W urządzaniu wnętrz w pastelowych odcieniach należy bardzo uważać. Ich projektowanie, wbrew pozorom, nie jest wcale takie proste. Bardzo szybko, łącząc ze sobą pewne kolory, możemy „przesłodzić” wnętrze naszego mieszkania albo domu. Co więc zrobić, aby efekt był odpowiedni? Jak uzyskać wnętrze stonowane, ale mimo to zachowujące pewną wyrazistość i charakter?

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą każdemu w urządzaniu pastelowych wnętrz.

Małe mieszkanie – duży dom

Do jakich wnętrz nadają się pastele? Czy sprawdzą się tylko na dużych, otwartych przestrzeniach, jakie możemy spotkać w domach jednorodzinnych? Niekoniecznie – pastelowe odcienie sprawdzą się również doskonale w niewielkich pomieszczeniach. Nie musimy dysponować więc dużym mieszkaniem, czy wręcz apartamentem, aby nasze wnętrze wyglądało elegancko i zachowało swoją subtelność. Małe mieszkania także wyglądają doskonale w pastelowych odcieniach.

Które pomieszczenia możemy urządzać w pastelowych odcieniach?

„Pastelowy styl” jest na tyle uniwersalny, że doskonale sprawdzi się w salonie, kuchni, przedpokoju a także łazience. Możemy mieć pewność, że każde pomieszczenie będzie wyglądało dobrze. Co więcej, jeżeli dysponujemy tarasem lub balkonem, to również jego możemy urządzić w prosty sposób, na przykład malując ściany w pastelowych kolorach i (jeżeli dysponujemy wystarczającą przestrzenią) dobierając do tego pasujące krzesła i stolik. Jeśli chodzi o otwarte przestrzenie, to tu doskonale sprawdzą się szklane stoły. Są nie tylko uniwersalne, ale i praktyczne – w łatwy sposób możemy utrzymać je w czystości bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe.

Kluczowa rola kolorów

Niezwykle ważną kwestią w urządzaniu pastelowych wnętrz są kolory. Nasze mieszkanie albo dom powinno być pomalowane w jasnych odcieniach następujących kolorów: żółcie, błękity, róże. Są to kolory uważane za bezpieczne, jeśli chodzi o pastelowe odcienie. Doskonale sprawdzą się również delikatne zielenie, subtelne fiolety, ecru oraz czysta biel.

Jakie meble do pastelowego mieszkania?

Jeśli chodzi o wyposażenie mieszkania czy domu, to sprawa jest tu dość prosta. Do pastelowych pomieszczeń pasują niemal wszystkie meble, które spełniają jeden warunek – swoją kolorystyką nie odbiegają od tego stylu. Jeżeli więc dysponujemy meblami białymi, lub pomalowanymi w wymienionych wyżej odcieniach, to możemy być pewni, że będą one pasowały do całości. Nie ważne przy tym, czy są to proste, masywne czy zdobione meble – wszystkie będą wyglądać doskonale. Nadmienić należy jednak, że najbardziej efektownie wyglądają nowoczesne, proste meble. Sprawiają one, że wnętrze mieszkania albo domu zyska nieco więcej subtelności.

Czego powinniśmy unikać?

Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie albo dom zachowało subtelny, pastelowy charakter, powinniśmy zwyczajnie unikać mocnych, wyrazistych akcentów. Równowagę pastelowego pomieszczenia mogą zaburzyć na przykład ciemne, drewniane meble. Źle wyglądać będą również ściany pomalowane na mocne, agresywne i soczyste kolory, jak czerwień, pomarańcz czy granat. Unikajmy również czarnych detali i ozdób, gdyż zaburzą one spójność pastelowej kompozycji.

Ozdoby w pastelowych wnętrzach

Na koniec warto napisać o ozdobach, które będą stanowić podkreślający styl detal. Świetnie sprawdzą się bezpieczne i neutralne ozdoby, na przykład figurki z białej porcelany albo subtelne poduszki w pastelowych kolorach i odznaczające się ciekawym, ozdobnym deseniem. Równie efektownie będą wyglądać lustra oprawione w masywne, białe lub cienkie, pastelowe ramy. Nie tylko optycznie powiększą nasze mieszkanie albo dom, ale również staną się dodatkową dekoracją pomieszczenia.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca