W przeciwieństwie do czystych, białych wnętrz stylistyki skandynawskiej, wykorzystanie ciemnych barw w aranżacji wnętrz wciąż budzi obawy. Klienci boją się przytłaczającego i smutnego efektu końcowego. A wystarczy trochę pracy a w eleganckiej, mrocznej stylistyce można stworzyć ciekawe aranżacje.


Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: dom na sprzedaż w Łodzi

Świat mody już dawno otworzył się na czerń. Kolor ten należy do ponadczasowych i klasycznie eleganckich. Na przykład obowiązkowy czarny żakiet w kontaktach biznesowych, nieśmiertelna mała czarna i ciągle modna czarna kopertówka są absolutnym niezbędnikiem w szafie niejednej kobiety. Kolor w połączeniu z najwyższej jakości materiałami emanuje klasą i pewnością siebie. Co więcej, można go łączyć zarówno z innymi ciemnymi, jak i jaśniejszymi barwami oraz całą gamą dodatków. Rozwiązania stosowane w świecie mody mogą się równie świetnie sprawdzić w wystroju i aranżacji wnętrz.

Ciemne barwy odpowiadają za kojącą i ciepłą atmosferę, a w połączeniu z łagodnym światłem tworzą urokliwy klimat. Co więcej, sprawiają, że wnętrze nabiera luksusowej elegancji. Wbrew powszechnemu przekonaniu optycznie powiększają przestrzeń- cimniejsze barwy rozmywają krawędzie pomieszczenia, przec co wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Trzeba jedynie pamiętać aby zachować rozsądek i nie przytłoczyć pomieszczenia nadmiernie mrocznym wystrojem. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na mocne tło w postaci wszystkich lub wybranych ścian albo wybór mebli i artykułów w ciemnym kolorze.

                      Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: mieszkanie na sprzedaż w Bolesławcu

Na popularności, oprócz czerni, zyskują także inne ciemne barwy: bordo, ochra, ciemna zieleń i granat. Nieodmiennie kojarzą się z przepychem, szykiem i elegancją "Wielkiego Gatsbiego", Wnętrza opisane przez Francisa Scotta Fitzgeralda pełne były złota, wielkim ram i luster, szlanych żyrandoli, marmurowych dodatków- wszystko to, w połączeniu z ciemnymi barwami nadawały przepychu i luksusu.

Osoby, któr nie boją się diametralnych zmian, powinny postawić na jeszcze odważniejsze rozwiązania. Bardzo efektownie wyglądają wnętrza, w których ciemna paleta barw króluje zarówno na ścianach jak i we wszystkich elementach wyposażenia, a tym, co czyni aranżację niezwykłą, jest akcent jasnego i intensywnego koloru.

                       Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: willa na sprzedaż w Myszkowie

Wybór wyeksponowanego elementu zależy jedynie od upodobań i gustu – można np. podkreślić okno błękitną zasłonką lub rozświetlić kącik do czytania wysoką, żółtą lampą. Poza przykuwającą wzrok barwą, warto tutaj również zadbać o odpowiedni materiał i jego fakturę.

W swoich domach nie musimy sięgać od razu po przepych lat 20 minionego wieku, wystarczy narzuta bordo, z dodpasowymi kolorystycznie roletami w sypialni. W salonie meble z ciemnego drewna, kanapa i zasłony w kolorze butelkowej zieleni oraz wysoka, jasna lampa.

                       Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: apatament na sprzedaż w Gdańsku

Chociaż ciemne barwy kojarzą się z wnętrzami ponurymi, nie warto jednak ulegać stereotypom. Wybierzmy więc własny sposób na przemycenie ich do własnego domu – rezultat w postaci stylowej i eleganckiej aranżacji gwarantowany.