Minimalistyczne kuchnie to rozwiązania na lata dlatego warto dokładnie określić swoje potrzeby i preferencje. Kuchnia coraz częściej staje się przestrzenią otwartą, zintegrowaną z częścią dzienną. Wszystko po to, byśmy mogli wspólnie spędzać jak najwięcej czasu i mieć kontakt z innymi domownikami.„Dlatego poza ergonomią i funkcjonalnością dużo uwagi poświęca się dziś temu, by wystrój kuchni był atrakcyjny i aby harmonizował stylistycznie z częścią dzienną. Taka kuchnia powinna mieć jak najwięcej zamykanych szafek, zintegrowany sprzęt AGD w zabudowie i bardzo dobrą wentylację Nie polecam dzielenia podłogi między otwartą kuchnią a salonem. Jednolity materiał na podłodze pięknie spaja przestrzeń, a wykończona lakiero-woskiem naturalna deska w kuchni sprawdzi się równie dobrze jak gres. Wiem, bo sama przetestowałam takie rozwiązanie w moim domu” – komentuje Magdalena Miśkiewicz właścicielka pracowni Miśkiewicz Design

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na wynajem Wrocław

Ponadczasowym i eleganckim rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnego kamienia. Coraz częściej ten sam materiał, z którego wykonany jest blat, stosuje się także do wykończenia ścian. Wykorzystanie tego samego materiału w różnych miejscach tworzy efekt spójności a ograniczenie kolorów i faktur podkreśli spójność wnętrza.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na wynajem w nowym budynku Gdańsk, Wrzeszcz

Kluczową kwestią podczas projektowania kuchni jest funkcjonalność i zasady ergonomii. Należy zadbać o odpowiednią wysokość blatu roboczego (dostosowaną do wzrostu użytkowników), o optymalne rozmieszczenie sprzętów (zgodne z zasadą tzw. trójkąta roboczego) i zaplanować poszczególne strefy (przechowywania, gotowania, przygotowywania posiłków). Obecnie wykorzystanie nowoczesnych technologii i wybór mebli na wymiar bardzo ułatwia to zadanie. Można powiedzieć, że rozwiązania takie jak szafki typu cargo, specjalne rozwiązania do narożnika, elektryczne wspomaganie otwierania czy ciche domykanie szafek i szuflad przeniosły kuchenną ergonomię oraz komfort użytkowania na wyższy poziom. Dzięki nim możemy zagospodarować każdy zakątek kuchni, a później z łatwością utrzymywać w niej porządek. Tradycyjne dolne szafki coraz częściej zastępują pojemne, głębokie szuflady wyposażone w różnego typu organizery do przechowywania sztućców, akcesoriów, garnków czy też do segregacji odpadów.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Szczecin

We współczesnych, nowoczesnych kuchniach sprzęt AGD jest wkomponowany w zabudowę meblową. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Obecnie jednym z najmodniejszych trendów są czarne elementy, na szczególną uwagę zasługują czarne zlewozmywaki i baterie. Nie trzeba od razu decydować się na „total black look”, bo przy mniejszym metrażu taka kombinacja bywa przytłaczająca. Minimalistyczna kuchnia może wyglądać bardzo efektownie, a zarazem bardzo przytulnie, w wersji z czarnym elementami. Na tle jasnych blatów, wykonanych z białego marmuru, granitu, lub spieków, czarne zlewozmywaki tworzą ekstrawagancki, przyciągający oko kontrast. Ten fantastyczny efekt można dodatkowo wzmocnić poprzez pasującą czarną baterię. Czerń możemy też potraktować jako pomysł na luksusową kuchnię, zaprojektowaną w całości w tym kolorze. Zlewozmywaki harmonijnie zintegrują się z ciemnymi blatami i czarnymi frontami kuchennymi.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Mieszkanie w budynku mieszkalnym na sprzedaż Brodnica

Niezmiennie od lat kuchnia pozostaje bardzo ważnym miejscem w naszych domach i mieszkaniach. To zdecydowanie coś więcej niż przestrzeń, w której przygotowujemy posiłki. To miejsce, w którym spędzamy czas z najbliższymi i którym możemy pochwalić się przed znajomymi. Tutaj liczy się nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność i komfort użytkowania na co dzień. Dlatego projekt kuchni warto dokładnie przemyśleć i zdecydować się na minimalistyczne rozwiązanie.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Więckowice