Mijający rok sprawił, że zaczęliśmy więcej czasu spędzać w domach i inaczej postrzegać przestrzeń wokół. Domy zaczęły pełnić funkcje biur, miejsc spotkań oraz wypoczynku. W zależności od potrzeb zmienia się w restaurację, salę kinową, czy siłownię. Nadchodzące trendy uwzględniają te zmiany i proponują modne, stylowe oraz elegancki rozwiązania.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Gdańsk, Kowale

Zwrócimy się też w kierunku bardziej zindywidualizowanych przestrzeni. Większa ilość czasu, którą spędziliśmy i nadal spędzamy w domach zaowocuje przemyśleniami na temat wystroju i naszych potrzeb. Coraz bardziej zależy nam na projektach, które odzwierciedlają nasz charakter, osobowość i zainteresowania. Dlatego w najbliższym czasie będziemy tworzyć wnętrza niebanalne, dalekie od mainstreamowych – takie, w których nie brakuje pamiątek z dzieciństwa, osobistych akcentów i przedmiotów z duszą. Myślę, że więcej będzie też projektów eklektycznych, będziemy śmielej bawić się stylami i kolorami.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Gorzów Wielkopolski

W obliczu pandemii, nasze życie przeniosło się do domu. Tu spotykamy się z bliskimi, pracujemy, wypoczywamy. W związku z tym często musimy wprowadzać zmiany funkcji danego pomieszczenia. Rozwiązaniem, które sprawi, że nasze mieszkania będą szybko dostosowywać się do naszych potrzeb są wielofunkcyjne meble, które pozwolą szybko dostosować się do danej sytuacji. W ofertach wielu firm dostępne są między innymi wygodne sofy z funkcją spania czy stoliki do kawy ze schowkiem i wymiennymi blatami, a także z funkcją rozkładania. Dzięki temu mebel można szybko przekształcić w stół do jadalni.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Willa na sprzedaż Lorca

Japandi, połączenie skandynawskiej prostoty i japońskiego minimalizmu to jedna z tendencji, które zostaną z nami w nadchodzącym roku. Ponadczasowość tych dwóch z pozoru odległych od siebie estetyk daje poczucie komfortu i pozwala na stworzenie uniwersalnych aranżacji. Japońska oszczędność i pozorna surowość, przełamana skandynawskimi dodatkami pozwoli stworzyć wnętrze, w którym z przyjemnością można spędzać długie zimowe wieczory.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Bezrzecze

W tym roku wyjątkowo Instytut Pantone wybrał dwa kolory: Ultimate Grey i  Illuminate Yellow. Pierwszy z nich symbolizuje siłę, odporność i ukojenie. Drugi: nadzieję i optymizm. Ich połączenie ma być odpowiedzią na to, czego potrzebujemy najbardziej w trudnych okolicznościach, które przyniósł ostatni czas. Z pewnością te odcienie będą nam towarzyszyć w najbliższych miesiącach, zarówno w postaci wielkoformatowej, jak i w formie detali.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy Gdańsk, Wrzeszcz

Nowe kolory roku tworzą we wnętrzu wyjątkowo zgrany duet kolorystyczny, który zachwyca swoją kontrastowością. Szarość Ultimate Grey odzwierciedla praktyczny sposób myślenia narzucony przez pandemię, a jego lśniący w słońcu odpowiednik wyraża pogodę ducha i optymizm w patrzeniu na przyszłość. Przyznacie, że ten gorący wnętrzarski tandem dopasowany jest do siebie w stu procentach. Podczas, gdy jedna część ożywia i dodaje wnętrzu optymizmu, druga, bardziej stonowana,  sprawia, że wyczuwamy w pomieszczeniu spokój i porządek. „Część architektów już dawno dostrzegła potencjał obu kolorów, czego przykładem mogą być fantastyczne realizacje z meblami polskich marek Gala Collezione i Sweet Sit, autorstwa Sandry Białkowskiej z pracowni Dobry Układ, czy Łukasza Święcickiego z Łukasz Święcicki Architektura” – mówi Izabela Stępień, Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej w Gala Collezione.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Loft na sprzedaż Bytom

Pojawi się też zwiększona potrzeba funkcjonalności, która zmodyfikuje panujące trendy. Na przykład złote wykończenia nadal będą modne, ale w wersji satynowej, ponieważ takie łatwiej utrzymać w czystości. Podobnie mozaiki ustąpią miejsca bardziej funkcjonalnym płytkom wielkoformatowym. Powiedziałabym więc, że w nadchodzącym roku wnętrzarskie trendy zdominuje „racjonalne szaleństwo”.