W odpowiedzi na potrzeby złaknionych nowości projektantów, architektów wnętrz oraz prywatnych osób, które samodzielnie projektują swoje mieszkania i luksusowe domy, pojawiło się shabby chic.

Shabby chic to rodzaj stylistyki urządzania wnętrz przy użyciu starych mebli. Bardzo często są to meble nie tyle leciwe, co celowo postarzane. Zabieg taki ma na celu wprowadzić do mieszkania albo domu niepowtarzalny klimat.

Jeśli chcemy urządzić swoje mieszkanie albo dom w stylu shabby chic, powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Przede wszystkim stylistyka ta posiada charakterystyczną paletę barw. Dla stylu shabby chic typowe są jasne, pastelowe odcienie różu, błękitu, żółci oraz beżu. Doskonale sprawdzi się także czysta biel połączona z ecru, które przełamuje jej czystość.

Co istotne, w stylu shabby chic mogą być urządzane zarówno niewielkie mieszkania, jak również przestronne apartamenty. Styl ten sprawdzi się również doskonale we wnętrzach staroświeckich i nowoczesnych domów. Można zatem uznać, że jest to dość uniwersalny styl.

Shabby chic zyskało dużą popularność a grono zwolenników tej stylistyki stale się powiększa. Wszystko to za sprawą faktu, iż jest to bardzo unikalny styl. Z racji tego, że meble, które mają przyozdobić wnętrze danego mieszkania, apartamentu albo domu, tworzone są po części ręką ich właściciela. To zapewnia im niepowtarzalny charakter – mało prawdopodobne jest bowiem stworzenie dwóch niemal identycznych mebli. Właściciele nieruchomości, którzy chcą wyposażyć swoje mieszkania czy domy w meble stylizowane na stare, mają dużą swobodę działania i pole do popisu dla swojej wyobraźni. Dzięki postarzaniu wybranych przez siebie mebli mogą nadać poszczególnym pomieszczeniom takiego charakteru, na jakiego uzyskaniu im zależy. Meble można stylizować na bardzo stare, lecz wytworne i drogocenne. Można również nadać im nieco bardziej wiejskiego, swojskiego klimatu. Wszystko zależy tak naprawdę od inwencji właściciela mieszkania, apartamentu czy domu. Ważne jest także to, jakimi meblami dysponuje. Czy są to masywne, staroświeckie kredensy, czy też nieco lżejsze i nowocześniejsze meble o prostej konstrukcji.

Dekoracje do mieszkania albo domu w stylu shabby chic to również duże pole do popisu dla ich właścicieli. Najczęściej drobne przedmioty jak rzeźby, donice, świeczniki i tym podobne postarza się poprzez zastosowanie bardzo prostej techniki. Dany przedmiot pokrywa się kilkoma warstwami farby w wybranym przez siebie kolorze (charakterystycznym dla shabby chic, pastelowym odcieniu). Farbę należy nakładać w ten sposób, aby przez kolejne warstwy widoczne były te nakładane uprzednio. Można przy tym nadawać przedmiotom dodatkową fakturę, poprzez ukierunkowanie ruchu pędzla. Jeśli zależy nam na bardziej eleganckim efekcie, nakładajmy farbę równo, z góry na dół. Jeśli natomiast efekt postarzenia mebli ma być bardziej wyrazisty, nakładajmy farbę nieco bardziej niedbale, unikając linii prostych.

Mieszkania oraz domy urządzane w stylu shabby chic charakteryzują się niezwykłą lekkością. Są przy tym niezwykle ciepłe i przytulne. Z racji tego, że takie nieruchomości utrzymane są w jasnej, aczkolwiek stonowanej, pastelowej kolorystyce, mieszkania i domy zyskują dodatkowo wrażenie delikatności i rodzinnego ciepła. Nie dziwi więc fakt, że z dnia na dzień stylistyka ta zjednuje sobie coraz większą liczbę zwolenników, którzy chętnie eksperymentują z wyglądem swojego mieszkania, apartamentu albo domu.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca