konsultant architektoniczny Grupy WGN
z możliwością porad architektonicznych
i aranżacji wnętrz
Krystyna Słowik mgr inż. arch.
tel. 501 435 865
www.krystynaslowik.pl


Aby uzyskać jak największe oszczędności  energii w energooszczędnym budynku należy wziąć pod uwagę różne rozwiązania architektoniczne.
Odpowiednie usytuowanie pomieszczeń.
Odpowiednie zaprojektowanie usytuowania pomieszczeń ma ogromne znaczenie, bo np. zmniejsza straty ciepła przy minimalnych oknach od północy, zapewnia odpowiednie oświetlenie i dodatkowe ciepło dzięki dużym oknom w elewacjach nasłonecznionych.

Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń: zaleca się, aby garaż, spiżarnie, garderoby lub inne pomieszczenia gospodarcze były buforem energetycznym i  znajdowały się od strony zimnej czyli północnej oraz wschodniej natomiast pokój dzienny  z jadalnią sypialnia, łazienka i częściowo kuchnia, od strony nasłonecznionej południowej i zachodniej. Sypialnia i częściowo kuchnia mogą mieć również światło wschodnie.
Pomieszczenia zagłębione w ziemi , np. obsypane ziemią aby nie budować drogich piwnic mogą być wykorzystywane na spiżarnie utrzymujące stałą temperaturę oraz  do gruntowego wymiennika ciepła.
Jak zaprojektować układ pomieszczeń?

Układ poszczególnych pomieszczeń należy zaprojektować zgodnie z pewnymi zasadami, dzięki którym istnieje możliwość uzyskania odpowiedniej temperatury oraz niezbędnej energii słonecznej. Mając powyższe na uwadze, należy wymienić następujące zasady projektowania pomieszczeń:

1. buforowanie: strefa buforowa, która musi się znaleźć zarówno od strony nawietrznej, jak i północnej. Strefa buforowa powinna być skonstruowana z pomieszczeń niewymagających ogrzewania tzn., że temperatura może być niższa niż 16°C. Pomieszczenia buforowe stanowią wtedy darmową dodatkową izolację zewnętrzną pomieszczeń wewnętrznych ogrzewanych, np. chłodna spiżarnia przy ciepłej kuchni, chłodne pomieszczenie techniczne przy ciepłej łazience, szafa garderoba przy zewnętrznej ścianie sypialni.

2. grupowanie: układ przestrzenny budynku powinien być w taki sposób usytuowany, aby pomieszczenia z tej samej strefy znajdowały się obok siebie, np. jadalnia z kuchnią z wyjściem na  taras lub następowało stopniowanie temperatury, np. wejściowy  ganek, garderoba, hol, salon.

3. strefowanie: układ przestrzenny budynku powinien być tak zaplanowany, aby poszczególne, oddzielone od siebie strefy mogły  różnić się temperaturą,  i być w razie potrzeby wyłączone z ogrzewania. Preferuje się letnią strefę mieszkalną większą i zimową mniejszą.

4. orientacja: poszczególne pomieszczenia powinny być odpowiednio oświetlone, aby naturalne słońce zapewniało w każdym pomieszczeniu odpowiedni komfort cieplny i świetlny. Oprócz okien można stosować szpary świetlne w ścianach, świetliki w dachu, okna pośrednie i naświetla górne w ścianach wewnętrznych.

Jak projektować wnętrze domu ?

Aby pozyskać z zewnątrz dodatkową energię  i zatrzymać ją jak najdłużej w środku można użyć materiałów wykończeniowych ułatwiających to.
Np. płyty podłogowe ceramiczne lub kamienne akumulują ciepło promieni słonecznych wpadających przez południowe duże okna  i oddają je w chłodną noc.
Podobnie działa  kamienna lub ceglana  ściana w południowym pokoju.
W trudnych do oświetlenia pomieszczeniach można korzystać z wpuszczenia wiązki promienia światła odbitych od białej ściany , efekt foto-ekranu lub odbicia światła w przeciwległym do okna lustrze.Jak projektować zewnętrze domu ?

Chronić dom przed wiatrami zachodnimi i północnym.
Zacieniać zielenią południową wystawę dużych okien.
Polepszyć mikroklimat koło domu budując chociaż małą sadzawkę, która latem poprawi wilgotność otoczenia i obniży nieco jego temperaturę a zimą dostarczy dodatkowego światła odbitego od tafli wody lub lodu i podniesie temperaturę otoczenia.Jak zaprojektować warzywnik domowy ?


W przypadku ogrodu wydzielić małą grządkę blisko domu  na zioła i warzywa, najlepiej obok wyjścia do ogrodu z kuchni lub z salonu.
W przypadku balkonu urządzić mini ogródek w skrzynkach.
W przypadku  braku ogrodu i balkonu wykorzystać parapet okienny w kuchni na urządzenie mini ogródka.
Niezbędne zasady projektowania domów mieszkalnych , które są logiczne, praktyczne a zatem ekologiczne można znaleźć w niektórych rozdziałach  książki napisanej w latach 70-tych przez Christophera Alexandra pt.” Język wzorców”(wydano tłumaczenie polskie)  i jest cennym  podręcznikiem  na ten temat zyskującym obecnie na wartości.     


                                                        
Opracowała arch. Krystyna Słowik.