Mieszkanie lub dom z barem posiada charakterystyczny klimat. Jeśli nie mamy możliwości wydzielenia większej przestrzeni na bar, możemy zdecydować się na mini-barek.
Mini-bary mają to do siebie, że nie zajmą dużej części naszego mieszkania. Jeśli prowadzimy bogate życie towarzyskie, to będą one stanowiły doskonałe uzupełnienie dla pokoju, w którym najczęściej przyjmujemy gości.

Gdzie powinien znajdować się mini-bar?
Lokalizacja mini-baru zależy zarówno od rozkładu pomieszczeń naszego mieszkania, jego wielkości a także przeznaczenia. Jeśli chcemy, aby mini-bar stanowił nasz prywatny kącik, przy którym możemy się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, to z pewnością ulokujemy go w innym miejscu niż w sytuacji, gdybyśmy chcieli zapraszać wokół niego znajomych.W pierwszym przypadku możemy zdecydować się na bardziej prywatne zakątki naszego mieszkania. Mini-bar doskonale sprawdzi się na przykład w gabinecie lub blisko tarasu albo balkonu. Generalnie chodzi o miejsce, w którym chętnie wieczorami spędzamy czas i odpoczywamy.
W sytuacji, gdy mini-bar ma służyć bardziej celom rozrywkowym, powinniśmy usytuować go tak, alby każda osoba zaproszona do mieszkania albo domu miała do niego dobry dostęp. Podczas towarzyskich spotkań mini-bar stanowi nie tylko miejsce, w którym możemy przygotować drinki. Jest również doskonałym elementem dekoracyjnym. W takim wypadku możemy usytuować blisko kuchni albo salonu. Wszystko zależy od tego, gdzie częściej spędzamy czas ze znajomymi.

Jak powinien wyglądać mini-bar?
Jak wiele gustów, tak wiele rodzajów mini-barów. Projektując nasz wymarzony mini-barek powinniśmy pamiętać, aby pasował on do wnętrza naszego mieszkania albo domu. Przykładowo, jeśli nasze mieszkanie utrzymane jest w stonowanej kolorystyce, mini-bar również nie powinien zanadto się wyróżniać. Jeśli planujemy urządzić mini-bar koło kuchni, a dominuje w niej np. biel, to dobrym rozwiązaniem będzie urządzanie także mini-baru w bieli. W przypadku kolorowych wnętrz możemy puścić nieco wodze fantazji.
Równie ważną kwestią jest widoczność alkoholi oraz akcesoriów barmańskich. Musimy zastanowić się, czy chcemy, aby wszystko to było uwidocznione, czy zależy nam na większej dyskrecji i nie wprowadzaniu do mieszkania aż tak towarzyskiego klimatu.Odpowiednia forma mini-baru
Poza umiejscowieniem oraz kolorystyką, bardzo ważna jest również forma mini-barku. Wiele zależy od tego, jak duże jest nasze mieszkanie, lub jak dużą jego część chcemy wygospodarować na mini-bar.

Jakie mamy możliwości? Możemy urządzić mini-bar na komodzie. Alkohole i syropy moglibyśmy wówczas ustawić na komodzie, natomiast wszelkie akcesoria schować do szuflad. Warto pamiętać o tym, aby butelki stanowiły spójną kompozycję i ozdabiały nasze mieszkanie.
Możemy również zdecydować się na niewielki stolik barowy. Pomieści on zarówno wszystkie butelki, jak i akcesoria barmańskie, a dodatkowo będzie wspaniałym, dodatkowym meblem we wnętrzu naszego mieszkania albo domu. Stolik taki możemy dopasować tak, aby maksymalnie pasował do wnętrza. Mamy więc do wyboru stoliki wykonane z metali, drewna a nawet szkła. To, jaki stolik barowy wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji.
Podobnie sprawdzi się wózek barowy. Jego przewagą nam stolikami barowymi jest fakt, że posiada kółka. Możemy więc swobodnie przestawiać go w różne kąty naszego mieszkania, w zależności od aktualnych preferencji.

Jak widać, opcji na urządzeniu mini-baru we wnętrzu naszego mieszkania jest wiele. Przed jego zakupem lub samodzielnym wykonaniem pamiętajmy więc o podstawowych zasadach. Przede wszystkim zastanówmy się, jaka będzie funkcja mini-baru (towarzyska czy prywatna strefa), jego wyglądzie, kolorystyce oraz docelowym miejscu, w którym stanie. Dopiero wówczas przystąpmy do realizacji projektu. Zaplanowanie wszystkiego pozwoli nam na otrzymanie optymalnego, w pełni odzwierciedlającego nasze marzenie efektu końcowego.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca