Jeśli zależy nam na tym, aby nasze mieszkanie było modne, najprostszym sposobem jest sięgnięcie po aktualne wydania kolorowych magazynów. Znajdziemy w nich wiele inspiracji i poznamy aktualne, panujące na rynku trendy.

Jakie trendy królują w aranżacji wnętrz w 2018 roku?

Przede wszystkim z mody nie wychodzi prostota połączona z nutką elegancji. Proste, klasyczne meble w nowoczesnym wydaniu podbijają serca wielu osób urządzających swoje mieszkania. Doskonałym przykładem są proste meble wykonane z lakierowanymi frontami. W tym miejscu dodać możemy, że z naszych obserwacji w dalszym ciągu najchętniej wybierana jest biel, która stanowi doskonałe połączenie z praktycznie każdym innym kolorem.

Jeśli chodzi o konkretny styl, to w dalszym ciągu ogromną popularnością cieszy się styl skandynawski. Minimalizm, prostota i nawiązanie do natury to główne cechy charakterystyczne tego stylu. Ważnym elementem są tutaj również dodatki, które powinny nawiązywać do natury oraz być spójne kompozycyjnie z jasną kolorystyką wnętrz. Co istotne, meble – o ile proste – powinny odznaczać się wysokim gatunkiem. Urządzone według jego zasad mieszkania są jasne i wydają się bardziej przestronne. Polacy pokochali skandynawskie trendy i zdaje się, że jeszcze na długo będą one triumfować w polskich mieszkaniach.

Luksusowe dodatki w mieszkaniach 

Wśród zwolenników bardziej luksusowych wnętrz zdaje się w dalszym ciągu dominować obecność złotych dodatków i elementów wykończeniowych (jak na przykład rama stolika kawowego bądź nogi fotela). Tutaj minimalizm jest jeszcze bardziej uwidoczniony. W dalszym ciągu panuje również moda na ukrywanie osobistych przedmiotów w szafkach i gablotach. Na widoku eksponuje się natomiast luksusowe i często niezwykle designerskie ozdoby, takie jak figurki, donice czy obrazy. Przedmioty codziennego użytku często otrzymują również status elementów dekoracyjnych, czego doskonałym przykładem są bardzo nowoczesne lampy, zachwycające niebanalnymi kształtami.

Jeśli chodzi o paletę barw, to Polacy coraz chętniej decydują się na powrót do żywej kolorystyki. W pomieszczeniach coraz częściej pojawiają się także pastelowe odcienie różu, błękitu czy zieleni. Niemniej w dalszym ciągu kolory stanowią raczej uzupełnienie stylistyczne, wyraźny akcent. Kolorami dominującymi we wnętrzach wciąż są bowiem biel, szarości oraz delikatne beże i brązy.

Coraz chętniej Polacy decydują się na kolorowe tofotapety w swoich mieszkaniach. Sceny lub kolorowe wzory sprawiają, że wnętrza nabierają bardziej indywidualnego charakteru i są bardziej spersonalizowane.

Zostając przy temacie personalizacji, w mieszkaniach coraz częściej pojawiają się tworzone pod indywidualne zamówienia meble oraz dodatki. To sprawia, że mieszkanie zyskuje bardziej niepowtarzalny klimat.

Klasyczne rozwiązania zawsze modzie

Pomimo dominującej nowoczesności, w dalszym ciągu ogromną popularnością w 2018 roku będą cieszyć się drewniane dodatki. Podłogi, stoły czy krzesła często zestawiane są z lakierowanymi frontami, szkłem oraz metalem. Takie połączenie sprawia, że wnętrze mieszkania wydaje się zarówno nowoczesne, jak przy tym przytulne i zachęcające do spędzania w nich wolnego czasu.

Bieżący rok zdaje się stanowić kontynuację trentów z 2017 roku, przy czym wnosi on powiew świeżości w postaci mocnych akcentów kolorystycznych, delikatnych pasteli oraz coraz większej otwartości do bogatego wzornictwa. Widać, że Polacy obserwują zagraniczne trendy, przenosząc część z nich do swoich mieszkań, tworzą przy tym własne, oryginalne zestawienia, tworząc tym samym indywidualny styl.