Jeżeli zastanawiamy się, jak najefektywniej zagospodarować przestrzeń na poddaszu, a więc najczęściej pod skosami, to funkcja łazienki idealnie się tu wpisuje, zwłaszcza jeśli na tej samej kondygnacji są pokoje mieszkalne. Przemawia za tym między innymi fakt, że niektóre elementy wyposażenia, jak wanna, bidet czy sedes pozwalają na korzystanie z nich nawet w niskiej przestrzeni.

Skosy we wnętrzu powodują, że zmniejsza się powierzchnia użytkowa. Również optycznie takie pomieszczenie wydaje się ciasne. Chociaż łazienka to przestrzeń, gdzie przebywa się raczej krótko, to błędy w aranżacji mogą wywoływać uczucie przytłoczenia, a w skrajnych przypadkach dyskomfort użytkowania. Na początek, jak zwykle warto więc poświęcić trochę czasu na dokładne przemyślenie rozwiązań projektowych, aby później móc cieszyć się pięknym i, przede wszystkim, funkcjonalnym wnętrzem.

Przystępując do projektu, warto pamiętać, że wanna, z racji tego, że korzystamy z niej z reguły w pozycji leżącej lub siedzącej, może być umieszczona częściowo pod skosem. Należy jednak ustawić ją tak, aby można było przynajmniej z jednego boku wchodzić i wychodzić w pozycji stojącej, nie uderzając głową w skośny sufit. Natomiast kabina prysznicowa musi być umieszczony w strefie wysokiego sufitu, aby użytkować ją w pełni swobodnie. Tak samo jak umywalka, nad którą przecież powinno znaleźć się lustro.

Przestrzeń pod skosami dobrze nadaje się do zabudowy szafkami. Pamiętajmy jednak, że taki zabieg jeszcze dodatkowo zmniejszy optycznie, zwykle i tak już ciasne, pomieszczenie. Jeżeli więc decydujemy się na zabudowę, wybierzmy jak najprostsze fronty, o gładkiej strukturze, z systemem otwierania typu „klik”, co będzie wpływać uspokajająco na odbiór wnętrza. Natomiast jeżeli pozostawimy skosy niezabudowane, wówczas nadamy pomieszczeniu więcej kubatury.

Łazienka ze skosami powinna mieć dobrze przemyślane oświetlenie, gdyż światło może się nietypowo załamywać, pozostawiając niektóre istotne strefy niedoświetlone. Okno połaciowe doskonale się tu sprawdza, daje więcej światła dziennego niż tej samej wielkości okno pionowe. Konieczne jest, aby wewnętrzne ramy okienne były dobrze zabezpieczone od wilgoci, która w łazience występuje często i w sezonie jesienno-zimowym może skraplać się ze względu na różnicę temperatur.

Czasem z takiej niespodzianki jak drewniany słup na środku pomieszczenia, czy poziome belki i krokwie, można uczynić atuty, umiejętnie wkomponowując je w wystrój. I tak oto słup może stać się stelażem, po którym pną się łazienkowe rośliny, albo konstrukcją wyjściową zabudowy szafki, a drewniane krokwie mogą korespondować z innymi elementami aranżacji wnętrza, np. w stylu rustykalnym lub prowansalskim. Wszystko zależy od pomysłowości i preferencji przyszłych użytkowników.

Inną, dobrze sprawdzoną funkcją na poddaszu, jest zaplecze gospodarcze, np. pralnia. Jeżeli wysokość ścianki kolankowej na to pozwala, pralkę i suszarkę można z powodzeniem wsunąć pod pochyłe połacie dachu. Dodatkowo, jeśli obok pozostaje niezagospodarowany strych, to jest to doskonałe miejsce do suszenia prania – zwłaszcza latem.

Przestrzenie pod skosami nadają się idealnie do wykorzystania jako miejsce do przechowywania, w zależności od potrzeb – jako garderoba na ubrania sezonowe albo skład przedmiotów domowego użytku rzadziej używanych.

Wykorzystajmy potencjał, jaki daje poddasze. Łazienka, pralnia czy garderoba to jedne z najlepszych funkcji dla pomieszczeń pod skosami, jeżeli są odpowiednio przemyślane i zaaranżowane. To jednocześnie duże pole do popisu w aranżacji wnętrz, a efekt końcowy może pozytywnie zaskakiwać, zarówno funkcjonalnością, jak i wystrojem.

 

Małgorzata Battek

Redaktor Naczelna Property Journal