Mieszkania urządzane w tym stylu nie mogą się nie podobać. O ile każdy z nas ma swój indywidualny gust, o tyle mało kto powiedziałby, że naturalne wnętrze jest nieefektowne.

Urządzanie mieszkania w stylu naturalnym jest idealnym pomysłem, jeśli chcemy wykończyć je do wyższego standardu, po czym wynająć. Możemy mieć pewność, że uniwersalizm naturalizmu niemal każdemu przypadnie do gustu.
Ponadto jest to styl idealny dla osób, które cenią sobie harmonię, umiar i równowagę. Jeśli nie lubisz przepychu i zbytniej ekstrawagancji, to ten styl jest dla Ciebie idealny.Jeśli chodzi o materiały dominujące w stylu naturalnym, to są to bawełna i len. Ich faktura pozwala na bardzo swobodne ułożenie i zastosowanie. W zależności od tego, czy wolimy proste, subtelne materiały, czy tez jesteśmy zwolennikami bardziej gniecionych form, możemy nadać wnętrzu naszego mieszkania indywidualnego charakteru. W stylu tym na pewno nie spotkamy ciężkich, wełnianych lub welurowych tkanin. Bawełna i len to naturalne materiały, idealnie nadające się do wnętrz w tym stylu.

Kolejną kwestią są meble. Powinny być proste i subtelne. Jeśli chcemy urządzić naturalne mieszkanie, zrezygnujmy z ciężkich, zdobionych krzeseł i kredensów. Meble mają być dodatkiem do wnętrza, nie dominować go. Nie ma przy tym wytycznych jeśli chodzi o ich kolorystykę. Doskonale sprawdzą się zarówno delikatne meble z jasnego drewna, jak również te malowane na ciemne odcienie. Nasz wybór powinien być uzależniony od tego, w jakich odcieniach będziemy mieli podłogi i ściany. Pamiętajmy, że styl naturalny jest subtelny, łatwo więc popełnić błąd i stworzyć mało wyraziste, mdłe wnętrze. Aby tego uniknąć, stosujmy kontrasty. Jeśli decydujemy się na jaśniejsze podłogi i ściany, to powinniśmy dobrać do nich meble w ciemniejszym odcieniu.

Pozostając przy kolorystyce – jaka paleta barw jest charakterystyczna dla stylu naturalnego? Zdecydowanie dominuje biel. Wskazane są również odcienie beżu, szarości, brązy, delikatne zielenie i żółcie. Wszystkie te kolory kojarzą się z naturą i sprawią, że wnętrze naszego mieszkania wyda się bardziej przyjazne i ekologiczne.Jak w każdym stylu, również w stylu naturalnym bardzo ważną rolę odgrywają ozdoby. To niewielkie, ale zarazem wyraźne akcenty wprowadzające do naszego mieszkania indywidualny i niepowtarzalny charakter. Doskonale w tym charakterze sprawdzą się kwiaty i wysokie rośliny doniczkowe. Dopasujmy do naszego wnętrza rośliny o podobnej strukturze, aby tworzyły spójną kompozycję. Również doniczka może stanowić ozdobę, dopasujmy ją tak, aby eksponowała kwiat a równocześnie sama w sobie miała ciekawą formę, np. dużej kuli lub wysokiego prostokąta.

Inną propozycją jest ustawienie na pustych przestrzeniach np. wysokich, szklanych wazonów. W ich wnętrzu możemy umieścić wysokie świecie. Takie rozwiązanie nie tylko da nam ładną ozdobę, ale również będziemy mogli używać świec, aby stworzyć wieczorny klimat.

W przypadku sypialni czy salonu dodatkowym elementem ozdobnym, który ożywi subtelne wnętrze, mogą być kolorowe poduszki. Użyjmy poduszek w kilku kolorach i ułóżmy je na sofie, a sprawimy, że całe wnętrze zyska większego wyrazu.

Styl naturalny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią zbyt dużych kontrastów. Mieszkania urządzone w tym stylu skłaniają do spędzania w nich czasu i wypoczywania, czy to w samotności, czy w gronie znajomych.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca