Gdybyśmy przeszli się wzdłuż pierwszego napotkanego na naszej drodze bloku i zwrócili uwagę na balkony, jakie przynależą do nieruchomości, dostrzeglibyśmy szybko, jak ta dodatkowa powierzchnia mieszkania jest niedoceniana. Na balkonach często wystawiane są przedmioty o dużych gabarytach, jak na przykład rowery, czy pranie wywieszone na suszaku. Rzadko można dostrzec wyróżniające się mieszkanie, którego balkon otrzymał od właściciela bardziej zaawansowaną funkcję.

Tymczasem balkon stanowi doskonałą przestrzeń do wypoczynku. Czy nie wspaniale byłoby usiąść na świeżym powietrzu przy porannej kawie, albo wieczorem zjeść kolację na łonie natury, podziwiając panoramę miasta? Coraz więcej właścicieli nieruchomości odczuwa taką potrzebę a postanawia na adaptację balkonu czy tarasu przynależnego do swojego mieszkania na miejsce służące relaksowi.

Postanowiliśmy podać kilka przykładów na to, w jaki sposób można urządzić tę zewnętrzną część mieszkania, tak, aby nabrała bardziej funkcjonalnego charakteru, a nie służyła jako składzik na na co dzień niepotrzebne przedmioty.

Przede wszystkim powinniśmy określić możliwości urządzenia takiej powierzchni. Nie porywajmy się z motyką na słońce – jeżeli balkon przynależny do naszego mieszkania jest mały, powinniśmy ograniczyć nasz projekt. Jeśli umieścimy na balkonie zbyt dużo rzeczy (na przykład stolik, krzesła, ozdobne donice z kwiatami itp.), miejsce to będzie zbyt przytłaczające, by służyło wypoczynkowi. Jeśli posiadamy większy taras, z pewnością możemy bardziej puścić wodze fantazji.

Kolejną kwestią jest określenie przeznaczenia naszego balkonu. Powierzchnia mieszkania często ogranicza możliwość urządzenia czegoś wewnątrz – czy zatem zależy nam na mini ogrodzie, czy bardziej miejscu, w którym będziemy mogli spożywać z rodziną wspólne posiłki?

Jeśli balkon przynależny do naszego mieszkania nie jest zbyt duży, optymalnym rozwiązaniem dla miłośników kawy byłoby urządzenie na nim właśnie kącika kawowego. Najlepiej, jeśli stolik i krzesła ustawimy bardziej w rogu, a nie w centralnej części mieszkania. Dzięki temu nadamy balkonowi wrażenie większej przestrzeni. Dodatkowo w przeciwległym do stolika rogu możemy ustawić małe, ozdobne drzewko (na przykład drzewko cytrynowe) lub ulubiony kwiat – będziemy wówczas mogli napawać się jego widokiem, delektując się równocześnie poranną kawą. Jeśli chodzi o sam stolik, to doskonale będzie prezentował się taki o kształcie koła, przy czym nie powinien on być zbyt duży. Powinnyśmy również przemyśleć to, jakie krzesła dobierzemy do stolika. Najlepiej, aby była możliwość ich wsunięcia pod stolik – w ten sposób zaoszczędzimy cenną przestrzeń i będziemy mogli poruszać się swobodnie po balkonie.

Jeżeli jesteśmy fanami florystyki, a nasze mieszkanie uniemożliwia nam urządzenie zielonego kącika wewnątrz, nasz balkon albo taras doskonale spełni funkcję zielonego ogrodu. To, w jaki sposób go urządzimy, zależy wyłącznie od naszej inwencji (oraz preferencji co do roślin), a także kształtu i wielkości balkonu. Możliwości są nieograniczone. Możemy zamieszczać rośliny na podłodze, w ozdobnych donicach, jak również zawieszać je nad sufitem balkonu. W ten sposób zyskamy większą prywatność, ponieważ bujna roślinność uniemożliwi przechodniom zaglądanie do naszego mieszkania. Jest to dość istotne dla osób, które posiadają mieszkanie na niższym piętrze lub parterze.

Miłośnicy leniwego wypoczynku (oraz posiadacze większych balkonów oraz tarasów) mogą urządzić na tej przestrzeni kącik wypoczynkowy. Aby go stworzyć, można umieścić na tarasie naszego mieszkania niewielką sofę (najlepiej wiklinową – będzie odporna na warunki pogodowe) i przyozdobić ją puszystymi, kolorowymi poduszkami. W przeciwległym rogu możemy zorganizować kącik zieleni, na który będziemy mogli spoglądać leżąc wygodnie na sofie.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca