Na wstępnie pragniemy zaznaczyć, że urządzenie mieszkania w stylu orientalnym wcale nie jest tak kosztowne, jak by się mogło wydawać. Przy urządzaniu wnętrz możemy kierować się dużą swobodą aranżacyjną. Nie musimy więc polegać na schematach, powinny one bardziej służyć jako wzór.
Jeśli dodatkowo interesujemy się kulturą np. Indii, to nie powinniśmy mieć problemu z zakupem mebli, dodatków itp. Styl orientalny charakteryzuje się barwną kolorystyką i bogatym wzornictwem. Nawet więc, jeśli nigdy wcześniej nie odwiedzaliśmy orientalnych krajów, szybko zorientujemy się, w jakie zestawienia łączyć poszczególne elementy, aby stworzyć mieszkanie w tym oryginalnym stylu.Kolorystyka mieszkania
W kulturze indyjskiej wierzy się, że bogactwo kolorów przyniesie mieszkańcom szczęście. Z tego też względu mieszkania orientalne są urządzane z wielkim rozmachem kolorystycznym. Kolorowe są nie tylko ściany i podłogi, ale również meble i wszelkie dodatki.
Dominującymi kolorami są intensywne odcienie żółci, pomarańczy, róże, czerwienie, błękity, fiolety oraz zielenie. Poza tym wnętrze naszego orientalnego mieszkania możemy wzbogacić dodatkowo złotymi akcentami. Sprawią one, że pomieszczenia nabiorą większej dostojności i przepychu.

Meble
Jeśli chodzi o wystrój mieszkania, to w stylu orientalnym dominują meble rzeźbione, cechujące się dużym walorem ozdobnym. Popularne są masywne meble z ciemnego drewna. Równie często mieszkańcy decydują się na zestawienie ich z lżejszymi elementami, np. miękkimi, kolorowymi pufami wykonanymi z barwnych materiałów. Jeśli lubimy taką orientalną ekstrawagancję, możemy zdecydować się na pomalowanie poszczególnych elementów mebli tak, aby nadać całemu wnętrzu więcej ciepła. Możemy np. pomalować na czerwono lub błękitnie siedzisko albo podłokietniki drewnianego fotela. Jeśli chcielibyśmy postawić w naszym salonie kolorową sofę, to możemy także zamówić wykonanie indywidualnego projektu u tapicera. Dowolność jest tu olbrzymia – pomalować możemy jedynie nogi sofy, lub np. obić siedzisko kolorowym materiałem. Jeśli wolimy bardziej stonowane wariacje kolorystyczne i lubimy częste zmiany, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Nasze drewniane (rzecz jasna niekoniecznie, mogą to być również meble obite materiałem) sofy i fotele przyozdóbmy kolorowymi poduszkami. Ten łatwy zabieg pozwoli nadać wnętrzu naszego mieszkania orientalnego charakteru, a przy tym daje możliwość szybkiej zmiany, jeśli będziemy chcieli stworzyć inne zestawienie kolorystyczne.Dodatki do mieszkania
W stylu orientalnym niezwykle ważne są dodatki. To one nadają całości tego klimatycznego charakteru. Czego powinniśmy szukać? Wszelkie lampy i poduszki przyozdobione barwną mozaiką sprawdzą się doskonale. Bardzo popularne są także niewielkie, szpiczaste, wiszące lampki, dające delikatne światło. Najczęściej dostępne są one w kolorach czerwonym oraz niebieskim. Poza tym nasze mieszkanie może zyskać orientalnego stylu, jeśli zadbamy o kilka innych detali. Możemy np. wymienić ramki naszych zdjęć na zdobione, wykonane przykładowo ze złota. Niezwykłego klimatu dodają również kolorowe świece. W sklepach dostępne są takie o różnych kształtach, dzięki czemu naprawdę tanim kosztem możemy stworzyć oryginalną, barwną kompozycję.

Styl orientalny jest doskonały dla osób, które uwielbiają kolorowe mieszkania. Dla niektórych osób ta wielobarwność jest jednak dość przytłaczająca, dlatego pamiętajmy o umiarze. Najlepiej dopełniać wnętrze dodatkami stopniowo. Wówczas będziemy mogli na spokojnie sprawdzić, czy ilość dodatków jest wystarczająca, czy może naszemu wnętrzu przyda się nieco więcej barw.
Pewnym jest, że na urządzenie mieszkania w stylu orientalnym decydują się najczęściej osoby o optymistycznym charakterze, czerpiące radość z życia i kochające różnorodność. Styl orientalny daje tak wiele możliwości pod kątem aranżacji, że niemal niemożliwe jest spotkanie dwóch niezwykle podobnie urządzonych mieszkań.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca