Decyzja o połączeniu kuchni z salonem nie należy do łatwych, należy brać pod uwagę wiele czynników, w tym upodobania kulinarne, styl życia czy wielkość rodziny. Warto pamiętać, że kuchnia połączona z salonem może łatwo zdominować wnętrze i przytłoczyć ze względu na ilość sprzętów AGD i innych przedmiotów niezbędnych w takim pomieszczeniu. Co więcej oba pomieszczenia muszą być zgodne stylistycznie i aranżacyjnie. Dlatego też ultra-minimalistyczny salon nie będzie się dobrze komponował z kuchnią pełną różnego rodzaju sprzętów i bibelotów.

 Mieszkanie na sprzedaż z oferty WGN 

Aspekt praktyczny wydaje się być kluczowy jeśli chodzi o decyzje na poziomie projektowania i aranżacji kuchni połączonej z salonem. Jest to ważna decyzja a jej zmiana jest kosztowna i czasochłonna, ponieważ wiąże się z potrzebą przebudowy dwóch pomieszczeń i zmianą rozkładu całego mieszkania/domu.

Kuchnia otwarta na salon optycznie powiększa przestrzeń i nadaje pomieszczeniom swoistego oddechu i powiewu nowoczesności. Odpowiednie zaaranżowanie sprawia, że połączenie dwóch stref jest praktyczne, funkcjonale i bardzo często jest bardzo trafionym rozwiązaniem. Najłatwiejszym sposobem na wydzielenie przestrzeni kuchennej, która nie zdominuje przestrzeni jest wyspa kuchenna. Jest to rozwiązanie dodaje lekkości i stanowi płynne przejście pomiędzy pomieszczeniami. Dobrze, gdy kuchnia jest tak rozplanowana, że na wyspie nie znajdują się urządzenia AGD, a zwłaszcza płyta grzewcza. Okap mieszczony w centralnej części stanie się wizualnie dominującym elementem i optycznie podzieli pomieszczenie.

Mieszkanie na sprzedaż z oferty WGN 

Wyspa kuchenna, na której będzie tylko blat roboczy, wygląda od strony strefy dziennej bardziej jak mebel, jednocześnie umożliwiają dobry kontakt z domownikami. Ponadto, zapewnia dostęp z każdej strony i pozwala na wspólne zorganizowanie pracy nawet kilu osób. Taka, wręcz naturalna, granica między kuchnią otwartą a salonem dobrze porządkuje przestrzeń. Pod względem miejsca wyspa jest bardzo wymagającym sposobem na zasłonięcie kuchni. Odległość między wyspą a innymi sprzętami lub ścianami powinna umożliwić swobodny dostęp do jednych i drugich. Wyspa kuchenna traktowana jako główne miejsce działalności kulinarnej wyposażona w urządzenia, przybory i produkty zamienia pokój w kuchnię.

W każdej kuchni, ale przede wszystkim w otwartej, trzeba pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Podczas gotowania wydziela się nie tylko zapach, ale i duże ilości pary wodnej, która wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się i osiada na sprzętach kuchennych, a w przypadku kuchni otwartej – także na meblach w salonie. Należy więc zadbać o to, żeby wentylacja zawsze była sprawna, niezbędny jest również dobry okap, który może stać się również elementem dekoracyjnym. Design istnieje już nie tylko w galeriach sztuki ale również w sprzętach codziennego użytku. Tym samym spawając, że nawet sprzęty kuchenne mogą być pięknym (i niebanalnym) elementem dekoracyjnym.

Mieszkanie na sprzedaż w oferty WGN

Sposobów na stworzenie stylowego wnętrza, które połączeniem kuchni i salonu jest kilka. Ciekawym a jednocześnie bardzo praktycznym rozwiązaniem jest niska (ok. 110-120 cm.) ścianka działowa, która zapewni dodatkową przestrzeń do przechowywania. Decydując się na takie rozwiązanie należy dostosować wysokość ścianki do wysokości blatu. Standardowo blaty sięgają wysokości 80-90 cm a między nim a ścianką działową powinno być około 30 cm różnicy. Taki zapas pozwoli na ukrycie przyborów kuchennych i różnego rodzaju drobiazgów.

Ścianka działowa to nie jedyny pomysł na aranżacje otwartej kuchni, zamiast niej możemy zdecydować się na odgrodzenie salonu od kuchni indywidualnie zaprojektowanym wyższym od wyspy meblem na RTV czy regałem biblioteką (patrz zdjęcia). Ważne by mebel ten miał charakter pokoju dziennego. Taki rodzaj ukrytej wyspy funkcjonalnie łączy strefę odpoczynku z kuchenną, jednocześnie będąc naturalnym elementem oddzielającym optycznie kuchnię otwartą i salon.

Mieszkanie na sprzedaż o oferty WGN

Kolejnym sposobem otwarcia kuchni jest pozostawienie pustego otworu drzwiowego. Wejście przez salon pozbawione drzwi daje możliwość wyraźnego podziału strefy dziennej od kuchennej przy jednoczesnym zachowaniu otwartości pomieszczeń. Decydując się na takie rozwiązanie można zachować mniejszą spójność w aranżacji przestrzeni. Połączenie z kuchnią "bezdrzwiewe" daje możliwość wzrokowego kontaktu między osobami przebywającymi w obu pomieszczeniach. W kuchni jest więcej miejsca na sprzęty kuchenne niż w wypadku innych form otwarcia.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, szczególnie w loftach oraz we wnętrzach o nowoczesnym charakterze, jest oddzielenie kuchnie od salonu barkiem. Wizualnie stanowi częściowe wydzielenie kuchni – staje się ona tylko częściowo otwarta. Barek może zastąpić stół, ale też blat do pracy i bufet do podawania posiłków. Klasyczny barek, przy którym siedzi się na wysokich stołkach, został zapożyczony z baru. Można przy nim jeść i pić, ale głównie z jednej strony, ponieważ z drugiej zazwyczaj łączy się z blatem roboczym. Funkcję barku może też pełnić blat roboczy. Może być tylko blatem opartym na nogach lub ściance albo towarzyszyć zabudowie meblowej. Barek może się okazać bardzo przydatny do przysłonięcia niepożądanego bałaganu na blacie przed wzrokiem osób siedzących obok w jadalni przy stole lub na kanapie w pokoju. Wystarczy wtedy, że jest o 10-15 cm wyższy od blatu kuchennego. Barek na wysokości blatu roboczego to podwójna korzyść - może posłużyć jednocześnie jako blat do pracy, blat do jedzenia, blat do podawania posiłków na stół ustawiony w sąsiedztwie lub do odstawiania naczyń z jadalni do kuchni.

Mieszkanie na sprzedaż z oferty WGN

Meble kuchenne, zwłaszcza w kuchniach otwartych, coraz bardziej upodabniają się swoim wyglądem do mebli pokojowych. Współczesna kuchnia, pozbawiona najczęściej górnych szafek, prawie nie wyróżnia się w wielofunkcyjnym wnętrzu, przez co zatraca swój specyficzny charakter. Najczęściej ciąg zabudowy dolnej (płyta kuchenna z piekarnikiem, zlewozmywak, zmywarka do naczyń, blat kuchenny) jest proponowany jako zestaw szafek kredensowych, oderwanych od podłogi, poprzez bezpośrednie podwieszenie do ściany lub ustawienie na cienkich, metalowych, wysokich nóżkach, tak jak pozostałe meble w mieszkaniu.

Dzięki temu aranżacja kuchni nabiera lekkości, przestronności i w sposób harmonijny łączy się z pokojem. Współczesne meble i sprzęty kuchenne umożliwiają dobre rozwiązania na indywidualne zamówienie i dopasowanie przesłony do wystroju wnętrza. Ustawienie na granicy kuchni i pokoju szafek kuchennych nie wymaga przygotowań na etapie budowy. Zamawiamy je i montujemy wraz z innymi meblami kuchennymi. Aranżacja kuchni z wyspą lub półwyspem zmienia dotychczasową pozycję osoby gotującej - teraz stoi ona twarzą do ściany, w kierunku otwartej przestrzeni pokoju. Szafki stojące między kuchnią a pokojem są widoczne z obu pomieszczeń. Najlepiej więc wybrać meble użytkowane z dwóch stron, to znaczy szafki obustronnie otwierane z jednym wnętrzem lub podwójne szafki łączone tyłami. Efekt ażurowej przegrody dają otwarte z obu stron półki oraz witryny podwieszone do sufitu otwierane z obu stron.

Mieszkanie na sprzedaż z oferty WGN

Ciekawym sposobem oddzielającym strefę kuchenną od salonu w otwartej przestrzeni jest zastosowanie różnego koloru ścian i rodzaju podłogi. Wystarczy wprowadzić delikatną różnicę w odcieniu, by już zauważyć granicę pomiędzy pomieszczeniami. Wyraźniej zaznaczymy ją oczywiście poprzez pomalowanie ścian w kontrastujących ze sobą kolorach. Chcąc oddzielić salon z kuchnią, możemy zdecydować się na zastosowanie zupełnie innej okładziny na podłodze.

Wystarczy, że podłogę w pokoju dziennym wyłożymy parkietem lub drewnianymi deskami, natomiast w kuchni – kafelkami. Urządzając całe mieszkanie lub dom, zwykle chcemy wejść w jeden lub przynajmniej bardzo zbliżony styl. Jeżeli jednak kuchnia otwarta na salon zostaje urządzona według odmiennych inspiracji ,różnica pomiędzy pomieszczeniami od razu da się odczuć. Dużą zaletą połączenia kuchni z salonem, jest optyczne oraz faktycznie odczuwalne powiększenie przestrzeni. Dlatego mała kuchnia z salonem będzie sprawdzonym rozwiązaniem, gdy będzie nam zależeć na zyskaniu każdego centymetra kwadratowego. 

Mieszkanie na sprzedaż z oferty WGN

Mała kuchnia z salonem jest domeną kawalerek, a także otwartych apartamentów o niedużej powierzchni. Często projekt kuchni obejmuje sprytne połączenie przestrzeni służącej do przygotowywania posiłku z pozostałą powierzchnią domu. Również niewielki salon pełni funkcję mini jadalni, pokoju dziennego, miejsca do pracy lub nauki, a nawet sypialni. Dlatego istotne jest w tej sytuacji, by kuchnia otwarta na salon została wizualnie oddzielona. Niestety w niedużych przestrzeniach bardzo łatwo jest wprowadzić spore zamieszanie, które przeradza się w utratę wolnej przestrzeni. Salon z aneksem kuchennym to propozycja dla właścicieli naprawdę ciasnych lub nieustawnych mieszkań. Z podobnego rozwiązania korzystają właściciele apartamentów, które są wynajmowane jako miejsca noclegowe dla turystów. Salon z aneksem, a nawet sypialnia z aneksem kuchennym, w takich okolicznościach znacznie zwiększa atrakcyjność bazy noclegowej.

Kuchnia otwarta na salon wcale nie musi być wyznacznikiem małego metrażu. Często na takie rozwiązanie decydujemy się, urządzając nowoczesny salon i kuchnię. Nie od dziś wiadomo, że współcześnie architekci wnętrz stawiają na przestrzeń. Rzeczywiście znacznie lepiej czujemy się w dużych, otwartych przestrzeniach. Nie bez powodu architekci planują kuchnię z jadalnią, w połączeniu z przestronnym salonem. Liczą się nie tylko nowoczesne meble, ale również mile widziane są wszelkie przeszklenia. Wtedy nowoczesny salon wydaje się być jeszcze większy.

Otwarta przestrzeń zaczyna dominować w projektach nowoczesnych domów i mieszkań. Dlatego salon z kuchnią jest popularnym rozwiązaniem zwiększającym komfort użytkowania. W wielu wypadkach na projekt kuchni otwartej na salon decydujemy się z powodu małych mieszkań. Brak ściany działowej i drzwi sprawia, że kuchnia i salon wydają się większe, bardziej przestronne i lepiej doświetlone. Powodem bywa również potrzeba większej integracji rodziny, osoby przebywające w otwartej kuchni mają ze sobą niczym nieskrępowany kontakt. Jednak projekt kuchni otwartej to również wiele niedogodności, powodem są odmienne funkcje pomieszczeń. Pokój dzienny jest miejscem wypoczynku i przyjmowania gości, kuchnia przede wszystkim służy pracy.