiony ze stylem romantycznym oraz naturalnym. Takie połączenie daje niezwykłe efekty. Domy i mieszkania w tym stylu zyskują stale na popularności, a to dlatego, że po prostu nie da się nie poczuć w nich komfortowo.

Styl śródziemnomorski jest stworzony dla osób, które cenią sobie jedność z nieco surową naturą. Miłośnicy stonowanych, a zarazem ciepłych wnętrz, z pewnością powinni przemyśleć urządzenia swojego domu albo mieszkania właśnie w tym stylu.

Mówiąc o stylu śródziemnomorskim, powinniśmy zacząć od kolorystyki. Domy urządzone w tym stylu kojarzą się z naturą – są utrzymane w beżowo-brązowej kolorystyce, kojarzącej się z kolorem ziemi. Brązy i beże przełamywane są przez inne kolory natury – błękity, pastelowe zielenie, czerwienie, biele oraz ecru.

Domy urządzone w stylu śródziemnomorskim mają jedną wspólną cechę, która od progu rzuca się w oczy. Meble, jakie znajdują się wewnątrz nieruchomości, wykonane są z jasnego i ciemnego drewna. Nie ma przy tym narzuconych sztywnych reguł co do ich wyglądu – mogą być zarówno proste i delikatne, jak również nieco cięższe, rustykalne, bardziej ozdobne. Doskonale sprawdzają się również inne naturalne materiały, takie jak len czy wiklina. Drewniane meble sprawiają, że wnętrze naszego domu albo mieszkania zyska bardziej ciepłego i przytulnego charakteru. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom się wyróżniał, a przy tym zachował ducha śródziemnomorskiego stylu, możemy nieco poeksperymentować z kolorami. Na przykład zamiast wyposażać nasz dom w naturalne, drewniane meble, możemy zdecydować się na ich pomalowanie w żywej kolorystyce, na przykład na kolor błękitny. Pamiętajmy przy tym jednak o zachowaniu równowagi – jeżeli zdecydujemy się na wyraziste meble, pozostałe elementy wystroju pomieszczenia powinny być stonowane.

Jak wiadomo, charakter wnętrza tworzą w głównej mierze dodatki. Powinniśmy zadbać o to, aby odzwierciedlały one nasze prywatne preferencje, ale przy tym byłe charakterystyczne dla stylu, w którym postanowiliśmy urządzić nasz dom albo mieszkanie. Dodatki mogą mieć wakacyjny akcent, na przykład możemy postawić na półce nadmorski piasek w ozdobnej butelce, makietę żaglowca albo figurkę wykonaną z wikliny. Również przedmioty codziennego użytku takie jak lampka czy stolik koktajlowy mogą nadać wnętrzu charakteru – zamiast decydować się na tradycyjne rozwiązania, możemy pokusić się o zakup lampy z wiklinowym kloszem, albo zrezygnować ze zwykłego, drewnianego stoliczka na korzyść wiklinowego. Domy i mieszkania w stylu śródziemnomorskim często ozdabiane są również jasnymi, ręcznie tkanymi serwetami. Generalnie we wnętrzu doskonale sprawdzi się wszystko, co kojarzy się z nadmorskim klimatem.

Jeśli chcemy ożywić nieco stonowane ściany, możemy przykładowo wyróżnić jedną z nich dzięki kolorowej fototapecie. Wybierając jasny, pełen kolorów wzór w nadmorskim klimacie, wprowadzimy do naszego wnętrza nieco więcej ciepła i sprawimy, że pomieszczenie będzie skłaniało do wypoczynku, niczym na wakacjach.

Styl śródziemnomorski to doskonała propozycja dla osób, którym zależy na tym, aby ich domy czy mieszkania kojarzyły się z wakacyjnym relaksem, były delikatne, lekkie i naturalne. Klasyczny styl możemy przy tym przełamywać własnymi dodatkami, tworząc w ten sposób personalne, niepowtarzalne wnętrze.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca