Wielu zapalonych ekologów chciałoby urządzić swoje mieszkanie lub dom w sposób sprzyjający naturze. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą w ekologicznej aranżacji naszej nieruchomości.

Ekologiczne meble
Wyposażenie naszego domu czy mieszkania to podstawa. Zamiast zwykłych mebli, przy których montażu często używa się różnego rodzaju klejów, możemy wybrać te ekologiczne. Jeśli zależy nam na tym, by nasze wnętrze było efektowne, skupmy się na podłodze. Warto zainwestować w drewnianą podłogę lub dobrej jakości panele. Najlepiej sprawdzą się te nawiązujące swoim deseniem do natury. Duże, wyraźne słoje dodadzą wnętrzu szyku a zarazem naturalności.

Jeśli chodzi o meble, to doskonałym wyborem są te z recyklingu. Meble takie tworzone są z materiałów z odzysku, dzięki czemu nic się nie marnuje. Dla przykładu, z papieru makulaturowego wiele firm wykonuje meble, takie jak pufy, stoliki czy ozdobne szafki. Z resztek przędzy powstających przy produkcji ubrań można stworzyć np. poduszki. Jeśli chcemy znaleźć producentów mebli ekologicznych, to wystarczy kierować się hasłem upcykling. Tak właśnie określa się tworzenie nowych przedmiotów z uprzednio zużytych „resztek”, uważanych za już nieprzydatne.Generalnie przy wyborze mebli powinniśmy kierować się prostą zasadą. Wybierajmy te wykonane z naturalnych materiałów, oraz jak najmniej przetworzone. Mogą to być wiklina, kamień, makulatura, rattan itp.

Eko dodatki do naszego mieszkania lub domu
Ekologiczne mogą być nie tylko meble, ale również dodatki do mieszkania. Bardzo charakterystyczne dla stylu eko są ozdoby nawiązujące swoim wyglądem do natury. Doskonale sprawdzą się małe lampki z papierowymi kloszami, które wprowadzą do wnętrza niepowtarzalny nastrój. Co więcej, z papieru wykonane może być również górne oświetlenie. Bardzo popularne są obecnie lampy sufitowe w postaci koła, wykonane z jasnego papieru. Zapewnią one właściwe oświetlenie, a zarazem będą stanowiły doskonały element dekoracyjny.

Jeśli chcielibyśmy np. postawić w naszym salonie jakąś ozdobną figurkę, to w tej kwestii również znajdziemy rozwiązanie dla ekologów. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się figurki wykonane z papieru. Są one odpowiednio formowane i malowane tak, że swoim wyglądem nie ustępują rzeźbom ceramicznym czy tym wykonanym z mosiądzu. Są przy tym lekkie i łatwo możemy zmienić ich położenie.

Nasze wnętrza możemy dodatkowo wzbogacić bardziej rodzinnym akcentem, na przykład fotografiami oprawionymi w ekologiczne ramy (często wykonane z papieru lub resztek drewna).Ekologiczne wnętrza
A co z ogólną kolorystyką mieszkania? Dla stylu eko charakterystyczna jest harmonia, jest ona przy tym kluczowym elementem, który wyznacza nam, jak powinno wyglądać nasze mieszkanie czy dom. Wnętrza w stylu eko urządzane są w stonowanej kolorystyce. Dominuje zieleń, ciepła, delikatna żółć, oraz odcienie beżu i brązu. Wszystkie kolory kojarzące się z barwami natury są tu dozwolone.

Jeśli zdecydujemy się na ciemniejsze panele, to ściany powinny być jaśniejsze, np. beżowe. Biel również stanowi doskonały akcent i jest charakterystyczna dla stylu eko. Wprowadza do wnętrz świeżość i jasność.

Pamiętajmy, że styl eko daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Dużo pozostawia naszej wyobraźni i pomysłowości. Na rynku dostępnych jest wiele mebli i dodatków wykonanych z naturalnych materiałów. Na rynku pojawia się również szereg innych eko-produktów, jak np. ekologiczne farby. Dodatkową zaletą stylu eko jest fakt, że wiele elementów wystroju możemy wykonać samodzielnie, w zaciszu naszego mieszkania lub domu. Dzięki temu nadamy mu bardziej osobisty i niepowtarzalny charakter.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca