Strefowanie to odpowiednie rozmieszczenie elementów mieszkania w taki sposób, aby wnętrze posiadało nie tylko walory estetyczne, ale i funkcjonalne. Już na samym początku warto pomyśleć o zastosowaniu elementów dekoracyjnych na ścianach, które optycznie podzielą przestrzeń otwartą, a przy tym dodadzą świeżości mieszkaniu.

Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Kliczków

„Jeżeli mamy do dyspozycji niedużą powierzchnię i chcemy wydzielić daną przestrzeń, możemy wykorzystać różnego rodzaju Łączenie ze sobą różnych pomieszczeń, np. kuchni i salonu, to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Brak ścian dzielących to brak ograniczeń, a to z kolei sprzyja integracji domowników. Wprowadzenie kamieniopodobnych płytek dekoracyjnych lub oryginalnych paneli drewnianych na całej ścianie w strefie wypoczynkowej lub jej fragmencie sprawi, że stanie się ona osobnym obszarem, mimo połączenia we wnętrzu kilku funkcji.”-   komentuje Robert Szybiak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Stegu.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Gdańsk, Maćkowy

Do wyboru mamy wiele ciekawych okładzin ściennych, które nie tylko ułatwią wydzielenie funkcyjnych stref, lecz także wprowadzą do wnętrza dobry design, delikatne ciepło, ożywią je i nadadzą mu bardziej reprezentacyjnego charakteru.Poszukując sposobu na wizualne wydzielenie stref w otwartym pomieszczeniu warto zwrócić uwagę na płytki dekoracyjne, które od kilkunastu sezonów utrzymują się na absolutnym topie wśród okładzin ściennych. Bogactwo faktur i kolorów sprawia, że bez trudu dobierzemy wzór do każdej aranżacji. Dzięki dopracowanej technologii produkcji płytki mogą wiernie odwzorowywać fakturę innych surowców – łupka, wapienia, piaskowca, a nawet drewna.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Pobierowo

Miłośnikom wnętrz utrzymanych w ciepłych tonacjach, którzy cenią wyraziste akcenty w aranżacji, do gustu przypadnie utrzymana w odcieniach brązu i beżu płytki teksturze drobno łupanego kamienia, przyciągająca wzrok swoją wypukłą formą. Wystarczy, że wykończymy nim fragment ściany za kanapą, by zaakcentować we wnętrzu strefę wypoczynkową. Strefowanie we wnętrzu z powodzeniem możemy przeprowadzić także sięgając po płytki cegłopodobne, które swoją charakterystyczną fakturą świetnie wpisują się zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny wystrój. Płytki imitujące starą cegłę belgijską – przełamie monotonię gładkich ścian i wprowadzi do wnętrz odrobinę dynamizmu. Szczególnie efektownie prezentuje się jako tło dla biało-czarnych elementów wyposażenia i połączeniu z meblami lakierowanymi na wysoki połysk.

Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: Willa na sprzedaż Inowrocław, Rąbin

Jeszcze inną opcją na wydzielenie stref w pomieszczeniu jest zastosowanie płyt architektonicznych odwzorowujących strukturę betonu. W ten sposób możemy wprowadzić do mieszkania surowy, niemal loftowy klimat. Jeśli zdarza się pracować w domu, prostota i stonowana kolorystyka korzystnie wpłyną na koncentrację. Gipsowe płyty są nie tylko minimalistyczne w swoim wyglądzie, ale i w praktyczne, ponieważ dzięki zastosowaniu hydrofobowej warstwy ochronnej są łatwe w utrzymaniu czystości.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Willa na sprzedaż Ustroń

W poszukiwaniu kontaktu z naturą możemy pokusić się również o drewniane panele ścienne, które sprawdzą się zarówno w mieszkaniach utrzymanych w klimacie prowansalskim czy skandynawskim, jak również w nowoczesnych wnętrzach. Jeżeli w kuchni zdecydujemy się na tzw. wyspę i ozdobimy ją drewnianymi motywami, wówczas uzyskamy spójną aranżację z oryginalnym akcentem. Aby przedłużyć im życie, w newralgicznych miejscach, takich jak np. strefa gotowania, pamiętajmy o dodatkowym zabezpieczeniu powierzchni szybą.

źródło: mat.pras.