W dniach od 10 do 13 marca w Cannes na Riwierze Francuskiej przedstawiciele WGN Real Estate mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji MIPIM, które w tym roku obchodziły jubileusz 20-lecia.
Targi te to największa i najbardziej prestiżowa impreza wystawiennicza rynku nieruchomości skupiająca zarówno wystawców, jak i odwiedzających z niemal całego świata. Śmiało można powiedzieć, iż skutecznie od dwudziestu lat uczestniczą w nich deweloperzy, inwestorzy, największe firmy z branży budowlanej, najwyższej klasy specjaliści z branży finansów, firmy doradcze, pracownie architektoniczne, jak również przedstawiciele ponad 200 miast i regionów z całego świata, spośród których na szczególną uwagę zasługują: Moskwa, Paryż, Londyn, Budapeszt, Berlin, Madryt czy Toronto.
Uczestnictwo w targach o tak wysokiej randze to możliwość spotkań, wymiany opinii i doświadczeń pomiędzy ludźmi z branży, a także pozyskanie nowych cennych kontaktów.

Tegoroczna edycja MIPIM, pomimo swojego szczytnego jubileuszu, odbyła się w trudnym okresie trwającego w dalszym ciągu globalnego kryzysu finansowego. W porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas którego odnotowano rekordową ilość uczestników – ok. 29 tys. – w tym roku ich liczba była znacznie mniejsza i wyniosła wg wstępnych informacji ok.18 tys.  (z ok. 80 krajów). Zmniejszyła się także powierzchnia wystawiennicza.
Pośród wystawców i odwiedzających panowała opinia, iż podczas tegorocznej edycji swój udział zaznaczyli w głównej mierze poważni i mocni gracze liczący się na rynku nieruchomości, którzy pomimo złej koniunktury gospodarczej, w dalszym ciągu są odporni na zawirowania rynkowe.

Każdego roku organizatorzy MIPIM starają się, aby targom towarzyszyły liczne konferencje, panele dyskusyjne oraz sesje, które zawsze cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem.
Aktualnie panująca sytuacja rynkowa w dużym stopniu przyczyniła się do załamania rynku nieruchomości, dlatego też tegoroczne konferencje i debaty poświęcone były w głównej mierze tej tematyce. Jak wyjść z tej sytuacji ? Jakie są prognozy na najbliższe lata ? W jaki sposób przetrwać i jakie rozwiązania zastosować ? Jakie są aktualne możliwości inwestycyjne, kierunki, trendy ?  Na te oraz inne pytania odpowiadali biorący udział znakomici prelegenci, analitycy, przedstawiciele instytucji finansowych, banków, przedstawiciele świata polityki, władz dużych aglomeracji.

Stało się już tradycją, iż w przedostatni wieczór targowy, w tym roku 12 marca, odbyła się uroczysta gala, podczas której rozdano prestiżowe nagrody MIPIM Awards za najciekawsze projekty w kilku kategoriach. Oprócz stałych kategorii: Centra Biznesowe, Odrestaurowane Budynki Biurowe, Projekty Mieszkaniowe, Hotele i Resorty Turystyczne, w tym roku przyznano również nagrodę w kategorii Budownictwa Ekologicznego, co pokazuje, iż tendencje skłaniają się coraz częściej w kierunku większej dbałości o naszą planetę i ku wykorzystywaniu alternatywnych źródeł energii.
Oprócz nagród w wymienionych kategoriach, zostały także przyznane dwie dodatkowe nagrody: Specjalna Nagroda Jury za projekt Highbury Square oraz nagroda Special Recognition (Specjalne Odkrycie) za projekt Earthquake Proof Sustainable Housing.
 

Podczas targów odnotowano dość wyraźną obecność krajów nadbałtyckich, które przyciągały inwestorów swoim potencjałem inwestycyjnym. W krajach tych aktualnie deweloperzy sprzedają wiele nieruchomości o doskonałych lokalizacjach i możliwościach, po bardzo niskich cenach, co stwarza doskonałą okazję lokaty kapitału. Obszar ten cieszy się dużą popularnością, niemniej jednak podczas targów kładziono jeszcze większy nacisk na umocnienie ich pozycji rynkowej.

Spośród polskich wystawców swoją obecność zaznaczyły bardzo wyraźnie miasta, które od wielu lat uczestniczą w MIPIM: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Szczecin, Poznań.
Na uwagę zasługuje fakt, iż polska oferta nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Pomimo kryzysu i spowolnienia na rynku Polska nadal postrzegana jest jako rynek o dużym potencjale gospodarczym i wszelkie opinie potwierdzają, iż kraj w dalszym ciągu cieszy się opinią miejsca gdzie dalej bezpiecznie można zainwestować, nawet w obecnym niezbyt stabilnym czasie. Inwestorzy zagraniczni nadal zainteresowani są w głównej mierze powierzchniami biurowymi, komercyjnymi i magazynowymi.

W trakcie czterech dni targowych WGN Real Estate nawiązał wiele ciekawych i cennych kontaktów. Przeprowadzono wiele rozmów z inwestorami, deweloperami, architektami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, które z pewnością okażą się owocne w przyszłości. WGN Real Estate liczy także na współpracę z instytucjami finansowymi, z którymi również były prowadzone daleko idące rozmowy.
Oferta prezentowana przez WGN Real Estate spotkała się dużym uznaniem. WGN Real Estate i Polska Giełda Nieruchomości są obecne na targach od wielu lat i są oficjalnym partnerem medialnym MIPIM.
Jak każdego roku swój stand na targach miał magazyn „Property Journal - Polska Giełda Nieruchomości”  oraz „Properties Investment Catalogue – WGN Group 2009”  z aktualną ofertą nieruchomości komercyjnych.

 

Katarzyna Kożuch

Propery Journal

domy.pl