Specjalnie na tygodnie mody w Nowym Jorku i Londynie eksperci z Instytutu Pantone.przygotowali swoje typy kololorystyczne na nadchodzący sezon. Tradycyjnie oparli swoje zestawienie na podstawie barw królujących na kolekcjach światowych projektanów. Pokazy mody są bowiem ściśle powiązane z trendami wnętrzarskimi.

Wśród barw wytypowanych przez instytut znalazły się żywe, nasycone odcienie, takie jak:

grenadina – czerwień z domieszką różu;
płomienny szkarłat – czerwień w najbardziej żywiołowym wydaniu;
głęboka śliwka – elegancka i wyrafinowana;
królewski liliowy – nasycony i arystokratyczny;
zieleń świerkowa – kolor lasu zimą;
jasny niebieski – nawiązujący do witalności i świeżości.

Florystyczne motywy co kilka sezonów powracają do łask. W 2018 roku będą jednak naprawdę wyraziste! Duże roślinne wzory zagoszczą na tapetach, obrazach i tkaninach. Będą dominować stylistycznie, zamienią wnętrza domów i mieszkań w tropikalną dżunglę. Najpopularniejsze będą rośliny egzotyczne, takie jak palmy, bananowce czy ananasy. Idealnym dopełnieniem modnego wnętrza staną się więc zasłony, rolety czy poszewki na poduszki

W nowym roku bardzo modne stały się także nieoczywiste połączenia – i to nie tylko kolorystyczne, ale również dotyczące użytych materiałów. Beton, który niegdyś dominował zwłaszcza w loftowych wnętrzach, w dalszym ciągu jest popularnym surowcem. Obecnie liczą się jednak nowoczesne, betonowe akcenty, które podkreślają prostotę i surowość pomieszczeń.

Równie modnym i ponadczasowym materiałem używanym do aranżacji wnętrz jest drewno. Jego zaletą jest duża uniwersalność i ogromne możliwości projektowe. Materiał pasuje bowiem do każdego stylu począwszy od klasycznego, kończąc na industrialnym i nowoczesnym. – Drewno to niezwykle wdzięczny materiał dekoracyjny. Komponuje się on doskonale zarówno z jasnymi barwami, jak i z mocnymi kolorami. Wielu producentów mebli ma w swojej ofercie kolekcje, które kolorem przypominają różne odcienie drewna. Są to meble niezwykle funkcjonalne i ponadczasowe, do których pasują niemal wszystkie kolory i kształty – niezależnie od zmieniających się trendów we wnętrzarstwie. Biorąc pod uwagę tegoroczną modę, meble w kolorze drewna warto połączyć z betonowymi akcentami, czarno-białymi obrazami, złotymi detalami i nowoczesnymi metalowymi dekoracjami, np. geometrycznymi lampionami.

 

d.k.