Zamiast zastanawiać się, jak pomieścić jak najwięcej urządzeń w małej łazience, pomyślmy, w jaki sposób najlepiej wykorzystać daną przestrzeń, aby była i wygodna, i estetyczna. Często oznacza to rezygnację z niektórych sprzętów i pójście na kompromisy. W małej łazience nie zawsze jest miejsce na pralkę, często trzeba wybierać między wanną a prysznicem, a bywa i tak, że prysznic mieści się tylko najmniejszych rozmiarów. Tajemnica sukcesu tkwi w rozsądnym rozplanowaniu, tak, aby optymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni i kubatury.

Na wstępie, podobnie jak przy aranżacji każdego wnętrza, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, a potem zdecydować się na optymalne rozwiązania:

  • Czy ta łazienka będzie główną, czy dodatkową łazienką w domu?
  • Czy decydujemy się na wannę, czy na prysznic, a może na oba te rozwiązania?
  • Jaki styl wnętrz dominuje w mieszkaniu: nowoczesny minimalizm, styl rustykalny, loftowy, skandynawski czy elegancki klasyczny?
  • Czy łazienka ma być spójna stylowo z resztą mieszkania?
  • A może wprowadzić coś innego, nowatorskiego, szokującego?

Dominująca kolorystyka i styl wnętrza będą bardzo wpływać na odbiór przestrzeni i samopoczucie użytkownika. Przy niewielkich łazienkach warto zdecydować się na biel i jasne barwy,  gdyż optycznie powiększają one wnętrza. Nie oznacza to oczywiście, że wszelkie ciemne kolory są zakazane, jednak warto stosować je w formie akcentów, aby nie zdominowały wnętrza. Jeżeli łazienka jest wąska i długa, na końcowych, zamykających ścianach można wprowadzić ciemniejsze barwy – wtedy optycznie skróci się to pomieszczenie. Ciekawie może też wyglądać ciemna podłoga lub w dekoracyjne wzory – przy zachowaniu gładkich, spokojniejszych ścian i wyposażenia. Sprawdzą się też rozświetlające płytki opalizujące lub błyszczące, albo przestrzenne z efektem 3d. Dobrze też wyglądają płaszczyzny ścian pokryte, w kluczowych fragmentach, bardzo drobnym, np. strukturalnym wzorem.  

Nieocenioną pomocą służą umiejętnie wykorzystane lustra, powiększające optycznie wnętrze i dające wrażenie głębi – pomogą też w efektywnym rozprowadzeniu światła. Ale tu – uwaga na niekontrolowane odblaski źle umieszczonego oświetlenia!

Można również wykorzystać szafki wiszące z lustrzanymi frontami, dobrze sprawdzą się lustra wklejane na wymiar, wypełniające ścianę na dużych powierzchniach, zwłaszcza nad umywalką. Jednak przy rozmieszczeniu luster warto przemyśleć, co będzie się w nich odbijać. Nie polecam dużych luster na ścianach przeciwległych, bo zwielokrotnione odbicie może wywołać efekt, co najmniej, niepokojący!

Bardzo istotna w małych łazienkach jest przestrzeń na przechowywanie, warto więc zawczasu wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Wnęki w ścianach obok wanny czy prysznica albo nad zabudową toalety, wiszące szafki ścienne, płytka szafka ukryta za lustrem nad umywalką – też głębsza pod umywalką, a nawet obudowa zewnętrzna wanny wyposażona w drzwiczki – to kilka z wielu opcji do wykorzystania.

Zamiast tradycyjnego kaloryfera dobrze sprawdza się łazienkowy grzejnik drabinkowy, będący jednocześnie suszarką do ręczników. Komfort użytkowania łazienki podnosi ogrzewanie podłogowe – przy stawaniu bosą stopą podłoga jest przyjemnie ciepła.

Szukajmy ceramiki sanitarnej o mniejszych wymiarach, ale uwaga, aby nie przesadzić ze zbyt małymi rozmiarami. Codzienne korzystanie np. ze zbyt małej umywalki jest niewygodne i prowadzi do ochlapywania podłogi czy okolicznych sprzętów. W przypadku kabiny prysznicowej nie poleca się mniejszej niż 80x80 cm. Oczywiście w handlu dostępne są kabiny mniejsze, ale korzystanie z nich prowadzi do klaustrofobicznych doznań, albo brania prysznica „na baczność”. Oferta ceramiki łazienkowej i baterii jest obecnie tak różnorodna, że bez trudu znajdziemy coś odpowiedniego, nawet w nietypowych rozmiarach.

Jeśli nie chcemy rezygnować ani z wanny, ani z prysznica, a miejsce na to pozwala, można rozważyć zastosowanie alternatywy, łączącej obie funkcje - wannę i prysznic. Krótkie wanny o długości 100 cm często nazywane są głębokimi brodzikami. Wystarczy dobrać odpowiednią przegrodę prysznicową lub ruchomą ściankę, zestaw ze słuchawką prysznicową lub deszczownicą i mamy dogodne połączenie 2 w1. Decydując się na takie rozwiązanie, upewnijmy się, że dno wanny w miejscu służącym za prysznic, było płaskie i wygodne do stania.

Wygoda korzystania z pomieszczenia powinna stać na pierwszym miejscu, jednak wcale nie oznacza rezygnowania z estetyki i modnego wnętrza. Każdą, nawet najmniejszą łazienkę można ciekawie urządzić na kilka rożnych sposobów.


Małgorzata Battek
architekt