Domy naszych północnych sąsiadów oczarowały niejednego polskiego właściciela mieszkania albo domu jednorodzinnego. Szwedzkie mieszkania i domy cechują się bowiem niezwykłą lekkością połączoną z naturalnością. Dzięki temu wnętrza nieruchomości są jasne i przytulne, a to cechy bardzo pożądane przez wielu właścicieli mieszkań i domów w Polsce.

Poniżej prezentujemy pokrótce, co cechuje mieszkania oraz domy w szwedzkim stylu.

Najbardziej charakterystyczna dla tego stylu jest paleta barw. Można powiedzieć, że jest ona bardzo skromna. Dominują jasne odcienie i wszechobecna biel, która przecinana jest bardzo jasnym drewnem. Bardzo popularne są meble wykonane z sosny, które malowane są na biało. Biel pomieszczeń najczęściej przełamywana jest subtelnie przez delikatne zielenie, błękity oraz szarości.

Jeśli chodzi o meble charakteryzujące szwedzki styl, to zarówno do mieszkania jak i domu jednorodzinnego doskonale sprawdzą się proste meble, ozdobione delikatnymi, subtelnymi dekoracjami, jak na przykład żłobieniami i małymi girlandami. Elementy mebli, takie jak na przykład tapicerki foteli, powinny być wykonane przy użyciu prostych materiałów, takich jak bawełna oraz len.

Jakie wzory są charakterystyczne dla stylu szwedzkiego? Do naszego mieszkania powinniśmy wybierać meble i dodatki raczej proste, jednokolorowe. Dozwolone jest jednak łączenie dwóch delikatnych i kojarzących się z naturą kolorów (dla przykładu: zieleń kojarząca się z wiosenną trawą, czy błękit charakteryzujący niebo). Kolorowe dodatki mogą posiadać ozdobne wzory, na przykład paski lub szwedzką kratkę.

Wszystko, co kupimy do naszego szwedzkiego mieszkania albo domu powinno być skromne i - co ważne – praktyczne zarazem. Jeśli więc chodzi o wszelkie dodatki do mieszkania, apartamentu czy domu, to powinny to być proste świeczniki, wazony na kwiaty czy lustra.

Wracając do kwestii drewna, jakiego powinniśmy użyć, by stworzyć szwedzkie wnętrze, to powinno być ono proste i surowe.

Jakie meble powinniśmy wybrać do mieszkania w stylu szwedzkim? Wiadomo już, że powinny być one proste. Co jednak może zaskoczyć, szwedzkie meble są dość spore gabarytowo. Na próżno szukać tu drobnych sof. Najczęściej w salonach spotkać możemy duże, skłaniające do wypoczynku sofy narożne. Bardzo popularne są również spore gabarytowo kredensy i szafki. Takie meble są bardzo praktyczne – duże sofy stanowią doskonałe miejsce do wspólnych spotkać oraz wypoczynku, natomiast duże gabarytowo meble są pojemne i zapewniają właścicielom mieszkania albo domu możliwość swobodnego chowania do nich różnych przedmiotów.

Jeśli chodzi o kształt mebli, to w tej kwestii mamy nieco większe pole do popisu. Dopuszczalne są zarówno te prostokątne, owalne jak również okrągłe. Zestawianie ze sobą różnych kształtów sprawi, że wnętrze naszego mieszkania czy domu nabierze większej przestrzeni i wyda się bardziej wyraziste. Doskonałym przykładem na zestawienie mebli w szwedzkim salonie jest połączenie białych, prostokątnych oraz owalnych mebli z dużym stołem z naturalnego drewna. Takie połączenie nada wnętrzu większej naturalności.

Szwedzki styl jest wręcz stworzony dla osób, które cenią sobie mieszkania i domy czyste, schludne i jasne. Paleta kolorystyczna cechująca ten styl oraz prostota mebli sprawiają, że wnętrza wydają się niezwykle jasne, estetyczne i zachęcają każdego do spędzania w nich czasu. Przykłady na to, w jaki sposób można urządzić szwedzkie wnętrza prezentujemy na zdjęciach. Mamy nadzieję, że będą one stanowiły doskonałą inspirację do tworzenia własnych, oryginalnych projektów.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca