Sprzątanie mieszkania zaczynamy od góry, czyli od sufitu, najwyższych półek, schodząc niżej i od wewnątrz – czyli robimy porządki w najgłębszych zakamarkach szaf, na zewnątrz, aby uniknąć ponownego czyszczenia.

Przygotuj sobie listę rzeczy do zrobienia, najlepiej według pomieszczeń i stoponiow przechodź od jednego do drugiego. Nie musisz robić wszystkiego na raz, ważna jest dokładność i nie pozostawianie niedokończonej pracy w jednym pomieszczeniu. Widząc efekty w wysprzątanym pomieszczeniu, będziesz miała motywację do dalszej pracy. Ogranicz przemieszczanie się po mieszkaniu, podczas robienia wiosennych porządków odkładaj na bok wszystkie przedmioty, które wkrótce zmienią swoje miejsce.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak najlepiej się uporać z niektórymi miejscami:

1. Szafy i szafki

Wyjmij ich zawartość, przetrzyj wnętrze mebla ściereczką zwilżoną sokiem z cytryny lub wodą z kilkoma kroplami aromatycznego olejku (np. sosnowego, lawendowego). Gdy półki wyschną, powkładaj rzeczy. Przy okazji wyrzuć wszystko, co niepotrzebne.

2. Zasłony i firanki

Zdejmij je i upierz. Zanim delikatne firanki włożysz do pralki, umieść je w specjalnym worku z siatki, chroniącym przed zniszczeniem (10–15 zł). W wypadku zasłon upewnij się, czy nadają się do prania w wodzie, czy też trzeba je oddać do pralni.

3. Karnisze

Wytrzyj je z kurzu. Szyny przetrzyj preparatem do polerowania (do metalu lub tworzywa sztucznego – ok. 7 zł), aby żabki lepiej przesuwały się po szynach prowadnicy.

4. Sufit i ściany

Owiń szczotkę na kiju dużą suchą ścierką do kurzu, przymocuj ją recepturkami i delikatnie omieć ściany i sufit. Mocno zabrudzone ściany (jeżeli farba jest odporna na mycie) wyczyść gąbką zwilżoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia (łyżka na 2 litry wody). Mycie zaczynaj od dołu ściany.

5. Żyrandol

Odłącz prąd,wykręć żarówki i zdejmij klosze. Wytrzyj na sucho oprawę lampy i żarówki, a klosze umyj. Załóż je dopiero, jak będą suche.

6. Trudne miejsca

Wiosenne porządki nie mogą ich ominąć! Przestrzeń za grzejnikami, pralką i meblami odkurzysz z łatwością sprytną "szczotką" własnej roboty, zrobioną z drucianego, lekko zgniecionego wieszaka, na który zakłada się starą skarpetę.

7. Dywan

Mocno zabrudzony oddaj do czyszczenia. Lekko zabrudzony odśwież np. vanishem do dywanów. Pamiętaj, że dywany myjemy pianą a nie wodą z płynem.

8. Wprowadź wiosnę

Aby bardziej podkreślić wiosenny nastrój pomyśl o dekoracjach. Połóż w salonie czy sypialni kilka kolorowych poduszek. Ozdób ścianę naklejkami ściennymi (np. motylami) lub naklej ożywiąjącą wnętrze fototapetę. Powieś wesołe zdjęcia i inspirujące cytaty w ramkach. Pamiętaj o roślinach - zarówno tych zielonych, jak i ciętych. Włóż do szklanego wazonu lub słoika kilka gałęzi z pobliskiego krzaka – za kilka dni wybuchną świeżymi listkami.