Rynek wynajmu przeżywa prawdziwy rozkwit. W dalszym ciągu przybywa nieruchomości na wynajem. Mamy tutaj na myśli mieszkania do wynajęcia oraz lokale na wynajem. Rzecz jasna, jak podkreślają analitycy rynku nieruchomości, na najbardziej satysfakcjonujące zyski można liczyć w największych miastach w Polsce.

Jeśli chodzi o mieszkania do wynajęcia, to cieszą się one dużą popularnością w miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk. Mieszkania wynajmują zarówno studenci jak i pracownicy, którzy często muszą jeździć do jakiegoś miasta w delegacje i wygodniej jest im wracać do prywatnego mieszkania, niż pokoju hotelowego.
Zatrzymując się przy rynku mieszkań na wynajem, to warunki rynkowe, o ile wciąż korzystne dla wynajmujących, o tyle wymuszają na nich pewne kompromisy. Stale przybywa mieszkań do wynajęcia, w dodatku powstał rządowy program, w ramach którego oferowane będą mieszkania na wynajem po bardzo korzystnych cenach wynajmu. Takie realia rynkowe zmuszają wynajmujących do obniżania cen za wynajmowane przez siebie lokale mieszkalne. Jeśli wynajmujący nie chcą obniżać ceny, często decydują się na zachęcenie najemcy innymi zaletami. Częstym sposobem jest podnoszenie standardu mieszkania. Jeśli zaś chodzi o mieszkania zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, to one bronią się same doskonałą lokalizacją i zazwyczaj ich ceny się nie zmniejszają.
Rynek mieszkań na wynajem stale się rozwija. Na wynajmowanie mieszkania decyduje się coraz więcej osób. To doskonałe źródło dochodu, wymagające od właściciela względnie niewielkiego nakładu pracy. Częstym zwyczajem jest kupowanie mieszkania na kredyt, po czym wynajmowanie go w celu spłacenia hipoteki. Po spłaceniu kredytu właściciel mieszkania może albo dalej je wynajmować, albo zrezygnować z dalszego wynajmu i przeznaczyć je na prywatne cele.

Jeśli natomiast chodzi o rynek lokali na wynajem, to również w tym przypadku największym powodzeniem cieszą się lokale do wynajęcia w dużych miastach. Wynika to z faktu, że przedsiębiorcy często widzą w większych miastach lepsze perspektywy na swój biznes, a także chętnie zakładają w takich miejscach siedziby swoich firm, by nadać im większy prestiż. Dużą popularnością cieszą się lokale do wynajęcia w miastach takich jak Wrocław, Poznań czy Gdańsk. Nieprzerwanie na rynku lokali do wynajęcia króluje stolica. To właśnie Warszawa uznawana jest w dalszym ciągu za najbardziej prestiżowe miasto do prowadzenia biznesu. Największą popularnością cieszą się rzecz jasna nowe lokale, zapewniające nowoczesne udogodnienia, takie jak klimatyzacja, recepcja, ochrona, monitoring, prywatny parking czy winda. Bardzo ważna dla najemców jest również lokalizacja. Im lokal znajduje się bliżej centrum, tym lepiej. Konkurencję zaczynają jednak tworzyć duże galerie, znajdujące się w gorszej lokalizacji lub całkiem na uboczu miasta. Tworzą one skupisko wielu branż, co również jest pożądane przez niektórych przedsiębiorców. Wielu z nich za zaletę uważa również możliwość szybszego dojazdu do biura czy lokalu znajdującym się poza centrum miasta. Najmując lokal w centrum dużego miasta najemca musi liczyć się z faktem utrudnionego dojazdu. Jest to całkiem spory problem dla przedsiębiorców, którzy muszą być mobilni i muszą stale dojeżdżać pomiędzy swoim biurem/lokalem a innymi miejscami, na przykład kiedy muszą dojeżdżać do klientów. Niemniej jednak popyt na nowe lokale rośnie i deweloperzy dostrzegają ten fakt. W efekcie w największych polskich miastach powstaje coraz więcej nowoczesnych budynków oferujących prestiżowe lokale do wynajęcia.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN