Wyeksponowanie oryginalnej starej cegły wiąże się nieodłącznie ze skuwaniem istniejących tynków. Wbrew pozorom nie jest to praca trudna, choć wymaga czasu i cierpliwości. Można ją wykonać samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi, dostępnych w każdym markecie budowlanym. Potrzebne będą takie narzędzia, jak: młotek murarski, przecinak/dłuto lub wiertarko-młot, szlifierka kątowa + tarcza z papierem ściernym 60-120 + tarcza do cięcia kamienia, szczotka druciana, preparaty chemiczne do usuwania starej zaprawy, odkurzacz z filtrem do prac budowlanych, preparat do impregnacji cegły, szeroki pędzel ławkowiec.

ETAP 0

Krok 1: Przed przystąpieniem do pracy, należy upewnić się, że ściana jest rzeczywiście ceglana. W tym celu wykonujemy niewielką odkrywkę w miejscu mało widocznym, np. w narożniku pomieszczenia. Następnie warto opukać ścianę i sprawdzić, czy wszędzie wydaje podobny dźwięk. Oznacza to, że jest zbudowana z jednego rodzaju materiału.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Oława

Bardzo ważne jest zlokalizowanie podtynkowych przewodów elektrycznych, a następnie oznaczenie na ścianie linii prawdopodobnego ich przebiegu. W ten sposób unikniemy niebezpieczeństwa uszkodzenia przewodu elektrycznego podczas skuwania tynku. Z zasady kable powinny być prowadzone pionowo w dół (w nowszym budownictwie) lub w górę nad gniazdkiem elektrycznym i łączyć się w puszce podtynkowej z kablami umieszczonymi w linii poziomej pod sufitem, rozprowadzającymi prąd w całym pomieszczeniu. Innym sposobem jest użycie detektora metalu.

Krok 2: Jeżeli w pomieszczeniu muszą pozostać jakieś meble, np. ciężka szafa czy komoda, najlepiej ustawić je w centralnej części i bardzo dokładnie zabezpieczyć grubą folią malarską, sklejając łączenia folii taśmą. Pozwoli to uniknąć zabrudzenia mebli bardzo agresywnym i wszędobylskim pyłem budowlanym. Równie starannie należy zabezpieczyć podłogę, zwłaszcza jeśli nie przewidujemy jej wymiany – na warstwę grubej folii dobrze jest położyć arkusze tektury.

ETAP I

Krok 1: Kucie starego tynku. Można to zrobić ręcznie, za pomocą młotka i przecinaka, albo używając wiertarko – młota. Przy użyciu elektronarzędzi trzeba wykazać się dużym wyczuciem, aby nie uszkodzić cegły, a zwłaszcza przewodów elektrycznych.

Krok 2: Wykucie tynku ze spoin w celu wyrównania i zrobienia miejsca na ewentualną nową spoinę. Na tym etapie również używamy młotka i dłuta / przecinaka lub szlifierki kątowej z tarczą do cięcia kamienia. Głębokość powinna być taka, aby zrobić miejsce na nową spoinę oraz usunąć niestabilną i kruchą zaprawę. Około 2 cm głębokości powinno wystarczyć.

ETAP II

Czyszczenie cegły: Można pozostawić cegłę ze śladami zaprawy albo doczyścić ją - w zależności od upodobań. Jeśli zamierzamy ścianę pomalować na biało, nie musimy czyścić cegły bardzo dokładnie, wystarczy z grubsza usunąć nierówności szczotką drucianą. Na tym etapie możemy użyć szlifierki kątowej z tarczą z papierem ściernym o gramaturze 60 – 120. Warto też wykorzystać specjalne preparaty do usuwania zapraw.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy Szczecin, Centrum

Ważne jest, aby na zakończenie ścianę bardzo dokładnie oczyścić z pyłu ceglanego i tynkowego. Można to zrobić wstępnie szczotką, a następnie odkurzyć odkurzaczem budowlanym, ponieważ nadmiar pyłu mógłby uszkodzić zwykły odkurzacz.

ETAP III

Na tym etapie można wykuć pogłębione spoiny pod przewody elektryczne oraz uzupełnić ewentualne ubytki w cegle. Tu najlepiej sprawdza się cegła rozbiórkowa, podobna w kolorycie do istniejącej. Nową cegłę możemy próbować postarzyć, używając szczotki drucianej albo „brudząc” zaprawą.

ETAP IV

Spoinowanie: Jest to najbardziej pracochłonny etap. W zależności od preferencji, dobieramy kolor fugi. Do wykorzystania jest zaprawa cementowa, wapienna, cementowo-wapienna albo gotowe fugi do klinkieru. Warto wcześniej zrobić próbę, gdyż każda zaprawa odznacza się innym kolorem, a nawet fakturą. Zaprawa cementowa daje ciemną betonową szarość, cementowo – wapienna jest jasnoszara, a zaprawa wapienna daje odcień piaskowej bieli.

Ważne jest, aby zmyć na bieżąco miejsca, gdzie fuga w trakcie nakładania zabrudziła cegłę. Są też do użycia preparaty do czyszczenia zapraw. Na koniec, po lekkim przeschnięciu można spoiny lekko przejechać druciakiem, aby nie wyglądały na zbyt nowe w stosunku do stanu cegły.

ETAP V

Wykańczanie: Impregnowanie, gdy pozostawiamy ścianę w naturalnym ceglanym kolorze: Odkryta, niemalowana cegła pyli się, warto więc ją zaimpregnować. Na rynku dostępny jest duży wybór preparatów do gruntowania i impregnowania, dlatego trzeba upewnić się jaki ma być efekt końcowy. Niektóre preparaty są całkowicie bezbarwne, inne podbarwiają cegłę na jeszcze bardziej „ceglany” kolor albo dają mleczną, matową lub błyszczącą powłokę. Bardzo ważne jest, aby impregnat nie był toksyczny i nadawał się do stosowania we wnętrzach mieszkalnych. Warto zrobić też wcześniej próbę impregnatu na mało widocznym fragmencie ściany.

Malowanie – malujemy cegłę, np. na biało.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Szczecin, Żelechowa

Po spoinowaniu i oczyszczeniu cegłę należy zagruntować odpowiednim preparatem, a następnie malować farbą w wybranym kolorze – dobrze sprawdza się biały. Na koniec można również nałożyć impregnat jako warstwę zabezpieczającą, zwłaszcza w pomieszczaniach narażonych na kontakt z wilgocią, jak łazienka czy kuchnia.

Ceglana ściana będzie zdobić wnętrze i nada mu nieco surowego charakteru, który możemy ocieplić umiejętnie dobranymi dodatkami. Efekt końcowy będzie cieszyć tym bardziej, że całość zrobiona została własnoręcznie.

 

Paulina Michniak
architekt