Aby bardziej wyeksponować tapetę z wyraźnym wzorem lub kolorem najlepiej zestawić ją ze stonowanymi meblami i teksyliami. Tapety dają wręcz nieograniczone pole naszej wyobraźni. Można pokryć nią całą ścianę lub jedynie część, np. wezgłowie łóżka w sypialni. Obecne zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych jest ogromna paleta kolorów i wzorów: od eleganckich ornamentów, przez geometrię, imitacje różnych materiałów, po misie panda i przeskalowane rośliny. Dlatego wybór odpowiedniej tapety wymaga koncentracji na efekcie, który chcemy osiągnąć, żeby tapeta dopełniła wnętrze a nie wprowadzała chaos. W przypadku małych/ wąskich przestrzeni tapeta poza funkcją dekoracyjną może też pomóc nam optycznie powiększyć wnętrze – skuteczne są w tym fototapety-zdjęcia z perspektywą.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Inowrocław, Solanki

Tapeta z ciekawym wzorem lub mocnym kolorem sprawdzą się w zasadzie w każdym wnętrzu. Należy jednak pamiętać żeby dostosować rodzaj tapety do charakteru i funkcji pomieszczenia. Warto rozważyć wykorzystanie tapet w korytarzach i w przedpokojach, które są swoistą wizytówką. Dodatkowo przy ciągłym wchodzeniu i wychodzeniu z mieszkania domowników i gości łatwiej jest utrzymać w czystości ścianę pokrytą zmywalną tapetą niż pomalowaną farbą. Jest to wręcz doskonałe rozwiązanie dla osób mających zwierzęta.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Torre de la Horadada, Alicante

Wybierając rodzaj tapety należy sugerować się jej właściwościami a nie tylko wyglądem, każde wnętrze ma inne potrzeby. O ile tapetę flizelinową można często zmieniać – to w przypadku pozostałych warto zastanowić się dłużej co nam pasuje do wnętrza i w czym będziemy się czuli dobrze. Jeśli ktoś obawia się, że wzór szybko się znudzi lepiej podejść do tego rozważnie i zamiast np. fototapety z intensywnym nadrukiem przeskalowanych pomarańczy wybrać coś bardziej neutralnego jak delikatny geometryczny wzór lub imitacja kamienia czy tkaniny.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Jaworzno

Na rynku są dostępne tapety winylowe, papierowe, flizelinowe, tapety do malowania a nawet z włókna szklanego. Każdy z tych rodzajów ma swoje cechy charakterystyczne, dzięki czemu do każdego wnętrza można dobrać tapetę. Tapety winylowe są pokryte folą PCV i są bardzo odporne na zmywanie i działanie promieni słonecznych oraz wody. Ze względu na te właściwości doskonale sprawdzą się w kuchniach czy łazienkach. Najczęściej spotykanym typem są tapety papierowe, wykonane z dwóch warstw papieru, przy czym wierzchnia jest zadrukowywana. Nie są tak trwałe i łatwe w utrzymaniu jak np. tapety winylowe, ale są znacznie tańsze, przez co można je wymieniać częściej.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Gdańsk, Śródmieście

Ciekawym rozwiązaniem są tapety flizelinowe, które różnią się od tapet winylowych na podkładzie papierowym zastosowaniem wysokiej jakości specjalnej flizeliny, która jest zastosowana jako materiał nośny. Tapety na flizelinie mają zazwyczaj powierzchnię winylową (odporna na zmywanie) lub laserową (odporna na szorowanie). Dzięki zastosowaniu flizeliny tapety te nie rozciągają się lub nie kurczą się, więc nie jest wymagany czas zmiękczania. Co ciekawe, tego typu tapety są wstanie pokryć mniejsze pęknięcia na ścianach. Dodatkową zaletą tapet na flizelinie jest możliwość zrywania jej na sucho bez pozostawania pozostałości na ścianach.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Gliwice

Pomysłem dla osób kreatywnych i ceniących sobie unikatowe rozwiązania są tapety do malowania. Można je malować zarówno białymi, jak i kolorowymi emulsjami akrylowymi. Do nabycia tapety gładkie lub o zróżnicowanej strukturze. Na rynku dostępne są również tapety z włókna szklanego, które są odporne na wszelkiego rodzaju otarcia, zadrapania, środki chemiczne, ogień oraz wodę. Co więcej bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Giżycko

Mogą być stosowane zarówno na ściany, jak i sufity. Świetnie kryją wszelkie niedoskonałości tynków oraz zabezpieczają przed ich pęknięciami. Co istotne tapeta w włókna szklanego pozwala ścianom oddychać. Dzięki temu hamuje rozwój wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i roztoczy. Ich szczególną cechą jest wyjątkowa trwałość oraz odporność na zarysowania czy wycieranie powierzchni. Wybierając tapetę, która ma zdobić powierzchnię ścian, zawsze pojawia się dylemat: wybrać opcje uniwersalną, klasyczną, a co za tym idzie bezpieczną czy zdecydować się na coś nowego, świeżego a nawet ryzykownego.