Od czego zacząć przygotowując mieszkanie do wynajęcia?

Zakup i urządzenie mieszkania to poważna inwestycja jednak, gdy ma być ono przeznaczone dla innych osób należy pamiętać, że wnętrze ma być nie tylko estetyczne ale przede wszystkim wygodne i uniwersalne. Ważne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, aby to zrobić należy zacząć od planu oraz przemyślanego projektu wnętrza. Na tym etapie warto rozważyć skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. Pomoc profesjonalisty nie tylko pozwoli na zaoszczędzenie czasu ale i funduszy. Co więcej w przypadku mieszkania do wynajęcia z raz opracowanego projektu możemy skorzystać więcej niż raz. Dobrze wykonany projekt pozwoli zmaksymalizować ilość dostępnej powierzchni do przechowywania oraz optycznie powiększyć wnętrze.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Ostrów Wielkopolski, Wenecja

Planowanie przestrzeni to podstawa

„Ingerencję w instalacje oraz układ funkcjonalny pomieszczeń powinniśmy dokładnie przemyśleć – czasem wystarczą tylko kosmetyczne zmiany. Doświadczenia architekta pokazują, że najczęściej modyfikacji wymaga instalacja elektryczna. Deweloperzy zazwyczaj przewidują w lokalach zbyt mało podejść elektrycznych. Lokalizacja gniazd musi być również dopasowana do wyposażenia – stąd niezbędne przeróbki. To samo dotyczy oświetlenia. Jeśli w dużym pomieszczeniu mamy tylko jeden czy dwa wypusty pod oświetlenie, nie będziemy w stanie doświetlić go prawidłowo”– podkreśla Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio z Krakowa. Planując przeróbki w instalacji elektrycznej warto też zastanowić się nad klimatyzacją. Nawet jeśli w tym momencie nie planujemy takiej inwestycji, możemy przygotować się do niej w przyszłości, prowadząc w ścianie rurkę z wymiennikiem, odprowadzenie skroplin i podejście elektryczne. W ten sposób, kiedy już zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, unikniemy kucia ścian.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Wrocław

 

Jak powinno wyglądać idealne mieszkanie do wynajęcia?

Przeznaczając mieszkanie do wynajęcia zależy nam na szybkim znalezieniu najemcy i utrzymaniu jak najdłużej a dobrze zorganizowane i urządzone wnętrze na pewno w tym pomoże. Istniej wiele sposobów aby uzyskać atrakcyjny wizualnie efekt bez wielkich nakładów finansowych. Przestrzeń zaaranżowana w oparciu o proste, nowoczesne formy i dobrej jakości materiały może być praktyczna i estetyczna. Ponadto, minimalistyczne eleganckie wnętrze zostawi przestań aranżacyjna potencjalnym najemcom. Wykańczając mieszkanie do wynajęcia należy przede wszystkim pamiętać, że materiały dobrej jakości posłużą przez lata. Najdroższymi pomieszczeniami w urządzeniu są zawsze kuchnia i łazienka, ponieważ muszą zmieścić niezbędne instalacje i pogodzić wiele funkcji. Planując kuchnię i łazienkę powinniśmy szczególnie zadbać o ergonomię i funkcjonalność przestrzeni. Aranżacja mieszkania do wynajęcia to także forma inwestycji, dzięki której można podnieść przychody i ograniczyć koszty kolejnych remontów. W mieszkaniach do wynajęcia należy kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” i pozbyć się zbędnych elementów. Warto postawić na neutralne kolory: biel, szarość, beż, wzbogacając je jedynie kolorowymi dodatkami. Istotne jest także zdefiniowanie funkcji pomieszczeń i ustalenie zasad korzystania z nich – np. w sypialni nie jemy posiłków, nie pracujemy itd.

 

Zdjęcie pochodzi z ofert WGN :Apartament na sprzedaż CIUDAD QUESAD

 

Podział na strefy

Wyraźne rozgraniczenie w mieszkaniu stref to rozwiązanie bardzo praktyczne, pozwalające zapewnić komfort przyszłym domownikom. Podział w mieszkaniu do wynajęcia, który rozgranicza część z sypialnią, łazienką i opcjonalnie garderobą oraz biurem od salonu z kuchnią, a często też balkonem czy ogrodem zwiększa komfort użytkowania i atrakcyjność lokalu w oczach przyszłych najemców. Pierwsza strefa to miejsce przeznaczone do odpoczynku i skupienia – dominuje tu spokojna kolorystyka, często też rezygnuje się z nadmiaru dodatków, aby atmosfera sprzyjała wyciszeniu – druga zaś jest centrum rodzinnego życia: to tu spędza się czas z bliskimi, przyjmuje się gości, spożywa się posiłki. W aranżacji można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej kolorów – również tych intensywnych. W przypadku mieszkań do wynajęcia wyraźne rozdzielenie strefy dziennej i nocnej może okazać się atutem, zwłaszcza przy wynajmie z podziałem na pokoje. Decydując się na inwestycyjny zakup mieszkania, gdzie po jednej stronie znajdują się sypialnie, a po drugiej salon z aneksem kuchennym, zwiększamy szanse szybkiego znalezienia najemcy. Taka oferta będzie bardzo atrakcyjna, ponieważ zapewnia komfort i spokój mieszkańcom, przy czym część dzienna będzie przestrzenią wspólną; miejscem, w którym toczy się życie towarzyskie.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Grudziądz, Lotnisko