Ponownie doceniamy walory użytkowe i estetyczne drewnianych podłóg głównie wykonanych z naturalnego dębu, jesionu, akacji, drewna egzotycznego. Są uniwersalne, zdrowe, a więc przyjazne dla alergików, wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu i renowacji. Tak jak każdy naturalny materiał pięknie się starzeją. Pasują do każdego wnętrza niezależnie od aranżacji i stylistyki. Ich jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena, dlatego należy z rozwagą wybierać rodzaj podłogi w zależności od przeznaczenia pomieszczenia czy warunków użytkowania. Warto też zwrócić uwagę na gatunek drewna, z jakiego jest wykonana.

Podłogi dębowe

Twarde i odporne na ścieranie, o ciekawej strukturze, przeznaczone do różnych pomieszczeń domowych i użyteczności publicznej. Swój oryginalny i szlachetny wygląd zawdzięczają wyraźnie zarysowanym słojom i fakturze. W zależności od wykończenia powierzchni zewnętrznej i rodzaju surowca występują w zróżnicowanej kolorystyce od delikatnych jasnych, niemal piaskowych odcieni po ciemne i nasycone brązy. Podłogi z dębu występują w wersji lakierowanej, barwionej i olejowanej. Z kolei szczotkowanie powierzchni zewnętrznej wydobywa i podkreśla rysunek materiału. Warto podkreślić, że dębowa podłoga warstwowa umożliwia stosowanie wodnego ogrzewania podłogowego. Pielęgnacja posadzek lakierowanych nie jest zbyt skomplikowana dzięki specjalistycznym środkom. Podłogi olejowane, zdrowsze, ale mniej odporne na zabrudzenia, należy ponownie pokrywać olejem mniej więcej co pół roku. A w miarę potrzeb co jakiś czas wycyklinować. Uroda i walory użytkowe dębowych podłóg rekompensują ich cenę, zwłaszcza, że z pewnością takie podłogi będą nam służyć przez długie lata.

Podłogi egzotyczne

Zachwycają ciepłą kolorystyką i interesującym usłojeniem. Potrafią ocieplić i rozświetlić wnętrze o północnej ekspozycji. Są przy tym twarde i odporne na ścieranie. Dzięki temu sprawdzają się w wielu pomieszczeniach, nawet w łazience tworząc, w połączeniu z glazurą, oryginalny efekt.

Przyjęło się uważać, że podłogi dębowe pasują do wnętrz klasycznych i bardziej tradycyjnych, a z kolei drewno egzotyczne lepiej wygląda w nowoczesnych aranżacjach. Nie jest to do końca prawda. Egzotyczne drewno, ze względu na swoje intensywne barwy pasuje do wnętrz utrzymanych w różnej stylistyce. Jednak ze względu na swoją bardziej intensywną kolorystykę wymaga większych przestrzeni. Ciemniejsza, bardziej wyrazista „egzotyczna” posadzka może stać się dominującym elementem wystroju, której podporządkujemy pozostałe wyposażenie i dekoracje. Ceny podłóg z drewna egzotycznego w zależności od gatunku drewna, wykończenia i rodzaju elementów od 80 do 200 zł/mkw.

 

materiały prasowe