finanse2013.01.25
Różnice między cenami transakcyjnymi i ofertowymi mieszkań
W minionym roku ceny transakcyjne mieszkań spadały znacznie szybciej niż ceny ofertowe.
W efekcie dysproporcje między nimi wzrosły w tym czasie o od 4 do 11 pkt proc. Różnice między cenami z ofert sprzedaży mieszkań a tymi, po których ostatecznie dochodzi do transakcji, systematycznie rosną. Zgodnie z ostatnimi danymi Domiporta.pl i Open Finance, w grudniu 2012 roku zwiększyły się one w porównaniu z październikiem (od ostatniego wspólnego raportu) bez względu na wielkość, mierzoną liczbą pokoi, oraz bez względu na rynek, na którym mieszkania były wystawiane - pierwotny czy wtórny. - Prezentowane przez nas dane pokazują przekrój sytuacji na rynku nieruchomości w roku 2012. Ich analiza jasno pokazuje, jak duży wpływ na rynek ma ogólna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna kraju, ograniczona dostępność do finansowania w postaci kredytów hipotecznych oraz wszelkiego rodzaju systemy pomocowe rządu. Rok 2012 to ostatni rok, w którym kupujący mogli korzystać ze wsparcia jakie oferował im program Rodzina na Swoim. Jasno widać, że koniec roku w głównych ośrodkach w kraju był pod absolutnym wpływem wygasającego programu RnS. Analizując spadki cen w segmencie objętym programem RnS na rynku pierwotnym, trzeba pamiętać, że dane te są zaburzone przez przenoszenie części wartości mieszkania na pomieszczenia gospodarcze lub garaże, po to żeby samo mieszkanie mogło zostać objęte dopłatą. To w wielu przypadkach było przyczyną tak dużych spadków cen transakcyjnych. Takich różnic nie widzimy już w segmencie mieszkań czteropokojowych i większych, które wykraczały poza kryteria programu. Rosnące dysproporcje miedzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi pokazują również, że sprzedający w dalszym ciągu chcą pozostawić sobie dość duży margines negocjacyjny - stąd spadki w cenach ofertowych są stosunkowo niewielkie i oscylują w okolicach 4 proc. Natomiast słaby popyt i warunki stawiane przez kupujących sprawiają, że sprzedający decydują się na duże upusty, oscylujące średnio w okolicach 13 proc. - wyjaśnia Agnieszka Grotkowska, dyrektor ds. projektów specjalnych, Domiporta.pl. Od dłuższego czasu najczęściej poruszanym tematem na wymagającym stymulujących bodźców rynku nieruchomości jest planowane przez rząd wprowadzenie programu "Mieszkanie dla Młodych" - nowej formy wsparcia zakupu mieszkań dla rodzin i singli do 35. roku życia. Ma on wejść w życie mniej więcej w połowie roku, ale już dziś budzi wiele kontrowersji.
Inne artykuły z kategorii finanse
Platforma edukacyjna Kapitalni.org przeprowadziła badanie nt wiedzy Polaków o ich finansach.
Czytaj więcej
Jak wynika z raportu, który przygotował NBP, popyt na kredyty mieszkaniowe coraz bardziej spada.
Czytaj więcej
Już niebawem znów zwiększy się minimalny wkład własny potrzebny do zakupu własnego mieszkania a z kredytem hipotecznym. Osoby, które chciałyby kupić mieszkanie z 15.procentowym wkładem własnym, powinny się zatem pośpieszyć.
Czytaj więcej
Polaków coraz częściej stać na zakup dużego mieszkania z rynku pierwotnego.
Czytaj więcej
W warszawskim projekcie Studio Centrum firmy Ochnik Development ponad 70 proc. mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych.
Czytaj więcej
Mieszkania w stolicy należą do jednych z najdroższych w kraju. Ile trzeba zapłacić za 3 pokoje w Warszawie?
Czytaj więcej
Ujednolicony podatek wzbudza wiele emocji. Możliwość jego wprowadzenia spotkała się z różnymi emocjami. Jak zwykle, nie brakuje zwolenników i przeciwników. Najostrzejsze głosy będące przeciw tej daninie zarzucają jej, że wpłynie negatywnie na polski budżet. Czy rzeczywiście podatek ten może wejść w życie?
Czytaj więcej
Program „Rodzina 500 +” to rządowy program, który funkcjonuje od niedawna w Polsce. Jego głównym założeniem jest finansowe wsparcie rodzin. Dodatkowe 500 złotych trafia obecnie do portfeli wielu polskich rodzin. Szybko podłapały to banki, tworząc nowe produkty finansowe. Przyszedł również czas na rynek nieruchomości.
Czytaj więcej
W dniu 21 października 2016 roku posłowie zaakceptowali ustawę dotyczącą zakładania bezpłatnego tzw. podstawowego rachunku płatnicznego.
Czytaj więcej
Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się stałym zainteresowaniem kupujących. O tym, że mieszkaniówka ma się całkiem dobrze, nie trzeba chyba wspominać. Faktem jest jednak, że zdecydowanie rośnie zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego.
Czytaj więcej
więcej