Styl loft to surowa stylistyka nawiązująca do poprzemysłowych przestrzeni, w których powstał. Dzięki znajomości kilku trików wnętrzarskich ten styl można odtworzyć w mieszkaniu w kamienicy a nawet bloku. Podstawą jest aranżacja, która opiera się na otwartych przestrzeniach, jasnych barwach i dużej ilości światła, najlepiej naturalnego. Styl loftowy można osiągnąć w dwojaki sposób. Po pierwsze aranżacja wnętrza za pomocą mebli, tekstyliów, dodatków oraz oświetlenia. W tym przypadku warto, aby dominowały jasne, uniwersalne barwy. Odważne, intensywne kolory dobrze wyglądają na pojedynczych elementach, np. sofa czy fotel. Decydując się na takie rozwiązanie warto aby był to więcej niż jeden kolor.

Stylowego, charakterystycznego dla loftów klimatu nadaje szkło oraz metal, które podkreślają surowość wnętrz. Można przemycić je w postaci nowoczesnej, eleganckiej lampy lub bardziej odważnie jako artystyczną instalacje.

Styl loftowy powinien przewijać się we wszystkich wnętrzach w mieszkaniu. Dzięki temu będzie ono spójne i harmonijne, pozbawione zbędnego chaosu. Czasem z pozoru błahy element może odmienić wnętrze i sprawić by stało się integralną częścią mieszkania. Taki efekt można uzyskać za pomocą surowych kafli w łazience czy meblom kuchennym.

Jeśli już na etapie remontu wiemy, że mieszkanie będzie w klimacie industralinym warto dodać charakterystyczne elementy. Ceglane ściany, surowy beton czy wyeksponowane drewniane belki nawiązują do stylu przemysłowego i tworzą klimat mieszkania loftowego. Surowość można osiągnąć przez odpowiednie wykończenie ścian, świadome wykorzystanie elementów instalacji do aranżacji wnętrza. Pomalowane lub zostawione w naturalnym kolorze cegły to typowy element aranżacji loftu. Niewykończone granice między murem a tynkiem. Przewody elektryczne puszczone na zewnątrz – dla bezpieczenstwa w specjalnych rurkach, tzw. peszlach. Na podłodze malowany parkiet, wylewka betonowa lub żywiczna (wygląda odpowiednio, ale dzięki niej będzie przytulniej – jest ciepła i miła w dotyku).


Lofty kojarzą się z otwartymi przestrzeniami, wysokimi pomieszczeniami i dużymi przeszkleniami. Jednak aranżując mieszkanie w stylu industrialnym nie trzeba od razu wyburzać wszystkich ścian. Natomiast warto pomyśleć o likwidacji ścianek działowych i połączeniu np. salonu z gabinetem. Aby mieszkanie sprawiało wrażenie otwartego warto poszerzyć otwory drzwiowe.

 

Zdjęcia pochodzą z ofert WGN
Sprawdź więcej: Mieszkania na sprzedaż