Niezależnie od tego czy w pozostałych pomieszczeniach mamy położony dywany, wykładzinę czy może samą gołą podłogę, w pokoju dziecka warto pomyśleć o czymś miękkim i przytulnym. Dzieci często chodzą z gołymi stopami, lubią też podczas zabawy siadać czy kłaść się na podłodze, lepiej więc, aby podłoże nie było zimne. Wybór czy ma to być dywan czy wykładzina, zależy przede wszystkim od wieku dziecka i jego upodobań.

Dla młodszych dzieci?

Wykładzina jest przymocowana do podłoża na stałe. Gdy w pokoju mieszka małe dziecko, taka powierzchnia jest idealna, pokrywa bowiem cały pokój i nie ma możliwości stąpania po zimnych płytkach lub parkiecie. Eliminuje także ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Wykładzina skutecznie również wycisza pomieszczenie, co jest szalenie ważne, gdy dziecko lubi np. grać na instrumentach.

Wykładziny mają wiele kolorów i wzorów, łatwo je więc dopasować nie tylko do wnętrza, ale też do upodobań dziecka. Dostępne są nie tylko klasyczne paski czy geometryczne motywy, ale zdobione postaciami z bajek czy imitujące uliczki miasta, po których mogą poruszać się małe samochodziki. Istnieją także dywany z wyrysowaną planszą do gry w klasy czy domem dla lalek.

W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzają się wykładziny z krótkim gęstym runem wykonane z miękkiego poliamidu lub weluru odpornego na odgniatanie. Coraz więcej z nich ma powłoki antyalergiczne, które zapobiegają wzbijaniu się kurzu podczas chodzenia. Dzięki temu można je bez obaw położyć w pokoju małego alergika.

Dla starszych dzieci?

Dywany na ogół nie zakrywają całej podłogi, są mobilne, można je dowolnie przesuwać, tworząc coraz to nową aranżację pokoju. Z tego właśnie powodu idealnie sprawdzą się pokojach starszych dzieci, które lubią częste zmiany. Dywan nadaje pomieszczeniu prestiżu, miejsce, w którym leży jest szczególnie eksponowane.

Dywany do pokojów dziecięcych również bywają bardzo kolorowe. Stają się ozdobną wnętrza, tworzą ciepłą atmosferę. Do pokoi dziecięcych polecane są dywany z włókien sztucznych – akrylu i polipropylenu, które nie powodują uczuleń i są grubsze, ale wciąż miękkie w dotyku. Ich dodatkową zaletą jest łatwość czyszczenia. Dywany nie wymagają także specjalistycznego montażu, po kupieniu wystarczy je rozłożyć na podłodze. Gdy zaś się dziecku znudzą, bardzo łatwo można je wymienić.

 

ladnydom.pl