Kolory
Zazwyczaj są to różnego rodzaju odcienie bieli: śnieżna biel, złamana biel, waniliowa biel. Skandynawowie utrzymują jasne mieszkania nie tylko ze względu na skojarzenia z zimą i śniegiem, ale również dlatego, że na północy dni są krótkie, a dzięki jasnym kolorom, nasi północni sąsiedzi zatrzymują dzień na dłużej.

Materiały
Najczęsciej spotykanym materiałem, wykorzystywanym w tego typu aranżacjach mieszkań, jest drewno. Nawiązuje to do ekologicznego trybu życia Skandynawów, ich miłości do natury i symbiozy z przyrodą. Najlepsze typy drewna, to oczywiście te jasne: jesion i brzoza. Im większe mają słoje, tym lepiej. Często podłoga wyłożona jest bielonymi drewnianymi deskami.

Tkaniny
Zdecydowanie królują naturalne tkaniny: bawełna, len, wełna, a nawet juta. Ważne, aby były szorstkie i miały gruby splot. Dodatki czy ozdoby, to zazwyczaj wiklina i kamień.

Styl skandynawski to trzy odmiany: duńska, szwedzka i fińska. Pierwsza odmiana, czyli duńska, charakteryzuje się lekkim stylem, romantyzmem i płynnością. Meble zachowują obłe kształty, dodatki są bardzo wyrafinowane, a skandynawska biel przełamywana jest wrzosami, żółciami i odcieniami niebieskiego.

Szwedzki styl to najbardziej surowe i minimalistyczne wnętrza. Przeważa tu jasne drewno, jasne kolory, a dodatki i ozdoby są zredukowane do minimum. Szwedzki styl kładzie nacisk na ekologiczne rozwiązania oraz duża ilość światła w pomieszczeniach, zarówno tego naturalnego, jak i sztucznego.

Ostatni, fiński styl, to zdecydowane przeciwieństwo stylu duńskiego. Królują tu kanciaste formy, a obowiązująca biel kontrastowana jest z czernią, grafitami, szarościami i odcieniami gorzkiej czekolady. Meble wykonane są zazwyczaj z plastycznej sklejki, kształty są bardzo geometryczne, ale niezmiennie całe wnętrze pozostaje funkcjonalne i pozbawione zbędnych elementów.

Mimo, iż dodatków jest niewiele, każdy z nich jest starannie przemyślany i nieprzypadkowy. Mają one za zadanie scalić całe wnętrze i zindywidualizować je. Eklektyzm jest tu bardzo pożądany: można łączyć nowoczesne lampy z eklektycznym krzesłem, czy industrialny, wręcz przemysłowy stolik z rustykalnym, ceramicznym wazonem. Aby ocieplić wnętrze i nadać mu nieco bardziej domowy klimat, warto pomyśleć o poduszkach i narzutach. U fanów designu z pewnością sprawdzą się ramki w kontrastowych kolorach, czy lustra w oryginalnych kształtach.

Światło jest niesamowicie ważne dla Skandynawów, dlatego raczej rzadko możemy zobaczyć w oknach firanki lub zasłony, które niepotrzebnie by to naturalne światło blokowały. Zamiast tego, montuje się w oknach rolety, dzięki czemu, pomieszczenie sprawia wrażenie jaśniejszego i bardziej przestrzennego. Mieszkanie jest wypełnione też przez sztuczne światło, które dają nie tylko te wiszące lampy, ale również te stojące na podłodze, czy też te położone niedbale na półkach czy parapetach.

Apartamenty urządzane w stylu skandynawski to nie tylko prostota i funkcjonalność, ale również oszczędność. Styl ten charakteryzuje się fantastycznymi efektami, przy niewielkim nakładzie pracy. Jest również bardzo oszczędny, bo dzięki metodzie do it yourself (ang. zrób to sam), możemy stworzyć piękne meble i dodatki z materiałów wtórnych, oszczędzając przy tym dużo pieniędzy.

Mimo, że styl skandynawski wywodzi się z dalekiej północy, zdążył już zawojować całą Europę. Moda na Skandynawię podbija rynek aranżacji wnętrz, co sprawia, że ludzie coraz częściej inspirują się daleką północą, urządzając swoje domy.

Katarzyna Surma