Barwa światła wyrażona jest w Kelwinach (K). Im wyższy jest wskaźnik, tzn. im więcej Kelwinów, tym światło jest chłodniejsze. Producenci żarówek i świetlówek podają ją zazwyczaj na opakowaniach, co ułatwia odpowiedni dobór.

Skala przedstawia się następująco:

światło ciepłe - poniżej 3500K,

światło neutralne 4000K -  4500K,

światło zimne - powyżej  5500K.

Dla zobrazowania można zastosować przykłady znane na co dzień: światło świecy ma 1800 K, klasyczne żarówki mają 2700 K, wschód i zachód słońca to 3000 K, dzienne światło to 6500 K. Najjaśniejszym znanym w przyrodzie przykładem barwy chłodnej jest błyskawica o natężeniu 28000-30000 K.

Barwa światła, w zależności od temperatury, inaczej oddziałuje na organizm:

Światło chłodne / zimne bardzo silnie pobudza i sprzyja koncentracji.

Światło neutralne ma właściwości pobudzające, a jego dodatkową zaletą jest to, że nie przekłamuje kolorów. Jest bardzo naturalne i przyjazne dla ludzkiego wzroku. Dobrze się sprawdza jako oświetlenie ogólne. Światło ciepłe sprzyja relaksowi i odprężeniu, gdyż pobudza wydzielanie hormonu snu - melatoniny. Wnętrzom nadaje klimatu przytulności. Jest to jednocześnie barwa, do której jest przyzwyczajona większość ludzi, gdyż takie właśnie światło emitują tradycyjne  żarówki.

Jakie barwy światła najlepsze są do poszczególnych pomieszczeń? Najlepiej zastosować podział na oświetlenie ogólne i strefowe, dopasowane do rodzaju czynności najczęściej wykonywanych.

Światło do czytania: wbrew  pozorom, istotne jest, jaką barwę światła będzie emitować lampa do czytania, czyli głównie żarówką, którą dobierzemy do lampy. W zależności od barwy, będzie różnie wpływać na organizm w trakcie lektury. Dlatego istotny jest efekt jaki będziemy chcieli osiągnąć w miejscu do czytania. Jeżeli czytany materiał ma zostać przyswojony i dobrze zrozumiany, a więc jest to np. miejsce do nauki, bądź biurko do pracy – dobierzmy pobudzające nieraz lepiej niż kofeina światło chłodne, choć dobre też będzie oświetlenie neutralne w temperaturze światła dziennego, które jest dla ludzkiego oka najbardziej naturalne. Jeżeli szukamy rozwiązania do czytania w ramach relaksu, np. na kanapie w salonie, to spokojnie możemy wybrać światło o cieplejszej barwie.

Sypialnia: tu najlepsze będzie światło ciepłe, ułatwiające przygotowanie się do snu. Również lampki nocne powinny mieć barwę ciepłą. Jeśli natomiast w sypialni jest toaletka, przy której pani domu zwykła się malować, to warto zastosować tu światło strefowe o barwie neutralnej, gdyż najlepiej oddaje ono faktyczne kolory skóry i makijażu, oraz dobrze oświetla.

Praca przy komputerze: polecane jest światło neutralne, gdyż nie nadwyręża oczu. Z kolei światło zimne pomagać pozostać długo skupionym na pracy.

Kącik do nauki: najlepsze będzie światło chłodne, które pozwala skupić się na nauce i wykonywanych zadaniach.

Łazienka:  tu sprawa się troszkę komplikuje, szczególnie przy białych płytkach łazienkowych, którym światło może nadać niezamierzony efekt kolorystyczny. Światło chłodne wpada w lekko niebieskawy odcień, a zastosowanie go w łazience może nadać efekt raczej nieprzytulnej chłodnej sterylności. Pasuje to do bardzo nowoczesnych łazienek, gdzie taki efekt właśnie zamierzaliśmy osiągnąć. Natomiast światło ciepłe nadaję wszystkiemu żółtego poblasku, lecz złamie czystą barwę białych kafli.

Ogólnie w łazience najlepiej zastosować odcień światła biały neutralny albo lekko ciepły, który sprzyja relaksacji, zwłaszcza w wannie.

 

Paulina Michniak

Architekt, Coach