Praca we własnym mieszkaniu ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wymusza na nas konieczności codziennych dojazdów do biura. Możemy spokojnie wstać, wypić poranną kawę i przystąpić do pracy w dogodnym dla nas czasie. Są jednak również wady takiego rozwiązania. Wykonywanie pracy w mieszkaniu wymusza na nas obowiązek poświęcenia pewnej przestrzeni mieszkalnej i przekształcenie ją w małe biuro.

Jeśli zależy nam na wykonywaniu pracy w domu, musimy przeorganizować nasze mieszkanie w taki sposób, aby wydzielić przestrzeń do pracy. Przykład takiej aranżacji zaprezentujemy na mieszkaniu dwupokojowym. W Większych mieszkaniach stworzenie biura nie stanowi bowiem już takiego problemu. Jeżeli nie mamy jeszcze dzieci, to spokojnie możemy poświęcić na biuro jeden z trzech pokoi. Sytuacja jest znacznie trudniejsza w przypadku mieszkań dwupokojowych, z których najczęściej jeden z pokoi pełni funkcję sypialni, zaś drugi salonu.Salon wydaje się być pomieszczeniem idealnym do wydzielenia przestrzeni biurowej. Raczej nie powinniśmy organizować jej w sypialni, ponieważ przestrzeń ta powinna być zarezerwowana dla nas i służyć naszemu wypoczynkowi. Gdy zacznie kojarzyć nam się z miejscem pracy, znacznie może zmniejszyć się nasze poczucie komfortu, a co za tym idzie, wypoczywania. Ponadto sypialnia jest zazwyczaj pomieszczeniem słabo oświetlonym, czasami nawet bez okna, a to nie wpływa korzystnie na jakość pracy.

Salon zapewni nam poczucie przestrzeni, a także dostęp do świeżego powietrza i dużego, nasłonecznionego pomieszczenia.
Jak więc wydzielić w salonie przestrzeń na biuro? Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie biurka pod ścianą, w miejscu w którym nie będzie nam ono przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu. Najlepiej sprawdzi się mało używany róg pokoju. Sofę oraz stół powinniśmy ustawić bliżej środka pomieszczenia. Dzięki temu zyskamy przestrzeń potrzebną do urządzenia biura.

Mało praktyczne jest oddzielanie biura ścianką, ale jeżeli oczywiście musimy mieć zagwarantowaną pełną prywatność, to możemy postawić delikatną ściankę z płyty kartonowo-gipsowej. Decydując się na takie rozwiązanie zaoszczędzimy cenną przestrzeń. Jeśli jednak nie zależy nam na całkowitym odseparowywaniu biura od salonu, możemy wpasować je w całość pomieszczenia.

Zamiast stawiać ściankę, możemy zaznaczyć granicę biura wyższym regałem. Możemy ustawić na nim zarówno rzeczy prywatne, jak również przybory biurowe. Ciekawie może wyglądać również połączenie tych przedmiotów, np. prywatnych książek z kolorowymi segregatorami biurowymi. Zaraz za regałem możemy ustawić nasze biurko oraz niewielką szafkę na drobniejsze przybory biurowe.Pamiętajmy, że biuro urządzamy w prywatnym mieszkaniu. Warto więc zadbać o estetykę poszczególnych elementów. Meble biurowe powinny być zbliżone kolorystycznie do mebli salonowych. Doskonale sprawdzą się również szafki zamykane. Najlepiej sprawdzą się niskie szafki, najlepiej takie, które są równiej wysokości co biurko, lub mieszczą się pod nim. W poszczególnych szufladach będziemy mogli schować drobne przybory biurowe, które w biurach najczęściej ustawione są na blacie biurka – kalkulator, notatnik, długopisy, zszywki itp.

Aby część biurowa nie odcinała się zbytnio od mieszkalnej, można starać się nadać jej jak najbardziej domowego charakteru. Doskonale sprawdzą się kwiaty a także niewielkie ozdoby, np. figurki. Świetnym rozwiązaniem maskującym biurowy charakter są również obrazy, które możemy zawiesić tuż nad biurkiem.

Duża dostępność mebli oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych daje nieograniczone możliwości aranżacji powierzchni biurowej. Możemy niewielkim nakładem finansowym stworzyć naprawdę wygodne i praktyczne miejsce, w którym będziemy mogli wykonywać naszą codzienna pracę.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca