Styl retro w dalszym ciągu cieszy się bardzo dużą popularnością. Na urządzenie mieszkania w tym stylu decydują się osoby, które lubią wnętrza pełne przepychu, a przy tym niezwykle komfortowe.

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach nie trzeba być właścicielem mebli ani dodatków pochodzących z tamtej epoki. Niemniej jednak w sklepach dostępne są produkty, które doskonale imitują retro. Możemy więc z pełną swobodą dobierać meble, dodatki i elementy wykończeniowe.
Urządzając swoje mieszkanie lub dom pamiętajmy mimo wszystko o umiarze. Z racji tego, że styl ten jest bardzo wyrazisty, w prosty sposób możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli nie wyważymy wszystkich elementów wystroju, możemy stać się właścicielami mieszkania przepełnionego, przytłoczonego i bardzo zagraconego.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Państwu w samodzielnej stylizacji swojego mieszkania czy domu tak, aby nabrał on ducha retro.Kluczowa rola mebli
Jednym z najważniejszych elementów wystroju naszego mieszkania będą meble. To właśnie one w największym stopniu będą charakteryzowały urządzane przez nas wnętrze. Powinny być wykonane z solidnego drewna, a przy tym elegancko zdobione. W mieszkaniu czy domu doskonale sprawdzą się także meble tapicerowane. Dobrym przykładem retro zestawu, który moglibyśmy skompletować do naszego salonu, jest masywny, drewniany stół ze zdobionymi nogami, tworzący zestaw z ciężkimi, a przy tym miękkimi i wygodnymi, tapicerowanymi fotelami. Bardzo popularnym wzorem są zielono-złote pasy, które sprawią, że meble zyskają więcej szyku. Nogi foteli powinny być również zdobione, aby komponowały się ze stołem.
W przedpokoju, zamiast klasycznej szafki na buty czy wieszaka na kurtki, możemy ustawić masywny, zdobiony stolik z ciemnego drewna. Świetnym rozwiązaniem będzie również nie tyle wieszak ścienny, co stojący. Powinien być on drewniany i lekko zdobiony. Takie wieszak będzie nie tylko funkcjonalny, ale również doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjny.

W przypadku sypialni możemy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji. Wybierając na przykład łóżko z wysokimi nogami i baldachimem stworzymy niezwykle szykowne, a zarazem nieco bajkowe wnętrze.
Poza drewnem, mieszkania lub domy w stylu retro można wyposażać w przedmioty wykonane z miedzi i mosiądzu.Retro kolorystyka
Jeśli chodzi o kolorystykę, to styl retro charakteryzuje się tu dość dużą swobodą. Możemy pomalować ściany naszego mieszkania czy domu na ciemne, mocne barwy. Doskonale sprawdzą się również pastelowe kolory. Osoby lubiące tapety mogą pokryć nimi ściany (lub jedną ze ścian, dla kontrastu). Najlepiej sprawdzą się te wzorzyste, które same w sobie stworzą wspaniałą ozdobę dla wnętrza. Na rynku dostępne są nie tylko tapety kolorowe, ale i pozłacane lub posrebrzane. Zastosowanie takich tapet sprawi, że dodamy pomieszczeniu więcej elegancji i szyku.

Mieszkania w stylu retro są bardzo charakterne. Pamiętajmy jednak, że o wiele lepiej wyglądają wnętrza retro, które charakteryzują się dużą przestrzenią. Jeśli posiadamy małe mieszkanie lub dom, lepiej zrezygnujmy z tego stylu, lub ograniczmy się do pojedynczych jego elementów. W prosty sposób możemy bowiem zagracić nasze mieszkanie, zamiast nadać mu szyku, zachowując przy tym pełną funkcjonalność i komfort. W internecie dostępne są gotowe projekty, na bazie których mogą Państwo zaaranżować swoje własne wnętrze. Powyżej prezentujemy również zdjęcia z przykładowymi wnętrzami retro.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca