konsultant architektoniczny Grupy WGN
z możliwością porad architektonicznych
i aranżacji wnętrz
Krystyna Słowik mgr inż. arch.
tel. 501 435 865
www.krystynaslowik.pl


Czy można budować taniej, lepiej i szybciej? Nie. Jeśli taniej i lepiej to wolniej.
Czy to się opłaca ? Na dziś tylko niektórym, na jutro być może wszystkim.

 
   Dom Ekologiczny                                                                                                                                                    

Prawdziwy dom ekologiczny, jako propozycja na kryzys, może powstać tylko jako wynik poglądów na ekologię wspólnych dla INWESTORA , PROJEKTANTA ORAZ WYKONAWCY domu, chyba że  wszystkie te role są w jednych rękach.

Co oznacza budowanie ekologiczne?

Pojęcie EKOLOGIA ma nieskończoną ilość znaczeń w zależności od korzyści które z tego płyną i konkretnych potrzeb.
Zawsze chodzi tu o „łańcuch ekologiczny ”poszczególnych  procesów od siebie zależnych a nie tylko jego poszczególnych ogniw.
Łańcuch ten powinien być jak najdłuższy, a budowa domu to tylko jego fragment i nie można go realizować wybiórczo, bo traci wartości EKO i pozostaje tylko chwytem reklamowym.

Budować ekologicznie oznacza żyć ekologicznie co wymaga tworzenia nowych sposobów życia, bo społeczeństwa wysoko  cywilizowane nie mogą wrócić do lepianki.

 W przypadku budowania ekologicznego domu mieszkalnego można obecnie wyróżnić  takie znaczenia  tego pojęcia:

1.  Dom wykorzystujący wszystkie możliwie najnowsze rozwiązania współczesnej  cywilizacji, głównie techniki i myśli naukowej np. ogniwa fotowoltaiczne, solary, pompy ciepła, najnowsze materiały izolacyjne, rekuperację, cyfrowe instalacje inteligentnego domu,  itp..
Tu potrzebne są produkty wysoko- przetworzone, które wymagają jednorazowego wkładu droższej energii i które równocześnie zminimalizują zużycie innych produktów oraz bieżące zużycie energii.
 Efektem ma być dom energooszczędny, najlepiej 0 –energetyczny ( wg. obliczeń), a nawet produkujący nadmiar energii, co jest marzeniem społeczeństw wysoko-cywilizowanych.

2. Dom wykorzystujący naturalne zjawiska klimatyczne, jak najmniej przetworzone materiały budowlane lub wtórnie wykorzystane,  korzystający z zasobów współczesnej cywilizacji - głównie wiedzy , inteligencji, kreatywności oraz pozostałości naturalnej intuicji ludzkiej.
Tu potrzebne jest zdecydowane dostosowanie architektury domu do  lokalnego klimatu, do stron świata i ukształtowania terenu, budowanie z miejscowych materiałów- gliny, słomy, ziemi, drewna, zastępowanie techniki instalacyjnej naturalnymi procesami biologiczno-fizycznymi dla ich funkcjonowania, itp.
 Efektem jest dom naprawdę ekologiczny, bo jest elementem dłuższego łańcucha ekologicznego, znany od pradziejów ( np. lepianka), budowany z dobrym efektem w wielu społeczeństwach mniej cywilizowanych, jeśli nie próbują naśladować bogatszych.
Natomiast dla nas to alternatywa luxusowa, bo mało popularna.

Gdyby tak mogła to być alternatywa dla tych , którzy potrzebują dachu nad głową, ale nie mają na to dość pieniędzy?
 Chyba jest taka szansa !

oraz

3. Dom do tej pory standardowy przerobiony na ekologiczny, aby uzyskać efekt domu dostępnego dla większości mieszkańców.
Takie domy można znaleźć już w katalogach projektów domów powtarzalnych oraz w ofercie producentów gotowych domów.
Ich główną cechą jest zastosowanie materiałów, technologii budowlanych oraz rozwiązań instalacyjnych dających najlepsze wskaźniki energetyczne, których parametry ciągle wzrastają jako obowiązujące. *


Sposób budowania domu zależy od sposobu życia w  nim  jego mieszkańców a  rozumienie ekologii zależy często od ich indywidualnych poglądów na ten temat , które wynikają z ich doświadczeń i możliwości a nie tylko  praw natury i wiedzy na ten temat.


     Dom Pasywny w Polsce

Dlatego każdy ma swoje własne pojęcie EKO.

W następnych odcinkach będę przedstawiać moje  rozumienie EKO -  jako architekta.
Temat wydaje się coraz bardziej aktualny w dobie kryzysu obecnym również w Polsce.

Na czym więc może polegać oszczędność ?

W przypadku domu hight-tech na początku musi być drożej, aby potem było taniej.
W przypadku domu „lepianki” zawsze jest taniej ale trudniej i jest to  możliwe tylko dla nielicznych.
O ile pierwsze rozwiązanie można upowszechnić i w ten sposób zmniejszyć koszty początkowe budowy domu, to drugie rozwiązanie pozostanie raczej jako alternatywne i niszowe.

Aktualnie wprowadzanie powszechnej energooszczędności budynków wiąże się z większymi kosztami budowy  z powodu wyższych cen rozwiązań energooszczędnych jako niestandardowych. Obecnie wynosi to ok. 15 % zwiększenia kosztów inwestycji.

Wraz z upowszechnianiem się  tych rozwiązań  i spadkiem ich cen koszty inwestycji coraz szybciej będą się zwracać.
A z powodu spadku dochodów większości grup społecznych  minimalne koszty eksploatacji domów są rozwiązaniem  koniecznym.* ( w ten sposób prawie wszyscy projektanci i producenci domów i materiałów budowlanych posługują się w swojej ofercie z powodów marketingowych nazwą „dom ekologiczny”, „materiał ekologiczny”).