Mieszkanie w kolorze różowym? Większość osób automatycznie wyobraża sobie mdłe, landrynkowe i przesłodzone wnętrza, często należące do starszych lokatorów. Takie wyobrażenie jest jednak mylne. Świadczy o tym fakt, że coraz częściej możemy natknąć się na projekty nieruchomości nie tyle minimalistyczne i stonowane, co właśnie żywe i pełne barw. Kolor różowy coraz częściej jest w tych projektach obecny.

Pamiętajmy, że kolor różowy ma wiele odcieni, dzięki czemu możemy wybrać ten, który wyda nam się najbardziej odpowiedni do naszego mieszkania. Pudrowy róż w sypialni? A może soczysty i wyrazisty w salonie? Możliwości jest naprawdę wiele. Efekt końcowy zależy od naszych oczekiwań. Za pomocą różu możemy zyskać zarówno romantyczne i delikatne wnętrze mieszkania, jak również zupełnie odwrotne – odważne, krzykliwe i wyrażające naszą bogatą i wesołą osobowość mieszkanie.

Jakie kolory pasują do różu? W przypadku, gdybyśmy chcieli, aby nasze mieszkanie miało delikatny i romantyczny charakter, możemy zestawić róż ze śnieżną bielą i odcieniami szarości. W przypadku pudrowego różu należy zdecydowanie bardziej zwracać uwagę na harmonię kolorów. Ważne, aby mieszkanie, pomimo nadania mu melancholijnego klimatu, nie stało się mdłe ani kiczowate.

Jeśli natomiast zależy nam na tym, aby nasze nowoczesne mieszkanie nabrało bardziej wyrazistego charakteru, wybierzmy intensywny, na przykład malinowy róż. Doskonale będzie on współgrał z bielą, czernią oraz mocnym granatem.

Na co należy uważać przy urządzaniu mieszkania w różowych odcieniach? Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to dość dominujący kolor. Pilnujmy więc równowagi kolorystycznej – róż nie powinien dominować w pomieszczeniach, gdyż moglibyśmy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego, a więc mało spójne i kompletnie niemodne wnętrze mieszkania.

Jeżeli jest to nasza pierwsza przygoda z różem, nie musimy od razu decydować się na poświęcanie temu kolorowi dużych powierzchni mieszkania. Doskonale sprawdzą się jedynie różowe akcenty, jak na przykład ozdoby w salonie, elementy mebli, zasłony w sypialni, dywany itp. Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami różu i nie boimy się eksperymentować z tym kolorem, możemy pójść o krok dalej. Fantastycznie prezentują się na przykład salony, których ściany są różowe a podłogi jasne (lub wręcz białe). Takie pomieszczenia wcale nie wydają się nieeleganckie – mają w sobie dużo finezji, są bardzo estetyczne i przede wszystkim oddają mocny charakter właściciela mieszkania. Jeśli natomiast chcemy, aby nasze mieszkanie miało bardziej nastrojowy klimat, możemy zestawić róż z czernią lub granatem. Pamiętajmy, że nie musimy decydować się na malowanie ścian tylko jednym odcieniem różu. Możemy na przykład pomalować cały salon delikatnym odcieniem różu, zaś jedną ze ścian mieszkania, którą chcemy wyróżnić i skupić na niej uwagę, pomalować na bardziej intensywny i odważny kolor, na przykład rubinowy lub amarantowy róż.

Róż nie jest kolorem zarezerwowanym jedynie dla mieszkań. Nie tylko mieszkania, ale i luksusowe apartamenty będą prezentowały się znakomicie, wzbogacone o różowy akcent. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować umiar i równowagę. Z racji tego, że różowy to bardzo dominujący kolor, łatwo można popaść w przesadę i w efekcie stworzyć mało atrakcyjne wnętrze mieszkania czy apartamentu. Przed przystąpieniem do aranżacji naszej nieruchomości przemyślmy więc dobrze, w jakim stopniu chcemy przyozdobić wnętrze naszego mieszkania czy apartamentu różem, czy ma on stanowić jedynie akcent, czy być elementem przewodnim w pomieszczeniu i na jakim efekcie końcowym nam zależy.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca