W klasycznym wydaniu styl skandynawski bazuje na naturalnych materiałach i kolorach. Najczęściej spotykane połączenia to ciepłe drewno z bielą, szarością i akcentami czerni. Coraz częściej projektanci zapraszają jednak do wnętrz złoto, które nadaje swojskiemu stylowi skandynawskiemu elegancję i oryginalny charakter. „Skrojony na miarę” według indywidualnych potrzeb, praktyczny i przytulny – tak o stylu skandynawskim mówią i projektanci, i użytkownicy. Priorytetem aranżacyjnym dla zwolenników wnętrz „made in Skandynawia” jest wykreowanie ciepłej, gościnnej atmosfery przy jednoczesnym w miarę powściągliwym doborze dodatków i elementów dekoracyjnych. Łatwo przesadzić – albo przeładować wnętrza niepotrzebnymi bibelotami i sprzętami, albo zamiast rodzinnego domu stworzyć zimne, zbyt minimalistyczne wnętrza. A w tym przypadku praktyczność i dekoracyjność powinny iść w parze, harmonijnie się uzupełniać i być wzajemnie uzasadnione.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Willa na sprzedaż CIUDAD QUESAD

Główne cechy skandynawskiego podejścia do aranżowania wnętrz to funkcjonalność rozwiązań, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów. Ważne jest optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej poprzez zastosowanie jasnej kolorystyki pomieszczeń i minimalistycznego wystroju. Ograniczona ilość mebli i ich jak najbardziej użytkowe zastosowanie to kwintesencja pragmatyzmu Skandynawów. W „skandynawskim” wystroju wnętrza bardzo dużo zależy od mebli, zwłaszcza tych, na których najczęściej skupia się uwaga mieszkańców i gości. Chodzi oczywiście o sofy i fotele. Meble wypoczynkowe zajmują sporo miejsca, dlatego mają znaczący wpływ na charakter aranżacji. Jakie one powinny być, aby wpisały się w styl skandynawski? Najczęściej powtarzanym określeniem mebli w tym stylu jest prostota. I to się zgadza, ale są granice tej prostoty. Wyznacza je z jednej strony minimalizm, a z drugiej – wygoda. Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim podkreśl jego naturalność. Skandynawskie mieszkania posiadają dużo elementów wykonanych z naturalnego drewna. Nie tylko podkreśla ono związek z naturą, ale przede wszystkim ociepla pomieszczenie.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Gorzów Wielkopolski

Zarówno sofy, jak i fotele, które sprawdzą się w tego typu aranżacji, powinny być wykonane z największą pieczołowitością, z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno i tkaniny – np. filc, len, wełna i bawełna. Aranżacje muszą być przede wszystkim praktyczne, estetyczne, ale też bezpretensjonalne i komfortowe. Istotne są akcenty naturalne, takie jak drewniana podłoga, szorstki kamień, wiklina, a w dodatkach do wystroju bawełna, len, wełna, pledy o grubym splocie, juta. Ze względu na pragmatyzm Skandynawów bardzo istotna jest dostępność materiałów i ich cena.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Mieszkanie na sprzedaż w bloku Gdańsk, Morena

W zależności od pozostałych elementów we wnętrzu, świetnie sprawdzi się też inny design foteli i tapicerowanych krzeseł. Meble różnorodne stylistycznie, a jednak pasujące do wystroju rodem ze Szwecji czy Norwegii tworzą spójny charakterystyczny styl, który tworzy wyjątkową rodzinną atmosferę. Jedynym warunkiem jest właściwy dobór kolorystyki zarówno obicia, jak i podstawy – konstrukcji.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Bolesławiec

Pojęcie „styl skandynawski” jest dość pojemne i elastyczne. Ta sama zasada dotyczy mebli w takich aranżacjach. Wkomponują się w nie na pewno jasne, naturalne tapicerki, zarówno na wysokich toczonych drewnianych nóżkach, jak też o zabudowanej podstawie przykrytej tkaniną. Kształty raczej o miękkich i zaokrąglonych liniach, sugerujące swobodę i komfort. Sofy i fotele skromne ale wygodne – często wyposażone w poduchy, wałki i jaśki. Wkomponowane w przestronne, pełne światła i roślinności wnętrza, uzupełnione o niezbyt wiele – kilka, za to dobrze dobranych dekoracji – wpiszą się w klimat i będą współtworzyć skandynawski styl.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Głogów, Złota Podkowa