Nowoczesne fototapety znacząco różnią się od tych, które część z nas pamięta sprzed lat. Gdy na rynku pojawiły się eleganckie, kolorowe i wzorzyste tapety, fototapety straciły na swej popularności. Niemal całkowicie odeszły w niełaskę, kiedy nastała moda na gołe, malowane farbą ściany. W ten sposób zaczęły być urządzane mieszkania, domy jak i biura.

Dzisiaj fototapety przezywają renesans. Z racji dostępności wielu nowoczesnych rozwiązań druku, są one o wiele lepsze jakościowo od tych, które produkowano dawniej. Przede wszystkim nowoczesne fototapety są o wiele bardziej trwałe. Znacznie łatwiejszy jest również ich montaż. Nie ma więc tak dużego ryzyka jak dawniej, że fototapeta źle naklei się na ścianę wnętrza, przez co całe mieszkanie straci na uroku. Dzisiejsze fototapety są trwałe, wykonane z tworzyw umożliwiających ich łatwe przyklejenie do ściany.Co więcej, kupujący mają do wyboru tysiące wzorów, kształtów oraz rozmiarów. Tak naprawdę od naszej inwencji zależy, jak będzie wyglądało w efekcie końcowym nasze mieszkanie lub dom. Jeśli chcemy, aby wnętrze naszego mieszkania zyskało subtelności i melancholii, możemy zdecydować się na monochromatyczny pejzaż. Jeśli natomiast wolimy żywe, jasne kolory, wnoszące do wnętrz radość, możemy wybrać wielobarwne wzory.
Jeśli chcielibyśmy, aby na ścianie naszego mieszkania znalazł się nasz portret albo zdjęcie rodzinne, również jest to możliwe. Nowoczesne techniki druku są niemal nieograniczone, co stwarza przed nami wiele możliwości aranżacji zarówno mieszkania, domu, jak i biura czy lokalu usługowego.

Fototapety w mieszkaniach
O tym, w jaki sposób możemy wykorzystać fototapetę do urządzania naszego mieszkania, pisaliśmy już wyżej. Możemy zdecydować się na fototapetę pokrywającą cała ścianę mieszkania, lub tylko jej część. Od nas zależy również kształt fototapety, chociaż oczywiście dalej, tradycyjnie, największą popularnością cieszą się te w kształcie prostokąta lub nieco bardziej kwadratowe. Dzięki fototapecie możemy wzbogacić nie tylko salon czy sypialnię – doskonale sprawdzi się ona również w pokoju dziecięcym. Stosunkowo niewielkim kosztem możemy stworzyć w naszym mieszkaniu bajkową krainę, w której nasze dziecko będzie czuło się fantastycznie. Co więcej, gdy fototapeta nam się znudzi, dziecko podrośnie i nie będzie chciało już tak kolorowego wzoru na ścianie itp., możemy zwyczajnie zastąpić ją innym obrazem. Jedna zmiana sprawi, że całe pomieszczenie nabierze zupełnie innego charakteru.Fototapety w biurach
Coraz częściej fototapety wykorzystywane są również w biurach. W zależności od tego, jaką działalność prowadzimy, możemy sprawić, że nasz lokal biurowy zyska oryginalny i świeży wygląd. Ściana z pejzażem, portretem osób lub makro powiększeniami różnych roślin sprawi, że zarówno pracownicy, jak i klienci, będą z większą chęcią przychodzili do naszego biura.

Fototapety w lokalach usługowych
Restauracja, klub, bar, kwiaciarnia, gabinet masażu czy salon SPA – to tylko niektóre lokale usługowe, w których doskonale sprawdzi się zastosowanie fototapety. W przypadku restauracji możemy zdecydować się na fototapetę przedstawiającą pejzaż kraju, z którego wywodzi się nasza kuchnia (np. pole ryżu w przypadku kuchni azjatyckiej, czy panorama Paryża w przypadku kuchni francuskiej). Jeśli mamy kwiaciarnię, to fototapeta prezentująca zbliżenia makro roślin, lub przedstawiająca łąkę z kwiatami sprawi, że całe wnętrze wyda się cieplejsze i pełniejsze kwiatów. To z kolei zachęci kupujących do odwiedzania naszego lokalu.

Jak widać, fototapety w szybki sposób wzbogacą każde wnętrze, czy to mieszkania, domu, biura, czy też lokalu usługowego. Ogromny wybór wzoru sprawia, że możemy stworzyć naprawdę niepowtarzalne i pełne charakteru wnętrze.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca