Rezygnując z osobnej kuchni zyskujemy dodatkowe, wolne pomieszczenie. Możemy przeznaczyć je na dodatkowy pokój, garderobę, gabinet itd. Zyskując dodatkowy, funkcjonalny pokój, musimy jednak liczyć się z brakiem osobnej kuchni. Dla wielu kupujących nie stanowi to żadnego problemu – duże, otwarte przestrzenie cieszą się coraz większą popularnością. Niektórzy przyzwyczajeni są jednak do osobnych, zamykanych pokoi. Pomieszczenia takie gwarantują większą prywatność. Często nie chcemy też, aby nasza kuchnia była widoczna, zwłaszcza podczas bardziej oficjalnych spotkań lub w trakcie świąt, kiedy to często – z racji konieczności przygotowania wielu potraw – w naszej kuchni panuje nieporządek. Aneksy kuchenne znajdują się bowiem zazwyczaj w salonie, gdzie nie tylko my spędzamy czas, ale gdzie również przyjmujemy gości.

 Jeśli więc dysponujemy mieszkaniem, w którym zabrakło miejsca dla osobnej kuchni, możemy wydzielić przestrzeń kuchenną w inny sposób, niż stawiając dodatkową ścianę.

Mieszkanie z mini-barem

Jednym z najprostszych sposobów oddzielenia przestrzeni kuchennej od salonu jest lada barowa. Przestrzeń kuchenną oddzielamy wówczas od pokoju dziennego niewielką ścianką, którą możemy zaadaptować na barek, lub gotowy stolik. Rozwiązanie takie jest bardzo funkcjonale. Nie tylko zyskujemy separator, który wyznaczy granicę pomiędzy pomieszczeniami, ale będziemy mogli spożywać na barze posiłki lub urządzać w tym miejscu kącik do przyrządzania drinków podczas spotkań towarzyskich.

 

Postawmy na roślinność

Jeśli jesteśmy zwolennikami zieleni i cenimy sobie posiadanie w mieszkaniu roślin doniczkowych i kwiatów, możemy wykorzystać je do odgrodzenia naszego aneksu kuchennego od salonu. W miejscu, które ma stanowić granicę naszej kuchni, ustawmy rozłożyste drzewka doniczkowe lub inne rośliny, które „zasłonią” aneks kuchenny. Możemy także ustawić w tym miejscu stojaki różnej wysokości z kwiatami doniczkowymi, które stworzą swego rodzaju żywią ścianę. Rośliny nie tylko rozdzielą pomieszczenia, ale również wprowadzą do niego cieplejszy klimat.

Plexiglas do mieszkania

W sytuacji, kiedy wolimy aby nasze mieszkanie miało wyraźnie wydzieloną kuchnię, możemy oczywiści zdecydować się na postawienie ścianki pomiędzy salonem a aneksem kuchennym. Aby rozwiązanie to wyglądało ciekawie, a przy tym nie przygniatało wizualnie całości, możemy skorzystać z plexiglasu. Dzięki temu, że taka ścianka będzie półprzezroczysta, nasze mieszkanie zachowa swoją przestronność. Ponadto tego rodzaju ściana będzie wpuszczała do kuchni promienie światła, a to sprawi, że całe pomieszczenie będzie jaśniejsze. Wybór plexiglasu daje również ogromną swobodę artystyczną. Możemy zdecydować się na prostą ściankę w wybranym kolorze, lub puścić wodze fantazji i zdecydować się na dekoracyjny wzór. Ścianka z plexiglasu będzie wówczas pełniła funkcję dekoracyjną i nada całemu wnętrzu mieszkania wyraźniejszego, bardziej indywidualnego charakteru.

Jak widać, rozwiązań na to w jaki sposób wydzielić dodatkową przestrzeń kuchenną w naszym mieszkaniu jest sporo. Możemy wybrać ten, który w największym stopniu będzie spełniał nasze oczekiwania co do stopnia separacji aneksu kuchennego oraz indywidualnego gustu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że nasze mieszkanie nabierze niepowtarzalnego charakteru a my uzyskamy pożądany efekt – osobną kuchnię.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca