Pełniący obowiązki Prezydenta Bronisław Komorowski podpisał 29 kwietnia Ustawę o Udostępnianiu Informacji Gospodarczych i Wymianie Danych Gospodarczych. Ustawa głosi, że od czerwca nie tylko firmy czy samorządy, lecz również szpitale, zakłady budżetowe gmin, fundacje, spółdzielnie, stowarzyszenia oraz inne jednostki organizacyjne będą mogły za pośrednictwem BIG zamieścić ostrzeżenie przed niesolidnym kontrahentem.

Dzięki temu będą większe szanse na odzyskanie długu od nieuczciwego pracodawcy, przedsiębiorcy czy spredawcy.

 

Tak więc do biur informacji gospodarczej dane o swoim dłużniku będą mogły przekazywać też osoby fizyczne, jednakże konieczne będzie posiadanie wydanego przez sąd tytułu wykonawczego stwierdzającego faktyczną należność pieniężną.

Z szacunków wynika, że obecnie wszczynanych jest rocznie około 200 tys. spraw, celem uzyskania tytułu wykonawczego. Nikt nie liczy jednak tych, którzy się nie decydują na dochodzenie swoich należności, gdyż nie wierzą, iż po zakończeniu procesu będą mieli jeszcze szansę na odzyskanie czegokolwiek. Pojawiająca się okazja do umieszczenia dłużnika na czarnej liście na pewno skutecznie wpłynie na zwrot wierzytelności.

Eksperci zachęcają do starań o tytuł wykonawczy, w szczególności osoby, które nie mogą odzyskać zaległych alimentów, gdyż w tym przypadku sądy działają bardzo szybko.

 

 (źrodło: wnp.pl)