Za co cenimy sobie zarządzanie finansami online? Przede wszystkim zaoszczędzamy w ten sposób cenny czas, który normalnie musielibyśmy zmarnować na wyprawę do np. banku. Dzięki Internetowi, który teraz dostępny jest nie tylko na komputerach ale i telefonach, mamy niemal nieograniczony dostęp do naszych finansów. Za pomocą Internetu możemy logować się do naszych kont bankowych, wykonywać przelewy, opłacać rachunki, regulować należności z tytułu zaciągniętych kredytów itp. Ponadto mamy możliwość ustawienia stałych zleceń, dzięki czemu przelewy same będą dokonywały się z naszego konta . Wystarczy ustawić datę, kwotę i odbiorcę przelewów. Po wykonaniu tej czynności możemy na dobrą sprawę zapomnieć o stałych opłatach, takich jak na przykład rachunek za telefon czy Internet.  Co więcej, obecnie za pomocą Internetu bank może nam nawet udzielić pożyczki. Wystarczy wypełnienie odpowiedniego formularza drogą Internetową, a bank sam skontaktuje się z nami mailowo i prześle wszelkie dokumenty, wraz z podpisaną już umową. Kiedy potrzebujemy pieniędzy, nie musimy już stawać w kolejce w banku – możemy dokonać płatności zbliżeniowej, zapłacić kartą przez potwierdzenie kodu PIN lub wypłacić pieniądze z najbliższego bankomatu.

Ten niesamowity postęp niesie ze sobą pewne konsekwencje. Nie raz usłyszeć można było o atakach hakerów na konta internetowe czy kradzieży kart kredytowych. Niemniej jednak banki i inne instytucje finansowe stale rozwijają się w dziedzinie cyberochrony, aby móc zagwarantować bezpieczeństwo naszych finansów.

Zalety oraz wady zarządzania finansami przez Internet najprościej można przedstawić na przykładzie przelewów online. Obecnie kupując przedmioty przez Internet mamy zazwyczaj możliwość wybrania formy płatności. Możemy wykonać tradycyjny przelew (który wiąże się z koniecznością zalogowania do konta bankowego i ręcznego uzupełnienia wszystkich danych), albo skorzystać z nowoczesnej i znacznie szybszej metody płatności – tzw. płatności PayU. Większość banków umożliwia skorzystanie z takiej usługi. Kupując jakiś przedmiot jesteśmy przekierowywani do naszego banku. Wystarczy się zalogować, a dane do przelewu oraz kwota uzupełnią się same. Nam pozostanie jedynie zatwierdzić przelew. Tego typu forma płatności jest niezwykle szybka i prosta, dzięki czemu rośnie liczba osób, które właśnie tym sposobem płaci za swoje zakupy w Internecie.

Dzięki temu, że jest to tak prosta i wygodna forma płatności, decyduje się na nią coraz większa liczba osób. Niemniej jednak ma ona również swoje minusy. Przede wszystkim istnieje ryzyko, że jakaś osoba postronna uzyska dostęp do naszego konta bankowego. Skutki mogą być bardzo poważne, od uszczerbku pewnej sumy z konta, do kradzieży wszystkich pieniędzy, jakie znajdują się na koncie bankowym. Istnieją strony Internetowe, które przy próbie logowania przekierowują nas na fałszywą stronę logowania. Nieświadomi użytkownicy wpisują swoje dane, co skutkuje tym, że trafiają one w posiadanie hakera. Ten mam wówczas możliwość logowania się do naszego konta i dokonywania operacji finansowych.

Czasami może też dojść do sytuacji, kiedy wykonamy przelew internetowy, ale nie dostaniemy natychmiastowego potwierdzenia jego wykonania. Choć sporadycznie, to jednak zdarzają się takie sytuacje. Idąc do banku i dokonując płatności w tzw. okienku potwierdzenie dokonania przelewu otrzymujemy natychmiast. Jest to problematyczna kwestia, jeśli szybko musimy dostarczyć gdzieś potwierdzenie przelewu.

Zarządzanie finansami online niesie ze sobą pewne ryzyko, jednak instytucje finansowe stale rozwijają swoje systemy zabezpieczeń, dzięki czemu jakiekolwiek ryzyko ograniczone jest do minimum. O zaufaniu do finansowych operacji drogą Internetową świadczy rosnąca liczba osób, która decyduje się na tego typu rozwiązanie.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN