Styl eklektyczny łączy w sobie historię z nowoczesnością. Możemy mieszać elementy z różnych styli, tworząc w ten sposób niepowtarzalne wnętrze. Musimy jednak pamiętać o tym, że styl eklektyczny nie jest miksowaniem wszystkiego, co nam się spodoba. Bardzo ważne jest tutaj wyczucie i utrzymanie całości w harmonii.

Jakie nieruchomości pasują do tego stylu?
Styl eklektyczny sprawdza się doskonale zarówno w nieruchomościach prywatnych typu mieszkania, apartamenty, domy, lofty, jak również podkreśli wnętrza nieruchomości komercyjnych, na przykład hoteli czy restauracji.W związku z tym, że daje projektującej osobie duże pole do popisu, ma ona możliwość indywidualnego ustalenia, co ma dominować we wnętrzu (np. więcej nowoczesności przy uwzględnieniu kilku staroświeckich elementów).
Nie ważne przy tym, jak duża jest nasza nieruchomość. Dzięki temu, że styl eklektyczny jest bardzo plastyczny, możemy dopasować do wnętrza mieszkania czy hotelu najbardziej odpowiednie gabarytowo meble i ozdoby. Ważne, abyśmy zachowali umiar i mimo wszystko pozostali przy prostocie.
Mieszkanie i hotel – do jakich wnętrz pasuje styl eklektyczny?

Styl ten pasuje do każdego wnętrza mieszkania, domu czy nieruchomości komercyjnej. Sprawdzi się zarówno w salonie, jak i łazience czy kuchni. Jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne, to za jego pomocą możemy urządzić hall, jadalnię, salę konferencyjną czy apartamenty dla gości. Z całą pewnością styl ten jest na tyle uniwersalny, że będzie pasował wszędzie.

Przykłady zastosowania stylu eklektycznego
Wiemy już, że eklektycyzm to mieszanka różnych styli, ale dalej nie mamy pomysłu? Podpowiadamy, jak można urządzić przykładowe wnętrza mieszkania, aby zobrazować Państwu, na czym polega aranżacja pomieszczeń w tym stylu.

Eklektyczny salon:
Jeśli nasze wnętrze jest nowoczesne i minimalistyczne (np. białe lub kremowe ściany bez ozdób, nowoczesna meblościanka i przykładowo designerski, szklany stół), to możemy wprowadzić do niego starsze elementy. Świetnie sprawdzą się stylizowane na stare, zdobione meble, np. sofa i fotele. Uzupełnią one wnętrze i nadadzą mu wyjątkowego charakteru.
Jeśli natomiast nasze mieszkanie od lat nie przechodziło remontu i dominują w nim stare (ale stylowe) meble, to możemy unowocześnić wnętrze mieszkania poprzez użycie kilku prostych, nowoczesnych dodatków o różnorodnych formach. Przykładowo, mogą to być nowoczesne rzeźby w kształcie różnych figur (koła, stożki itp.) wykonane na przykład z porcelany lub metalu.Eklektyczna łazienka:
W przypadku tego typu pomieszczeń najłatwiej jest zastosować proste, duże, jednobarwne kafle. Do nich natomiast zastosować stylizowane staroświeckie urządzenia, np. białą wannę na stylizowanych, zdobionych nóżkach albo lustro z ozdobną, bogatą w detale, staroświecką ramą.

Sala restauracyjna:
Jeśli myślimy o zastosowaniu tego stylu w jakiejś nieruchomości komercyjnej, na przykład restauracji, to możemy urządzić w nim salę restauracyjną. Doskonale sprawdzą się proste, jasne ściany i podłogi wykonane z prostych paneli, drewna lub kafli. Całość możemy wzbogacić staroświeckimi meblami, np. pikowanymi, materiałowymi krzesłami. Do tego również nowoczesne, proste stoły, które uzupełnią i zharmonizują całość.

Jak widać styl eklektyczny jest bardzo różnorodny i znajduje szerokie zastosowanie. Pasuje do każdego wnętrza i daje bardzo dużą swobodę aranżacyjną. Ważne jednak, aby podczas urządzania naszej nieruchomości przemyśleć najpierw wszystkie elementy. Łatwo bowiem przesadzić, ładując do wnętrza zbyt dużą ilość różnorodnych przedmiotów, co stworzy groteskowy efekt. Najlepiej wybrać tylko dwa style, które nam się podobają (np. nowoczesny minimalizm z elementami baroku) i na ich podstawie tworzyć nasz indywidualny projekt.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca