Swoista moda na styl industrialny i lofty pojawiła się w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze mieszkania urządzone w tym stylu zaczęły powstawać w starych, poprzemysłowych budynkach. Właśnie takie surowe przestrzenie stały się punktem wyjścia dla powstania jednego z najpopularniejszych w ostatnich latach stylu aranżacyjnego, który pokochały miliony ludzi na całym świecie. Styl industrialny (często także określany jako loftowy)na przestrzeni lat bardzo ewaluował. Obecnie nie trzeba przeprowadzać się do starej fabryki, aby zamieszkać w lofcie. Elementy charakterystyczne dla tego trendu można z łatwością wprowadzić do każdego wnętrza. Dzięki kilku elementom można stworzyć piękne wnętrze w loftowym stylu nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy Kalisz

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów stylu industrialnego jest cegła. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy się stać posiadaczami wyjątkowego wnętrza. Dwa najpopularniejsze rozwiązania: to pokrycie jednej ze ścian płytkami cegłopodobnymi lub strukturalną tapetą w ten deseń. Oba rozwiązania są niezwykle popularne a dzięki bogatej ofercie dostępnych produktów trudno określić, że to imitacja. Strukturalne płytki oraz tapety wyglądają bardzo realistycznie, są łatwe w montażu oraz praktyczne. Te w klasycznych odcieniach czerwieni i brązu ocieplą wnętrze i doskonale będą komponować się z drewnianymi (lub drewnopodobnymi) podłogami. Jednak to nie jedyna opcja jaką mamy do wyboru. Ciekawą alternatywą ale klasycznej „cegły” jest imitacja w kolorze biały lub jasno szarym. Takie elementy doskonale sprawdzą się w kuchni lub łazience. Jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, ponieważ do tak neutralnej bazy można dobrać różnokolorowe elementy.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Gdańsk, Wrzeszcz

„Biel okładziny z pewnością świetnie wyglądać będzie w każdym nowoczesnym wnętrzu o industrialnym sznycie. Jeśli marzy nam się loftowa aranżacja, postawmy na białą cegłę w towarzystwie jasnych odcieni drewna. Ściany możemy również przełamać dodatkami w kontrastowych barwach, na przykład modną od paru sezonów żółcią i uniwersalną szarością. Z kolei z czerwoną cegłą najlepiej komponują się neutralne kolory. Na jej tle pięknie prezentują się białe i czarne meble o prostej formie, która nie przytłacza, a ozdabia wnętrze. Świetnie korespondują z nią również wszelkie odcienie popielu, możemy zatem śmiało postawić np. na sofy w tym kolorze – takie połączenie znakomicie wpisuje się w trendy tak zwanych soft loftów, czyli łagodnej odmiany przestrzeni postindustrialnej”- wyjaśnia Robert Szybiak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Stegu

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Inowrocław, Centrum

Jednak należy pamiętać, że styl industrialny to nie tylko cegła. Drugim równie ważnym elementem jest beton. I znów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy w łatwy sposób wprowadzić taki element do wnętrza. Płytki odwzorowują go zarówno pod względem kolorystyki, jak i struktury, dzięki charakterystycznym dla tego rodzaju materiału porowatościom. Mimo, że płyta przypomina ciężką konstrukcję, jest wykonana z gipsu, co sprawia, że jej waga nie jest duża, dzięki czemu nie obciąża ścian oraz ułatwia montaż na dużych powierzchniach. Minimalizm oraz neutralna barwa betonu zapewniają dużą swobodę w dobrze mebli i dodatków. Decydując się na wprowadzenie tego elementu do wnętrza należ zrównoważyć jego surowość. Doskonale nadadzą się to tego tekstylia, ale także meble wykonane z miękkich materiałów. Dlatego dla stworzenia przytulnego wnętrza z domową atmosferą lepiej wybrać kanapę pokrytą miękkim atłasem niż skórą. Doskonałym komponentem betonu są także lustra i duże rośliny ożywiające przestrzeń.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Loft na wynajem Szczecin, Śródmieście

Inną opcją na industrialny styl w jasnym, nowoczesnym wydaniu mogą być płytki odwzorowujące wygląd deski szalunkowej. Nieregularna struktura przypominająca naturalne drewno w połączeniu z chłodną kolorystyką pozwala stworzyć wyjątkowe wnętrze przywołujące na myśl klimat dawnych magazynów, zachowując jednocześnie ciepły charakter wnętrza. Tego typu wnętrze możemy wzbogacić pasującymi do stylu industrialnego meblami, opierającymi się na metalowych nogach, takimi jak wysokie krzesła czy stoły w barwach kontrastowych do ścian. Klimat loftu oddadzą również lampy i kinkiety, które podkreślą surowy charakter aranżacji.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie w budynku mieszkalnym na sprzedaż Bolesławiec

Wnętrze w stylu industrialnym można stworzyć w każdej przestrzeni. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom barierą jest tylko nasza wyobraźnia. Pamiętajmy jednak, że charakter wnętrza określają dodatki. Z pozoru drobne elementy takie jak dywany, poduchy, zdjęcia czy plakaty nadają ostatecznego sznytu i decydują o efekcie ostatecznym całej aranżacji. W stylu industrialnym mniej znaczy więcej a o ostatecznym efekcie decydują detale.